Hangi Yazılım Dili Bana Daha Uygun?

Charles_

Yeni üye
18 Tem 2022
45
6
Algoritma mantığını vs oturtum ve amacım masaüstü uygulamaları ve küçük çaplı oyunlar geliştirmek. Direkt sadece bu bilgilerle oyun yapamayacağımı biliyorum ve kendimi bir dil üzerinde geliştirmek istiyorum. İki dil arasında kaldım C# ve Java. C# oyun yapmak için daha iyi diye biliyorum ama Javada'da iş imkanlarının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Sizce Masaüstü Uygulamaları ve küçük Oyunlar yapmak isteyen birisi hangi dili seçmeli?

WH0 AM İ

Üye
24 Eyl 2023
114
48
Yaşayan Forum Efsanesi
Eğer oyun geliştirmek istiyorsanız, C# daha uygun bir seçenek olabilir ama masaüstü uygulamaları ve oyunlar için Java da uygun bir seçenek olur. İş imkanları açısından, Java’nın daha fazla iş imkanı sunduğu söyleniyor.

İyi Forumlar..

Cyber Camera

Yeni üye
17 Eki 2012
23
0
Istanbul
Benim bakış açıma göre konu içerisinde cevabını vermişsin :) Dediğin gibi, java ve türevlerinden ilerlemen senin için daha iyi olacaktır. Ayrıca öğrenerek, para kazanman gereken durumlar olursa halihazırda ki oyunlara eklentiler de hazırlayıp satarak bir miktar para kazanabilirsin.

Dolyetyus

Özel Üye
21 Nis 2020
1,208
676
Delft
Kucuk oyunlar ve masaustu programlar icin .NET, ozellikle unity + C# kombosu daha mantikli bir secim. Java is imkani genel olarak daha cok, o sebeple sonradan fikrini degistirip genel development tarafinda is bakacaksan bir tik daha iyi olur ancak C# de gayet yaygin bir dil is imkani konusunda.

"Squ4LL

Özel Üye
14 Tem 2009
14,316
592
Algoritma mantığını vs oturtum ve amacım masaüstü uygulamaları ve küçük çaplı oyunlar geliştirmek. Direkt sadece bu bilgilerle oyun yapamayacağımı biliyorum ve kendimi bir dil üzerinde geliştirmek istiyorum. İki dil arasında kaldım C# ve Java. C# oyun yapmak için daha iyi diye biliyorum ama Javada'da iş imkanlarının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Sizce Masaüstü Uygulamaları ve küçük Oyunlar yapmak isteyen birisi hangi dili seçmeli?
C# ve Java, masaüstü uygulamaları ve küçük çaplı oyunlar geliştirmek için iyi seçeneklerdir. Her iki dil de popüler ve güçlü özelliklere sahiptir, bu nedenle tercih size kalmış bir karardır. Bununla birlikte, bazı faktörleri düşünerek karar verebilirsiniz.

Eğer oyun geliştirmeye odaklanmak istiyorsanız, C# tercih edebilirsiniz. C# oyun geliştirme platformu olan Unity oyun motorunu destekler ve oyun geliştirme için zengin bir ekosisteme sahiptir. Unity, hızlı prototipleme, grafikler, fizik simulasyonu ve çok sayıda oyun bileşeni sağlama konusunda güçlü bir desteğe sahiptir. Ayrıca C# dilinin Unity ile entegrasyonu oldukça kolaydır ve kullanımı da daha kolaydır.

Diğer yandan, Java'nın da oyun geliştirme alanında birçok seçeneği vardır. Özellikle Android oyun geliştirmek istiyorsanız, Java iyi bir tercih olabilir. Google'ın Android platformu, oyun geliştirmek için birçok araç ve kaynak sunar.

İş imkanları konusunda, Java'nın genel olarak daha yaygın olduğu söylenebilir. Java, kurumsal yazılım geliştirme ve büyük ölçekli projeler için sıkça tercih edilen bir dil olarak bilinir. Bu nedenle, Java bilen bir kişinin iş imkanları daha fazla olabilir. Ancak, C# de özellikle oyun geliştirme alanında da önemli bir yer tutar ve bu alanda deneyimli bir kişinin iş bulma şansı yüksektir.

Oyun geliştirme odaklıysanız ve Unity kullanmak istiyorsanız C# tercih edebilirsiniz. Eğer Android oyunlarına odaklanmak istiyorsanız Java seçeneği daha uygundur. İş imkanlarına gelince, her iki dilin de farklı sektörlerde iyi iş fırsatları sunduğunu unutmayın. Sonuçta, hangi dile daha yakın hissettiğinizi, dilin öğrenimini ve kullanımını daha keyifli bulduğunuzu takip etmek önemlidir.

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,739
2,556
Wrong Side Of Heaven
Javadan uzak dur.
C# doğru yol.

216mbcd.jpg

Charles_

Yeni üye
18 Tem 2022
45
6
C# ve Java, masaüstü uygulamaları ve küçük çaplı oyunlar geliştirmek için iyi seçeneklerdir. Her iki dil de popüler ve güçlü özelliklere sahiptir, bu nedenle tercih size kalmış bir karardır. Bununla birlikte, bazı faktörleri düşünerek karar verebilirsiniz.

Eğer oyun geliştirmeye odaklanmak istiyorsanız, C# tercih edebilirsiniz. C# oyun geliştirme platformu olan Unity oyun motorunu destekler ve oyun geliştirme için zengin bir ekosisteme sahiptir. Unity, hızlı prototipleme, grafikler, fizik simulasyonu ve çok sayıda oyun bileşeni sağlama konusunda güçlü bir desteğe sahiptir. Ayrıca C# dilinin Unity ile entegrasyonu oldukça kolaydır ve kullanımı da daha kolaydır.

Diğer yandan, Java'nın da oyun geliştirme alanında birçok seçeneği vardır. Özellikle Android oyun geliştirmek istiyorsanız, Java iyi bir tercih olabilir. Google'ın Android platformu, oyun geliştirmek için birçok araç ve kaynak sunar.

İş imkanları konusunda, Java'nın genel olarak daha yaygın olduğu söylenebilir. Java, kurumsal yazılım geliştirme ve büyük ölçekli projeler için sıkça tercih edilen bir dil olarak bilinir. Bu nedenle, Java bilen bir kişinin iş imkanları daha fazla olabilir. Ancak, C# de özellikle oyun geliştirme alanında da önemli bir yer tutar ve bu alanda deneyimli bir kişinin iş bulma şansı yüksektir.

Oyun geliştirme odaklıysanız ve Unity kullanmak istiyorsanız C# tercih edebilirsiniz. Eğer Android oyunlarına odaklanmak istiyorsanız Java seçeneği daha uygundur. İş imkanlarına gelince, her iki dilin de farklı sektörlerde iyi iş fırsatları sunduğunu unutmayın. Sonuçta, hangi dile daha yakın hissettiğinizi, dilin öğrenimini ve kullanımını daha keyifli bulduğunuzu takip etmek önemlidir.
Daha bu işlere yeni başladım sizce yeni başlayan biri Javadan mı başlamalı C# dan mı?

Javadan uzak dur.
C# doğru yol.

216mbcd.jpg
Nedenlerini açıklayabilir misiniz?

"Squ4LL

Özel Üye
14 Tem 2009
14,316
592
Daha bu işlere yeni başladım sizce yeni başlayan biri Javadan mı başlamalı C# dan mı?
Java ve C# gibi popüler programlama dilleri arasında bir seçim yapmak genellikle iş gereklilikleri, projelerinizin doğası ve kişisel tercihlere bağlıdır. Ancak, yeni başlayan biri için genellikle Java, daha iyi bir seçenek olabilir. İşte nedenleri:

1. Kolay Öğrenilebilirlik: Java, anlaşılır bir sözdizimine sahip ve nesne yönelimli programlamayı vurgulayan bir dildir. Bu nedenle, programlama kavramlarını daha hızlı anlayabilirsiniz. Ayrıca, Java'nın geniş bir topluluğu ve belgeleri vardır, bu da öğrenme sürecinizi destekleyecektir.

2. Platform Bağımsızlık: Java, "write once, run anywhere" (bir kere yaz, her yerde çalıştır) felsefesini benimsemektedir. Bu da Java ile geliştirilen bir programın farklı işletim sistemlerinde çalışabileceği anlamına gelir. Bu özellik, uygulamalarınızı farklı platformlara taşımak istediğinizde avantaj sağlar.

3. İş Fırsatları: Java, uzun süredir endüstri standardı olarak kabul edilir ve geniş bir işletme desteği vardır. Java'yı öğrenerek, yazılım geliştirme alanında daha fazla iş fırsatı elde edebilirsiniz.

Öte yandan, C# de popüler bir programlama dilidir ve Microsoft'un .NET platformu için kullanılır. C#, özellikle Windows uygulama geliştirme ve oyun programlamada güçlü bir dil olarak bilinir. Eğer Windows üzerinde uygulama veya oyun geliştirmeyi tercih ediyorsanız, C# iyi bir seçenek olabilir.

Java ve C# arasında tercih yaparken, öğrenme kolaylığı, platform bağımsızlık ve iş fırsatları gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Eğer daha genel amaçlı bir dille başlamak isterseniz, Java iyi bir seçim olabilir. Ancak, belirli bir platform veya teknolojiye ilginiz ve erişiminiz varsa, o dil üzerinde çalışmayı tercih edebilirsiniz.

MR_X

Üye
17 Eyl 2023
76
26
Java

Crackmeci

Katılımcı Üye
28 Haz 2020
312
170
Web
Bence masaüstü uygulama yapacaksınız ve programlarınız platformlar arası daha verimli(linuxta da netcore ile c# çalışıyor) çalışsın istiyorsanız java daha uygun olacaktır ancak platform falan o kadar önemli değil ben daha çok uygulamam windows üzerinde kullanılsın v.b. bir sey düşünüyorsanız c# daha uygun olacaktır ikisi de nesne yönelimli diller bu yüzden ikisi de sizin nesne yöneliminin mantığını tam olarak kavramanıza olanak sağladığı için ikisinin de size katkısı oldukça fazla olacaktır. Ayrıca eğer oyun yapmayı da planlıyorsanız unity kullanmayı planladığınızı varsayıyorum bildiğim kadarıyla unity o kadar ileri seviye c# bilgisi istemiyor çünkü birkaç ay ben de kullanmıştım daha çok hazır fonksiyonları kullanmaya yönelik bir yaklaşım izliyor ayrıca javayla çalışan oyun motorları da var ancak onları deneyimleme fırsatım pek olmadı. Bunun dışında eğer mobil uygulama da yapmayı planlıyorsanız java daha çok kullanılmakta ve daha hızlı çalışmaktadır ama gene de bu c# ile de mobil uygulama yapabilirsiniz Xamarin v.b. şeyleri kullanarak. Yani kısaca ikisiyle de yapabileceğiniz şeylerin sınırı yok ikisi de yazılım dili ve betik dili değiller yani ikisi de kullanıcıyı nesne yönelimi kullanmaya zorunda bırakıyor. Yoğunlaşacağınız alana göre seçim yapıp o alanda ustalaşmanızı tavsiye ederim yani ikisinin de temellerini az biraz öğrenip kendi kafanızda hangisinin dil yapısı size daha uygun geliyor seklinde kıyaslayıp yola çıkmanızda fayda var. (Bilerek net bir cevap vermedim çünkü ikisi de birbirinden önemli diller ve ikisinden birini bile tam manada öğrenmeniz durumunda iş bulma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.)

Son düzenleme:
16 Eki 2020
114
23
/var/www/html
Bana göre C# kullanmanız daha iyi olur. Java yeni başlayan kişiler için genellikle daha zorlayıcı oluyor. C# kullanırsanız Unity oyun motorunu da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Cross Platform uygulama yapabilmeniz daha kolay olur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.