Hangi dilden başlanmalı ?

kondanta

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
910
0
CNCF
HTML Tavsiye ederim. En kolayı bu çünkü

HTML bir programlama dili degil, hyper text markup dilidir. Yanlis yonlendirmeyelim.

Bence python ile basla.

Tasarım mi programming mi?

Şimdi gelişi güzel dil önermeleri olmuş herkes kullandığı dili önermiş lakin arkadaşımız her hangi bir alan belirtmemiş.

Html ile basla diyenler, web programming için html ve css önerenler.

kondanta ben zaten html'in önerildiğini görmedim,

"Web development can range from developing a simple single static page of*plain text*to complex web-based*internet applications(web apps)*electronic businesses, and*social network services."

Hadi golang, python öğren desen bu kadar yadırgamazdım.

Simdi burada 3 farkli alinti var. Yazdigin seylere referans olarak ekledim.
1-> "Html ile basla diyenler, web programming için html ve css önerenler. Ben zaten html'in önerildiğini görmedim." Demissin. 1. alinti herhalde yeteri kadar aciktir. Ben orada CSS goremedim, o yuzden savunulmasi gereken bir durum da yok, 2. quote da gerekli elestriyi yapmisim.

2-> "Hadi golang, python öğren desen bu kadar yadırgamazdım." demissin, ikinci quoteda python ogren demisim, `alanim olmamasina ragmen`.

3-> Konu sahibi program yazmak icin bir dil aradigini soylemis, design, yani sizin tabirinizle `tasarim` yapmak istedigini herhangi bir yerde belirtmemis. Bu baglamda konu sahibine tasarim temali bir oneri de bulunmak fazlasiyla mantik disindadir. (https://www.turkhackteam.org/8506422-post5.html)

4-> As an answer for your quote about web development definition from `wiki` : Web development broadly refers to the tasks associated with developing websites for hosting via intranet or internet. The web development process includes web design, web content development, client-side/server-side scripting and network security configuration, among other tasks.
Yani plain bi HTML ile yaptigin isi burada kimseye ben design(tasarim) yapiyorum diye yediremezsin.

Mumkunse, yapilan yorumlari ciddiyetle ve detaylica okuyup cevap vermenizi talep edecegim, ve herkes kendi sorumlu oldugu is ile ilgilenirse sevinirim. Saygilarimla.

ALcatraz'

Kıdemli Üye
30 May 2013
4,338
4
İstanbul
Simdi burada 3 farkli alinti var. Yazdigin seylere referans olarak ekledim.
1-> "Html ile basla diyenler, web programming için html ve css önerenler. Ben zaten html'in önerildiğini görmedim." Demissin. 1. alinti herhalde yeteri kadar aciktir. Ben orada CSS goremedim, o yuzden savunulmasi gereken bir durum da yok, 2. quote da gerekli elestriyi yapmisim.

2-> "Hadi golang, python öğren desen bu kadar yadırgamazdım." demissin, ikinci quoteda python ogren demisim, `alanim olmamasina ragmen`.

3-> Konu sahibi program yazmak icin bir dil aradigini soylemis, design, yani sizin tabirinizle `tasarim` yapmak istedigini herhangi bir yerde belirtmemis. Bu baglamda konu sahibine tasarim temali bir oneri de bulunmak fazlasiyla mantik disindadir. (https://www.turkhackteam.org/8506422-post5.html)

4-> As an answer for your quote about web development definition from `wiki` : Web development broadly refers to the tasks associated with developing websites for hosting via intranet or internet. The web development process includes web design, web content development, client-side/server-side scripting and network security configuration, among other tasks.
Yani plain bi HTML ile yaptigin isi burada kimseye ben design(tasarim) yapiyorum diye yediremezsin.

Mumkunse, yapilan yorumlari ciddiyetle ve detaylica okuyup cevap vermenizi talep edecegim, ve herkes kendi sorumlu oldugu is ile ilgilenirse sevinirim. Saygilarimla.

Normalde senin isminin bulunduğu mention'dan ibaret olanı sana yazmıştım, normalde kaynak isteyenler vesaire olduğu için wikiden direk alıntı yaptım.

"Web programming icin mesela HTML CSS JS ve PHP onerilebilir hepsi bi bundle olarak." = 1.quote

Birincisine karşılık verdiğim cevap "Python, Golang önerseydin yadırgamazdım"

Bu ilk 2'sını karşılıyor zaten.

3.sü 'design' temalı bir öneride bulunmadım aksine siz web programming adı altında 'design' temalı önerilerde bulundunuz.

4.sü ingilizcem çoğu kisinin bilindiği gibi kendi duzeyimce, wikiden alıntı yaptığımi anlamanız şaşırttı aksine içerisinde ki "*" ler ele veriyordu kendini.

En altta ki cümlenizi de buraya alıntılamış olduğumu varsayın.

Gott sei dank hatte noch nie zutun mit Web Design.

Son düzenleme:

AngelRayt

Uzman üye
13 Eki 2015
1,352
15
Python
y68QY7.png

Yeter. Şu başlığı açıp durmayın.

S4R3N

Uzman üye
6 Haz 2016
1,038
1
ilk bir programlama diline başlamadan önce hangi platform üzerinde çallışıcaksın ilk önce karar vermelisin

-Mobil(Programlama(Android,İOS,Windows Phone)

-Web Programlama(HTML(Etiketleme dili programlama dili değil),PHP,XML,AJAX,ASP.NET,Javascript)

-Masaüstü Programlama(Python,C#,C,C++,Java)

- Robot Programlama(Ardunio,,Rasbperry)

gibi önce bunlara karar ver sonra programlama dili öğrenmeye başla

Phoique 7

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
505
1
Manisa

Çok güzel bir makale bırakmış arkadaşımız. Yazılımı gerçekten öğrenmek istiyorsanız alan fark etmeksizin, sizi idare edecek seviyede bir ingilizceniz olması gerekiyor. A dili b dili c dili değilde, sizin alanınıza veya kafanızdaki projelere göre dil seçimi yapmanız uygun olacaktır. Kolay öğrenilen dil diye birşey yoktur. Her dilin kendine göre zorlukları bir yazım standartları vardır. Mesela C#, javascript, php'de... her yazdığın koddan sonra o satırdaki kodu bitirmek için ";" var iken bu pythonda yoktur. Gibi gibi..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.