Hangi linux modelini kullanmaliyim?

Deuss

Yeni üye
27 Şub 2019
38
4
Dünya
Merhabalar yaklasik 3 4 yil once ubuntu ve kali kullandigimi hatirliyorum ikisinden de memmun kalmistim ozamandan beri neler degisti tam olarak bilmiyorum hangisini kullanmami tavsiye edersiniz? Sebebini de yazarsaniz mutlu olurum. iyi forumlar.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,321
120
4,777
Merhabalar yaklasik 3 4 yil once ubuntu ve kali kullandigimi hatirliyorum ikisinden de memmun kalmistim ozamandan beri neler degisti tam olarak bilmiyorum hangisini kullanmami tavsiye edersiniz? Sebebini de yazarsaniz mutlu olurum. iyi forumlar.
Ne için kullanmayı düşündüğüne bağlı olarak değişir.
Gündelik yaşam için ise, Ubuntu daha iyi olacaktır.

Ertugrul'

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
22 Mar 2023
1,165
6
907
Photoshop 🔥
Merhaba
Neye göre kullanacağına bagli degisir eger gunluk normal sekilde kullanicaksan ubuntu yeterli olucaktir eger hacking araclari yada siber guvenlik alaninda gelismek icin ise kali kullanabilirsin eger sistemin ozellikleri dusuk ise kali linux mint kullanabilirsin ama sen kaliyi rahatlikla kullandim demissin o yuzden kaliyide kullanabilirsin.
Umarim yardimci olmustur.

Deuss

Yeni üye
27 Şub 2019
38
4
Dünya
Ne için kullanmayı düşündüğüne bağlı olarak değişir.
Gündelik yaşam için ise, Ubuntu daha iyi olacaktır.
Yazilim icin dusunuyorum aslinda. Suan windows kullaniyorum ama en ufak firsatta hadi 1 el oyun atim diyorum kaciyorum eskiden de buyuzden gecmistim full odak kendimi verebilmistim.

Cevaplar icin tesekkurler kaliyi indiricem sanirim yine (y)

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,321
120
4,777
Yazilim icin dusunuyorum aslinda. Suan windows kullaniyorum ama en ufak firsatta hadi 1 el oyun atim diyorum kaciyorum eskiden de buyuzden gecmistim full odak kendimi verebilmistim.
Ubuntu daha çok gündelik kullanım için. Bu yüzden rahat bir ara yüzü var. Kali ise daha çok siber güvenlik için olduğundan o yönde tasarlandı.
Bunlardan dolayı, Ubuntu yazılım için daha iyi bir tercih olacaktır.

Ertugrul'

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
22 Mar 2023
1,165
6
907
Photoshop 🔥
Eger sorunun cozulduyse cozum olarak dusundugun cevaba cozuldu vermeyi unutma senden sonra gelenler cozumu gorsun.

Pardon konu off topicteymis cozuldu yok.

gostking

Katılımcı Üye
29 Nis 2020
362
13
688
Vatan
daha çok ne için kullanacağın önemli ama şahsi görüşüm olarak ubuntu kullanabilirsin.

gostking

Katılımcı Üye
29 Nis 2020
362
13
688
Vatan
@Deuss ubuntu diyorsunuz ama niye ubuntu diye merak ediyorsan. Ubuntu işletim sistemi oldukça güvenlidir. Diğer işletim sistemlerine kıyasla kullanıcı güvenliğini ön planda tutar. Birçok işletim sisteminde çeşitli hatalar ve güvenlik açıkları meydana gelebilmektedir. Ubuntu'nun diğer işletim sistemlerine göre daha güvenlidir ve tamamen ücretsizdir.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
876
Yine herkes aynı şeyleri tekrar ediyor günlük kullanım için ubuntu siber güvenlik için kaliymiş.

11 yıldır linux kullanıcısıyım siber güvenlik için bir işletim sistemine gerek yok aynı araçları macbook'da açar,windows'ta açar, ubuntuda açar.

sisteminin özelliklerine göre debain dağıtımı seç repoyu kali linux'a göre düzenle keyfine bak.

Deuss

Yeni üye
27 Şub 2019
38
4
Dünya
@tamam ağa @gostking Yorumunuz icin cok tesekkurler kaliyi kurdum bir tik afalladim ama benim icin windowsdan daha iyi olacagini dusunuyorum. Hatalar konusunda da hic sikinti yok ya arastirmayi seven biriyim bir hata cozmeye calisirken istemeden bircok sey ogrenebiliyorum normalde olsa usenirdim sanirim kendimi birseyi yapmak zorunda birakma durumunu seviyorum tembelligimi farkindayim. :D

Ha bu arada ornegin windows ilk kuruldugunda kesinlikle kurulmasi gereken programlar olur yapilacak seyler olur ayni durum linux icinde muhtemelen gecerlidir kesinlikle yap dediginiz neler var tavsiyeniz varsa alirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

gostking

Katılımcı Üye
29 Nis 2020
362
13
688
Vatan
Ha bu arada ornegin windows ilk kuruldugunda kesinlikle kurulmasi gereken programlar olur yapilacak seyler olur ayni durum linux icinde muhtemelen gecerlidir kesinlikle yap dediginiz neler var tavsiyeniz varsa alirim.
herhangibi tavsiye vermemize gerek yok zaten linux kendi içinde faydalı bir sürü program olarak geliyo

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.