hangi linux u kullanmalıyım?

popcat

Yeni üye
20 Ağu 2022
12
0
kendi çapımda ufak defek şeyler denemek için linux kuracağım sizin önerilerinizi alıcağım.

TRWE

Katılımcı Üye
1 Şub 2008
615
13
Düzce
kendi çapımda ufak defek şeyler denemek için linux kuracağım sizin önerilerinizi alıcağım.
GNU/Linux Mint Nedir?

Cevap (TRWE_2012)

Linux Mint, Ubuntu tabanlı iyi bilinen bir Linux dağıtımıdır. O kadar eski olmasa da, hem masaüstü kullanıcıları hem de profesyoneller tarafından çok beğenilen çekici ve kullanıcı dostu , dünya genellinde Microsoft Windows 11-10 İşletim Sisteminden sonra, 4.kullanılanan İşletim Sistemi'dir.Windows'un en yakın rakibidir.

Linux Mint, 2006 yılında Fransız geliştirici Clement Lefebvre tarafından başlatıldı.Ağustos 2006'da Linux Mint 1.0 “ Ada piyasaya sürülen ” yı geliştirdi.Geliştirme yeri kendi evinin araba garacı idi.(Aynı Bill Gates'in Windows 1.0 geliştirdiği yerin araba garacı olması gibi)

2007'de , tam bir multimedya codec seti ile Linux Mint Linux Mint 2.1 ve 2.2 piyasaya sürüldü. Bu, itibarını oldukça artırdı. Aynı yıl, Linux Mint 3.0 “ Cassandra ” da Mint logosunu taşıyan ilk sürüm olarak yayınlandı.

2010 yılında Mint 8 " Helena " nın birkaç versiyonu yapıldı. Bu sürüm, birkaç yıl önce Windows Vista'nın piyasaya sürülmesiyle birçok Windows kullanıcısını cezbetti. Geliştirme süreci, Mint 12 “ Lisa 2011'de Mint 13 “ Maya ”, 2012'de ”, 2013'te Mint 15 “ Olivia ”, 2013'te Mint 16 “ Petra ”, 2014'te Mint 17 “ Quiana ” gibi diğer yayınlarla devam etti. , Nane 18 " Sarah " vb. 2017'de

Şu anda en son yayın sürümü, olan Linux Mint 21 “ Vanessa 2027'ye kadar desteklenecek bir Uzun Süreli Sürüm ”dır. Bu yayın sürümü, bir Linux çekirdeği 5.15 ve Ubuntu 22.04 paket tabanı içerir.

TRWE_2012, kendisi ile Mint 12 x86 LXDE 'de tanışmış ve bir daha kendisini asla bırakmamış, bırakamamıştır.Çünkü bağımlılık yapmaktadır kendisi...!

Linux Mint 21'deki yenilikler neler?

Sistem Gereksinimleri :

Bellek – 2GB RAM, ancak rahat bir kullanım için 4GB önerilir.
Disk alanı – 20 GB disk alanı, 100 GB önerilir
Çözünürlük – 1024×768 çözünürlük, daha düşük çözünürlüklerde, ekrana sığmıyorlarsa pencereleri fareyle sürüklemek için ALT tuşuna basın
USB bellek (Fiziksel makine kurulumu)

Aşağıdakileri içeren birkaç başka şaşırtıcı özellik ve iyileştirme vardır:

Blueman Bluetooth Yöneticisi :

Sürüm, Bluetooth ayarlarını yönetmek amacıyla Blueman için Blueberry Bluetooth yöneticisini geliştirildi. Bu, çeşitli cihazlar arasında veri paylaşımını içerir. Bu araç mükemmel çalışıyor ve komut satırından da kullanılabiliyor.

İyileştirilmiş Dosya Tarayıcı Küçük Resimleri :

Yeni sürüm, performans istikrarına odaklandı ve xapp küçük resimlerini kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan tanıttı. Bunun nedeni, çoğu kullanıcının küçük resim yerine dosyayı tanıyamamasıdır, tek gördükleri bir soru işaretidir.

Process Monitor :

Zaman zaman yararlı otomatik görevler, sistemin performansını etkileyerek nahoş olabilir. Linux Mint 21'de, arka planda çalışan otomatik güncellemeleri ve sistem anlık görüntülerini tespit edebilirsiniz.

Yapışkan Not Seçenekleri:

Yapışkan notlar, notları çoğaltma özelliğiyle kullanılabilir.

Cinnamon 5.4 :

Artık Mutter 3.36 tabanlı Muffin, Linux Mint 21'de kullanılan Linux Mint Cinnamon 5.4 için varsayılan pencere yöneticisidir. Ekran sunucusu, pencere yöneticisi vb. üzerinde güncellemeleri vardır.

Yazdırma ve Tarama iyileştirmeleri :

Sürücüsüz yazıcı ve tarayıcılarla iletişim kurabilen IPP (Sürücüsüz Yazdırma ve Tarama protokolü) kullanır.

Tercih edilen Sürümü seçin, Linux Mint şunları sağlar:

Cinnamon : modern, yenilikçi ve tam özellikli bir masaüstü
MATE : daha geleneksel, ancak daha hızlı masaüstü
Xfce : bu en hafif masaüstü

Buna bir alışın bağımlısı olacak, Windows'u gözünüz görmez olacak.Yani Microsoft İşletim Sistemlerinde kral Windows XP Ve Windows 7 ise, GNU/Linux dağıtımlarında kral Linux Mint İşletim Sistemidir.Sistemin en büyük özelliği yeni nesil kullanıcıları terminal'den uzaklaştırmasıdır.Tüm güncellemeler Mint Güncelleme Yöneticisi ile yapılır,ekran kartı sürücü güncellemesi ve yüklemesi Mint Sürücü Yöneticisiyle olur.Yazılım yükleyecekseniz 60 bin açık kaynak yazılım, Mint Yazılım Yükleme Yöneticisinde hazır, tıklat kur, yada kaldır.Bu kadar kolay....

Burada en üsttekini seçin, sonra seçtiğiniz masaüstü ortamına (mate,xfce,cinamoon) bağlı açılan ikinci web sayfasında, Türkçe İndirme Server'ı (zaten anlarsınız, Türk Bayrağından) indirin ve usb flash belleğer LİVE DVD olarak yazdırın Rufusla, sistemi LİVE DVD olarak biraz kurcalayın hoşunuza giderse kurarsınız kendi özel donanımınıza......

Sisteminizi USB Bellekten açtıktan sonra ;

c1.jpg

böyle bir masaüstü karşılayacak...

Diğer ekran alıntıları : Screenshots - Linux Mint

Benim Sistemimden bir ekran alıntısı : (Sistem'e LXDE Masaüstü ortamını ben kurdum , bu daha iyi Vista kullanımını andırıyor)

JyiJ3hh.png

njg0NJH.png

Bendeki disk düzeni aşağıda....(Windows11 sistem'de kurulu ama yüzüne bakan yok son 6 ay içinde)

dh40L1g.png

Kullanımı kolay, basit ve güçlü...

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Linux Mint Testing PC Kullanıcısı (gönlüllü)​

popcat

Yeni üye
20 Ağu 2022
12
0
GNU/Linux Mint Nedir?

Cevap (TRWE_2012)

Linux Mint, Ubuntu tabanlı iyi bilinen bir Linux dağıtımıdır. O kadar eski olmasa da, hem masaüstü kullanıcıları hem de profesyoneller tarafından çok beğenilen çekici ve kullanıcı dostu , dünya genellinde Microsoft Windows 11-10 İşletim Sisteminden sonra, 4.kullanılanan İşletim Sistemi'dir.Windows'un en yakın rakibidir.

Linux Mint, 2006 yılında Fransız geliştirici Clement Lefebvre tarafından başlatıldı.Ağustos 2006'da Linux Mint 1.0 “ Ada piyasaya sürülen ” yı geliştirdi.Geliştirme yeri kendi evinin araba garacı idi.(Aynı Bill Gates'in Windows 1.0 geliştirdiği yerin araba garacı olması gibi)

2007'de , tam bir multimedya codec seti ile Linux Mint Linux Mint 2.1 ve 2.2 piyasaya sürüldü. Bu, itibarını oldukça artırdı. Aynı yıl, Linux Mint 3.0 “ Cassandra ” da Mint logosunu taşıyan ilk sürüm olarak yayınlandı.

2010 yılında Mint 8 " Helena " nın birkaç versiyonu yapıldı. Bu sürüm, birkaç yıl önce Windows Vista'nın piyasaya sürülmesiyle birçok Windows kullanıcısını cezbetti. Geliştirme süreci, Mint 12 “ Lisa 2011'de Mint 13 “ Maya ”, 2012'de ”, 2013'te Mint 15 “ Olivia ”, 2013'te Mint 16 “ Petra ”, 2014'te Mint 17 “ Quiana ” gibi diğer yayınlarla devam etti. , Nane 18 " Sarah " vb. 2017'de

Şu anda en son yayın sürümü, olan Linux Mint 21 “ Vanessa 2027'ye kadar desteklenecek bir Uzun Süreli Sürüm ”dır. Bu yayın sürümü, bir Linux çekirdeği 5.15 ve Ubuntu 22.04 paket tabanı içerir.

TRWE_2012, kendisi ile Mint 12 x86 LXDE 'de tanışmış ve bir daha kendisini asla bırakmamış, bırakamamıştır.Çünkü bağımlılık yapmaktadır kendisi...!

Linux Mint 21'deki yenilikler neler?

Sistem Gereksinimleri :

Bellek – 2GB RAM, ancak rahat bir kullanım için 4GB önerilir.
Disk alanı – 20 GB disk alanı, 100 GB önerilir
Çözünürlük – 1024×768 çözünürlük, daha düşük çözünürlüklerde, ekrana sığmıyorlarsa pencereleri fareyle sürüklemek için ALT tuşuna basın
USB bellek (Fiziksel makine kurulumu)

Aşağıdakileri içeren birkaç başka şaşırtıcı özellik ve iyileştirme vardır:

Blueman Bluetooth Yöneticisi :

Sürüm, Bluetooth ayarlarını yönetmek amacıyla Blueman için Blueberry Bluetooth yöneticisini geliştirildi. Bu, çeşitli cihazlar arasında veri paylaşımını içerir. Bu araç mükemmel çalışıyor ve komut satırından da kullanılabiliyor.

İyileştirilmiş Dosya Tarayıcı Küçük Resimleri :

Yeni sürüm, performans istikrarına odaklandı ve xapp küçük resimlerini kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan tanıttı. Bunun nedeni, çoğu kullanıcının küçük resim yerine dosyayı tanıyamamasıdır, tek gördükleri bir soru işaretidir.

Process Monitor :

Zaman zaman yararlı otomatik görevler, sistemin performansını etkileyerek nahoş olabilir. Linux Mint 21'de, arka planda çalışan otomatik güncellemeleri ve sistem anlık görüntülerini tespit edebilirsiniz.

Yapışkan Not Seçenekleri:

Yapışkan notlar, notları çoğaltma özelliğiyle kullanılabilir.

Cinnamon 5.4 :

Artık Mutter 3.36 tabanlı Muffin, Linux Mint 21'de kullanılan Linux Mint Cinnamon 5.4 için varsayılan pencere yöneticisidir. Ekran sunucusu, pencere yöneticisi vb. üzerinde güncellemeleri vardır.

Yazdırma ve Tarama iyileştirmeleri :

Sürücüsüz yazıcı ve tarayıcılarla iletişim kurabilen IPP (Sürücüsüz Yazdırma ve Tarama protokolü) kullanır.

Tercih edilen Sürümü seçin, Linux Mint şunları sağlar:

Cinnamon : modern, yenilikçi ve tam özellikli bir masaüstü
MATE : daha geleneksel, ancak daha hızlı masaüstü
Xfce : bu en hafif masaüstü

Buna bir alışın bağımlısı olacak, Windows'u gözünüz görmez olacak.Yani Microsoft İşletim Sistemlerinde kral Windows XP Ve Windows 7 ise, GNU/Linux dağıtımlarında kral Linux Mint İşletim Sistemidir.Sistemin en büyük özelliği yeni nesil kullanıcıları terminal'den uzaklaştırmasıdır.Tüm güncellemeler Mint Güncelleme Yöneticisi ile yapılır,ekran kartı sürücü güncellemesi ve yüklemesi Mint Sürücü Yöneticisiyle olur.Yazılım yükleyecekseniz 60 bin açık kaynak yazılım, Mint Yazılım Yükleme Yöneticisinde hazır, tıklat kur, yada kaldır.Bu kadar kolay....

Burada en üsttekini seçin, sonra seçtiğiniz masaüstü ortamına (mate,xfce,cinamoon) bağlı açılan ikinci web sayfasında, Türkçe İndirme Server'ı (zaten anlarsınız, Türk Bayrağından) indirin ve usb flash belleğer LİVE DVD olarak yazdırın Rufusla, sistemi LİVE DVD olarak biraz kurcalayın hoşunuza giderse kurarsınız kendi özel donanımınıza......

Sisteminizi USB Bellekten açtıktan sonra ;

c1.jpg

böyle bir masaüstü karşılayacak...

Diğer ekran alıntıları : Screenshots - Linux Mint

Benim Sistemimden bir ekran alıntısı : (Sistem'e LXDE Masaüstü ortamını ben kurdum , bu daha iyi Vista kullanımını andırıyor)

JyiJ3hh.png

njg0NJH.png

Bendeki disk düzeni aşağıda....(Windows11 sistem'de kurulu ama yüzüne bakan yok son 6 ay içinde)

dh40L1g.png

Kullanımı kolay, basit ve güçlü...

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Linux Mint Testing PC Kullanıcısı (gönlüllü)​
çok teşekkür ediyorum hocam beni aydınlattınız için.

TRWE

Katılımcı Üye
1 Şub 2008
615
13
Düzce
çok teşekkür ediyorum hocam beni aydınlattınız için.
Birşey değil...

NOT:

Eğer ben gizli kapaklı işler yapacağım dersen sana TalisOS (Debian türevi dağıtım) önerebilirim.

Peki TalisOS Nedir?

Cevap :

TalisOS

1.USB Bellek içine kalıcı kurulabilen bir işletim sistemi dağıtımıdır.

2.Güvenliğe ve gizliliğe odaklanır.

3.Ana web tarayıcısı TOR'dur.

4.Tails, çevrimiçi gizliliğinizi korumak ve bundan kaçınmanıza yardımcı olmak için Tor ağını kullanır. Sansürsüz İnternetin keyfini olması gerektiği gibi çıkarın.

5.Bilgisayarı kapatın ve Tails USB'nizi başlatın Windows, macOS veya Linux'ta başlamak yerine bağlı kalın. TalisOS kapatıldığında bilgisayarda iz bırakmaz.

6.Tails, hassas belgeler üzerinde çalışmak ve iletişim kurmak için çeşitli uygulamalar içerir güvenli bir şekilde. Tails'teki her şey kullanıma hazırdır ve güvenli varsayılanlara sahiptir.

7.Tails'i ücretsiz olarak indirebilirsiniz ve bağımsız güvenlik araştırmacıları TalisOS Geliştirme Ekibince düzenlenmiştir. Tails, Debian GNU/Linux tabanlıdır.

8.Tails'i kimler kullanır?

8.1.Aktivistler, kimliklerini gizlemek, sansürden kaçınmak ve iletişim kurmak için Tails kullanıyor güvenli bir şekilde.

8.2.Gazeteciler ,ve kaynakları hassas bilgileri yayınlamak için Tails kullanıyor ve internete güvenli olmayan yerlerden erişin.

8.3.Ekstra mahremiyete ihtiyacınız olduğunda bu dijital dünyada.

Beğeni ve bir yorum

2013 sonrası muhbirlerin yakalanma şekline bakarsanız, korumak için yapabileceğiniz mutlak en önemli şey açıktır. anonimliğiniz, operasyonunuzdaki yerlerin sayısını azaltmaktır. hata yapabileceğiniz aktivite. Tor ve Tails hala tam olarak yapıyor O.
—Edward Snowden ,
NSA muhbiri​
Resmi Web Sayfası : Tails - Home

Son düzenleme:

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
877
merhaba dostum sana önerim fedora,opensuse,linux mint ve parrot os olurdu.

şimdi bunların birbirine has özellikleri var.

1.parrot os: içerisinde güvenlik araçları kullanan telemetrisi sıfır bir işletim sistemidir.
kısaca seni izlemez,log tutmaz gelir modeli bağışladır.

ParrotOS-4.6-plasma.jpg

ikinci önerim ise opensuse.

bu sistem alman mühendislik harikasıdır çok az sorun yaratır, kendisine has paket yöneticisi vardır.

(bu sürümde driver sorunu az yaşarsıın)

opensuse-1.jpeg

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.