Hangi Yazılım/Programlama Dilinden Başlanmalı

EagleEyes1

Üye
5 Haz 2016
159
1
Son birkaç gündür gördüm konuların çoğu bununla ilgiliydi ben de bu konuya değinmek istedim.

Öncelikle bu işlere yeni başlayan arkadaşlar, az da olsa bir temeli olmayanlar için genelde Python öneriyorlar ama bence bu yanlış. Çünkü Python diğer dillere bakıldığında çok yeni ve kolay bir dildir. Belki çok kısa bir zamanda öğrenebilirsiniz ama kodlama mantığını tam anlamıyla kavrayamazsınız. Ama eğer bir C/C++ öğrenirseniz sizin öğreneceğiniz diğer dilleri daha kolay kavramanızı sağlayacaktır.

Bu dilleri iyice öğrendikten sonra ikinci, üçüncü dilleri öğrenmeniz daha kolay olacak ve daha az zamanınızı alacaktır.

Benim görüşüm bu yönde ama yine de neyi seçeceğiniz size kalmış.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

kondanta

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
910
0
CNCF
Şu sıralar bu konular bayağı artıyor herkes kafasından bir şeyler söylüyor AR-GE olarak sağlam bir konu hazırlarsanız sorularımıza cevap bulsakta bu tarz konular azalsa, nasıl olur Hocam ?

Onerin guzel lakin Ar-Ge ekibi olarak kisisel ve ekip olarak ayri tuttugumuz bir queuemuz mevcut. Proje onerilerine bunu belirtirsen oncelik sirasinda yukari cekip baslayabiliriz. Burdan soylediginde konu ile birlikte yok olacaktir bu guzel onerin.

Kodlama mantığından kastım Python da bir yere git dersen gider, ama C/C++ da daha uzun şekilde sağa dön sola dön şeklinde olması.

Umarım yanlış bilmiyorumdur.

Yanlis biliyorsun ne yazikki. Evet C hardware'e daha yakin bir dil olabilir, temel kavramlar icin yeri geldiginda yuzlerse satir kod yazman gerekebilir. Lakin bahsettigin so called programlama mantigi bu degildir. Programlama mantigi algoritmadir, bunu nasil implement ettigindir vs. Dil bagimsiz.

Son düzenleme:

F3NR1R

Katılımcı Üye
17 Mar 2018
611
0
Programlamaya algoritma ile başlanır. Temel seviyede bile olsa İngilizce ve matematik öğrenilir.

kondanta

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
910
0
CNCF
Olabilir, benim söylediğim masaüstü programlama için geçerli.
Genelde web programlama soran az oluyor.

Desktop programming icin C/C++ onermezsin ama, Java onerirsin. O platformun leading teknolojisi odur. Akabinde guncel ve populer olan Electron.js onerirsin mesela, gtk gibi win98 benzeri UI ile baslamasin uygulamayi yapacak adam diye.

Yanlis anlama, pozitif elestri yapmaya calisiyorum ki biraz seni arastirmaya yoneltebileyim diye. Yaptigin yorumlarin hepsi kulaktan dolma bilgiler gibi cunku.

DistuRbed40

Yeni üye
17 Ocak 2016
18
0
Stuttgart
Programlama dilleri bence kişiye göre değişir birine phyton daha kolay gelir diğerine c dilleri popülerliğide öyle bugün java modaysa yarın başka bir dil çıkar o zirveye yerleşir.

EagleEyes1

Üye
5 Haz 2016
159
1
Desktop programming icin C/C++ onermezsin ama, Java onerirsin. O platformun leading teknolojisi odur. Akabinde guncel ve populer olan Electron.js onerirsin mesela, gtk gibi win98 benzeri UI ile baslamasin uygulamayi yapacak adam diye.

Yanlis anlama, pozitif elestri yapmaya calisiyorum ki biraz seni arastirmaya yoneltebileyim diye. Yaptigin yorumlarin hepsi kulaktan dolma bilgiler gibi cunku.

Burada yanlış anlaşılacak bir şey yok benim bildiklerim yanlış olabilir siz de bana yanlışlarımı düzeltiyorsunuz.

Efy

Kadim Üye
11 Ara 2015
5,629
5
Öteki Taraf
Onerin guzel lakin Ar-Ge ekibi olarak kisisel ve ekip olarak ayri tuttugumuz bir queuemuz mevcut. Proje onerilerine bunu belirtirsen oncelik sirasinda yukari cekip baslayabiliriz. Burdan soylediginde konu ile birlikte yok olacaktir bu guzel onerin.

Yanlis biliyorsun ne yazikki. Evet C hardware'e daha yakin bir dil olabilir, temel kavramlar icin yeri geldiginda yuzlerse satir kod yazman gerekebilir. Lakin bahsettigin so called programlama mantigi bu degildir. Programlama mantigi algoritmadir, bunu nasil implement ettigindir vs. Dil bagimsiz.

Yorumumu dikkate aldığın için teşekkür ederim Hocam. Bu konuda detaylı bahsederim.
https://www.turkhackteam.org/turkhackteam-ar-ge-tim/1593226-ar-ge-yeni-program-istek-hatti.html

mybmustafa

Katılımcı Üye
27 Mar 2016
410
1
Bence bununla kısıtlamak yerine hobi olarak uğraşan kişiler ne yapmak istiyorlarsa ondan başlasın "zor olur" gibi cümleler bence mantıksız meraklı ve istekli olduğu sürece öğrenir...(Doğru yönlendirici ve kaynak bulduğu sürece)

ing şart bu arada

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.