Hackinge başlangıç için yol haritası

SimonGhost

Yeni üye
18 Ocak 2023
2
3
Kendim için hazırlamış olduğum yol haritasını bu işe merak salmış genç kardeşlerime aktarmak isterim.

Unutmayın, siber güvenlik uzaktan kolay görünen ancak içine girdikçe karışık olmaya başlayan ve çıktığınız yolda yüzlerce hatayla karşılaşacağınız bir daldır.

Herşeyden önce sabırlı, istekli, özgüvenli olmanız gerekmektedir.

Ben çok dikkatli olduğumdan dolayı birazdan sizinle paylaşacağım tüm dersleri en iyi anlatımı olanlardan olacak şekilde hazırladım.

1- İlk olarak öğrenmeniz gereken tek şey ingilizce. Neyi neden yaptığınızı bilmezseniz, okuduğunuzu anlamazsanız bu iş daha da karmaşık olacaktır.

Detaylı anlatım ile ingilizce A1-A2-B1-B2-C1-C2 eğitim videosu;

2-Temel Linux Kullanımı
Siber güvenlik üzerinde yaygın olan şeylerden biriside Linuxu bilmek, terminalden komutlar ile işlemleri yapabilmektir. Genellikle kali linux tercih edilir.

3- Python
En az bir adet yazılım dili bilmek sizin için en iyisi olacaktır. Python ile yazılmış olan programların içeriğini okuyup düzeltebilir, kendi python uygulamalarınızı oluşturabilirsiniz. Üstelik öğrenmesi en kolay yazılım dilidir.

4- Javascript (yazı alıntı) JavaScript, web geliştiricilerinin web sayfaları, uygulamalar, sunucular ve hatta oyunlar geliştirirken daha dinamik etkileşimler oluşturmak için yaygın olarak kullandıkları hafif bir programlama dilidir.

5- Html

6-Bash
Bash Script Ders-1 (Bash Script Giriş ve Ubuntu Kurulumu),

7- SQL
SQL Ders 0 Veri Tabanı Sorgularına Merhaba :),

8-Network
01 - Network (Ağ) Nedir, Temel Network Kavramı

9- C/C++
Ders 1-Kısım 1: Giriş dersi (Algoritmalar) - C ile Sıfırdan İleriye programlama Dersleri
C++ Dersleri Sıfırdan Visual Studio C++ Kurulumu

10- Kriptografi
Kriptolojiye Giriş / Başlangıç

Bunların yanında tamamen hazır programlanmış uygulamaları kullanabilmek, kali'yi daha iyi anlayabilmek için herhangi bir öğreticiden eğitim alabilirsiniz.
Genellikle Udemy'de o tarz eğitimler mevcut.

Sorularınızı dilim döndüğünce yanıtlayabilirim.

pawelyn

Katılımcı Üye
23 Nis 2022
469
159
Tor V3
Kendim için hazırlamış olduğum yol haritasını bu işe merak salmış genç kardeşlerime aktarmak isterim.

Unutmayın, siber güvenlik uzaktan kolay görünen ancak içine girdikçe karışık olmaya başlayan ve çıktığınız yolda yüzlerce hatayla karşılaşacağınız bir daldır.

Herşeyden önce sabırlı, istekli, özgüvenli olmanız gerekmektedir.

Ben çok dikkatli olduğumdan dolayı birazdan sizinle paylaşacağım tüm dersleri en iyi anlatımı olanlardan olacak şekilde hazırladım.

1- İlk olarak öğrenmeniz gereken tek şey ingilizce. Neyi neden yaptığınızı bilmezseniz, okuduğunuzu anlamazsanız bu iş daha da karmaşık olacaktır.

Detaylı anlatım ile ingilizce A1-A2-B1-B2-C1-C2 eğitim videosu;

2-Temel Linux Kullanımı
Siber güvenlik üzerinde yaygın olan şeylerden biriside Linuxu bilmek, terminalden komutlar ile işlemleri yapabilmektir. Genellikle kali linux tercih edilir.

3- Python
En az bir adet yazılım dili bilmek sizin için en iyisi olacaktır. Python ile yazılmış olan programların içeriğini okuyup düzeltebilir, kendi python uygulamalarınızı oluşturabilirsiniz. Üstelik öğrenmesi en kolay yazılım dilidir.

4- Javascript (yazı alıntı) JavaScript, web geliştiricilerinin web sayfaları, uygulamalar, sunucular ve hatta oyunlar geliştirirken daha dinamik etkileşimler oluşturmak için yaygın olarak kullandıkları hafif bir programlama dilidir.

5- Html

6-Bash
Bash Script Ders-1 (Bash Script Giriş ve Ubuntu Kurulumu),

7- SQL
SQL Ders 0 Veri Tabanı Sorgularına Merhaba :),

8-Network
01 - Network (Ağ) Nedir, Temel Network Kavramı

9- C/C++
Ders 1-Kısım 1: Giriş dersi (Algoritmalar) - C ile Sıfırdan İleriye programlama Dersleri
C++ Dersleri Sıfırdan Visual Studio C++ Kurulumu

10- Kriptografi
Kriptolojiye Giriş / Başlangıç

Bunların yanında tamamen hazır programlanmış uygulamaları kullanabilmek, kali'yi daha iyi anlayabilmek için herhangi bir öğreticiden eğitim alabilirsiniz.
Genellikle Udemy'de o tarz eğitimler mevcut.

Sorularınızı dilim döndüğünce yanıtlayabilirim.
Eline Sağlık.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.