Hangi yazılım dilini öğrenmeliyim?

gl0balfox

Üye
9 Tem 2019
228
0
Merhaba.

Orta seviye Python biliyorum, kendimce kaliteli olduğunu düşündüğüm programlar yazıyorum ve nesne tabanlı programlamaya hakimim. Yeni bir dil öğrenmek istiyorum fakat hangisi olacağına karar veremedim.
Python çok yavaş olduğu ve Python'la daha fazla devam etmemin bana zarar vereceği kanaatinde olduğum için yeni bir dil öğrenmek istiyorum.

C# öğrenmek istiyorum çünkü çok kolay malware yapılabiliyor ve desktop application için birebir.

C öğrenmek istiyorum çünkü gerçekten etki alanı çok geniş, yine malware geliştirmek için uygun ve C bilen birinin yapabileceklerinin sınırı olmaması çok çekici geliyor.

Go öğrenmek istiyorum çünkü Go yeni çıkan ve çok hızlı ilerleyen bir dil ve scripting yapmaya uygun. İş imkanları doğmaya başladı ve şuan Go'ya başlarsam ileride aranan yazılımcı olabilirim diye düşünüyorum.

Sizlerin de fikrini almak istedim. x4807 0x1D UNEQUAL BufGix zztri

'PedroDavis

Kıdemli Üye
24 Haz 2015
2,336
1
190
112
C Sharp öneririm.
Object oriented olması üretilecek projelerin kalitesine çok katkı sağlıyor.
Esnek bir dil bence bu yüzden .NET ortamında kullanımı da çok.

x4807

Katılımcı Üye
10 Ağu 2019
985
17
Go dili de yapı olarak C'ye çok benziyor ve C'den gelmekte. Ek olarak belirttiğin gibi bu aralar artışta olan bir dil. Linux malwareler de go ile yazılmaya başladı. Açıkçası benim tercihim C olacaktır. Nedenine gelecek olursak algoritma becerisini çok geliştirir ve çoğu dil C ile yazıldı. Bu iki neden, C'de iyi bir yere geldikten sonra diğer dillerde de fazlasıyla öğrenim kolaylığı sağlar. Malware kısmında ise oldukça fazla kullanılmakta. C öğrendikten sonra özellikle go'da pek bir zorluk, farklılık çekmezsin. Ancak tabiki bu olay űç beş günde olacak bir şey değil. Bu arada yazdığın kodları gönderirsen incelemek, yorumlamak isterim...

gl0balfox

Üye
9 Tem 2019
228
0
C Sharp öneririm.
Object oriented olması üretilecek projelerin kalitesine çok katkı sağlıyor.
Esnek bir dil bence bu yüzden .NET ortamında kullanımı da çok.
Teşekkür ederim.

Go dili de yapı olarak C'ye çok benziyor ve C'den gelmekte. Ek olarak belirttiğin gibi bu aralar artışta olan bir dil. Linux malwareler de go ile yazılmaya başladı. Açıkçası benim tercihim C olacaktır. Nedenine gelecek olursak algoritma becerisini çok geliştirir ve çoğu dil C ile yazıldı. Bu iki neden, C'de iyi bir yere geldikten sonra diğer dillerde de fazlasıyla öğrenim kolaylığı sağlar. Malware kısmında ise oldukça fazla kullanılmakta. C öğrendikten sonra özellikle go'da pek bir zorluk, farklılık çekmezsin. Ancak tabiki bu olay űç beş günde olacak bir şey değil. Bu arada yazdığın kodları gönderirsen incelemek, yorumlamak isterim...
Sağ olun, özellikle sizin yorumunuz benim için çok değerliydi. C'ye başlayacağım en kısa zamanda. Şuan üzerinde çalıştığım projeye bilgisayarda fazla vakit geçiremediğimden dolayı devam edemiyorum, fakat bir hafta içinde GitHub demosu yayınlayacağım. O zaman ben de sizin yorumlarınızı duymak isterim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
8 Nis 2020
213
2
32
C++ öneririm. Sebepleri:
1-Nesne yönelimli
2-Neredeyse C ile aynı (biraz daha çok şey var ancak daha rahat)
3-C Kadar zorlamaz diye düşünüyorum :)
C# pek önermem ve hiç sevmiyorum :D Sadece .Net ortamında yani windowsta çalışıyor ve kaynak kodu direkt olarak görüntülenebiliyor. Microsoftun kendi dilleri dediğim gibi pek hoşuma gitmiyor çünkü sana hiçbir seçenek bırakmıyor, sadece kendi sistemlerinde çalışıyor. Tabii bu benim kişisel görüşüm.

EX

Deneyimli Moderatör
29 Mar 2020
1,959
5
1,287
Merhaba, tercih listesinin de en başında yer aldığı gibi benim de önerim C# veya C++ dillerini öğrenmeniz olacaktır. Resmi.tht instagram hesabımızı takip ederek programla dileri hakkında bilgiler edinebilir ve bu paylaşımlara bakabilirsiniz.

'Türk

Moderasyon Tim Direktör Yrd.
5 May 2020
2,439
33
1,520
K E R K Ü K
dediğiniz gibi go dilini fazla bilen yazılımcı yok ruby gibi parayı kırabilecek bir yazılım dilidir şuan fazla bi aksiyonu yok ama geleceği vardır, c# c++ öğrenin sonrasında go dilinide öğrenirsiniz benzerlikleri çok fazladır.

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
2
96
İstanbul
Son dönemlerde çok sık karşılaşılan bir soru bunun için önce alanını belirlemelisin ki belirlemişsin de. Desktop için aslında python güzel ve basit ancak işe dönüştüreceksen biraz sıkıntı çekebilirsin bence önce sektöre bir göz at sonra zaten anlarsın türkiyede durumu vs ayrıca java öğrenmen hayat kurtaracaktır iş olanağı c# a göre düşük olsada c# dan çok para kazanabilirsin şu attığım linklere bir göz at sonra tekrar konuşalım.

https://www.turkhackteam.org/diger-...a-dilleri-genel-bilgiler-teknik-detaylar.html

https://www.turkhackteam.org/genel-...baslangic-hangi-dil-kitap-onerisi-ihan3t.html

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
16
837
Semerkant
Merhabalar,

Python çok yavaş ifadesi biraz abartı. Kullandığınız alan göre değişir ama "çok" ifadesi hakikaten abartı. Ayrıca dili unutmayın geliştirin kendinizi. Flask, Numpy, Pandas, Django, kivi olabilir belki, ve diğer önemli modüller.

C öğrenmek artık doğru olmaz. C# öğrenmek ise uygun. Windows için birebir kendisi. Ayrıca topluluğu var rahat edersiniz.

Go gelişmeye açık bir dil. Popülerliği de artmakta. Uygun bir seçim olabilir ayrıca web işlemleri için biraz daha hızlıdır denmekte. Go yanlış hatırlamıyorum eski C mühendisleri tarafından geliştirilmekte. C ailesine benzerdir ayrıca.

Öğrenirsen ya go olsun ya da c#. C yi gerçekten önermiyorum. Eğer amacın birden fazla platform ise Go, windows ise c#. Ama şu var Python bilginiz birden fazla platform için ideal. C# diyorum son karar olarak.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.