html nedir ve html ile bir web sitesi nasıl kurulur?

gakgos0

Yeni üye
21 May 2021
8
1
Bir yazılım dili öğrenmeye karar verdim ve HTML öğrenmeyi düşünüyorum. Bana bu konu hakkında bilgi verirseniz ya da yardımcı olursanız sevinirim😬😬

Çözüm
Merhaba değerli üye,

Bir site tasarlamak istiyorsanız ve kaliteli olmasını istiyor iseniz sadece html yetmeyecektir.Html ile statik bir site kurarsınız yani basit.Dinamik modern ve kaliteli bir site kurmak istiyor iseniz javascript css gibi faktörleri de siteye dahil etmeniz gerekir.Forumda birçok alanda bölümler mevcut.O bölümlerde birçok kaynak mevcut. Ufak bir araştırma ile faydalanabilirsiniz.

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,265
localhost/admin.php
html aslında bir dil bile sayılmaz.
html bir sayfada butonun olacağını kullanıcıdan bilgi girilecek alanın olacağını resim olacağını ve boyutu ayarlayabildiğin bir dil. Bunu daha görsel ve efektik halle getirmek için css öğrenirsin. yani tek başına html işe yaramaz.
Yani html bir tasarım dilidir.Html css'in yanına php veya asp koyarsan o zaman iyi yol katedersin.

gakgos0

Yeni üye
21 May 2021
8
1
html aslında bir dil bile sayılmaz.
html bir sayfada butonun olacağını kullanıcıdan bilgi girilecek alanın olacağını resim olacağını ve boyutu ayarlayabildiğin bir dil. Bunu daha görsel ve efektik halle getirmek için css öğrenirsin. yani tek başına html işe yaramaz.
Yani html bir tasarım dilidir.Html css'in yanına php veya asp koyarsan o zaman iyi yol katedersin.
Diyelim ki artık bu dilleri kullanarak bir şeyler tasarlamaya başladım bu tasarımı nasıl bir web sitesi üzerinde kullanabilirim

Starzz

Üye
21 Haz 2015
237
58
Diyelim ki artık bu dilleri kullanarak bir şeyler tasarlamaya başladım bu tasarımı nasıl bir web sitesi üzerinde kullanabilirim
Html css photoshop gibi bir şey değilki. Zaten amaç web sitesi yapmak bununla. Yani en başından itibaren bir web sitesi geliştiriyorsun.

Photoshop gibi bir tasarım programı değil. Yani önce tasarlayıp sonra site yapayım mantığı yok. Ayrıca Html tek başına yetmez. Basit siteler için Html css öğrenebilirsin başta. Sonrası gelir. Ayrıca bir şeye başlamak için sorular sorma. Direkt başla. Yazılıma başlarken yapılan en büyük hata, daha başlamadan sorular sormak ve başlamamak.

gakgos0

Yeni üye
21 May 2021
8
1
Html css photoshop gibi bir şey değilki. Zaten amaç web sitesi yapmak bununla. Yani en başından itibaren bir web sitesi geliştiriyorsun.

Photoshop gibi bir tasarım programı değil. Yani önce tasarlayıp sonra site yapayım mantığı yok. Ayrıca Html tek başına yetmez. Basit siteler için Html css öğrenebilirsin başta. Sonrası gelir. Ayrıca bir şeye başlamak için sorular sorma. Direkt başla. Yazılıma başlarken yapılan en büyük hata, daha başlamadan sorular sormak ve başlamamak.
Söylediklerinizi uygulayacağım teşekkürler...

centoğlu

Üye
18 Şub 2021
141
26
YERLİ TEKSAS
Merhabalar, size en detaylı bir şekilde açıklıyorum.

Web Tasarım dilleri;
  • HTML
  • CSS
  • JavaScript
  • PHP
  • ASP
  • JAVA
  • SQL
HTML NEDİR:
Öncelikle web sitesi yapmak için bilmeniz gereken en genel dil HTML dir. Google Chrome, Internet Explorer, Firefox gibi tüm tarayıcılar Html dili üzerine kurulmuştur. Html ekranda gördüğünüz her şeyin temelidir. Yani Html öğrenerek web sitenizin temelini oluşturabilirsiniz.

Html dili basit bir dil olmasından dolayı kolay anlaşılır ve rahat yazılır. Html dili .html veya .htm uzantılarına sahiptir.

CSS NEDİR:
Html den sonra bilmeniz gereken önemli dillerden biri de CSS. Web sayfalarında gördüğünüz neredeyse tüm özellikler CSS ten geçer. CSS, Html yapıları üzerinde renk, boyut, konumlandırma gibi özellikleri ayarlayan bir web teknolojisidir

Şöyle düşünelim, eğer Html inşaatın kabasıysa CSS de burada inşaatın ince işçiliği olur ya da makyaj da diyebiliriz. CSS ile sayfanızı daha dekoratif ve daha şık bir hale getirebilirsiniz.

JS NEDİR:

JavaScript dili ile web sitenizin işlevselliğini oluşturursunuz. Html ve CSS ile oluşturduğumuz siteye hareketlilik katmak için JavaScript ideal bir dildir.

HTML’ e binanın duvarları diyelim, CSS i de burada binanın boya badanası olarak kabul edelim. JavaScripte de binanın asansörü ya da kapı otomatiği demek kalıyor.

PHP NEDİR:

Php ise veri tabanı ile ilişkilidir. Veri tabanından aldığı bilgileri bize html olarak gönderen yapıdır. Php oldukça popülerdir. Hatta günümüzde popüler olarak kullanılan Facebook’ta bir Php ürünüdür.

Php diğerleri gibi tarayıcıda değil bir sunucuda çalışmaktadır. Yani Php e webin arka yüzü diyebiliriz. Öğrenmesi ve uygulaması da oldukça rahat bir dil olan Php diğer diller ile de rahat etkileşimli çalışma olanağı sunmaktadır.

Yardımcı kaynak

Web sitesi için dikkat edilmesi gerekenler.

Alycholic

Katılımcı Üye
20 Tem 2021
302
71
24
Merhabalar, size en detaylı bir şekilde açıklıyorum.

Web Tasarım dilleri;
  • HTML
  • CSS
  • JavaScript
  • PHP
  • ASP
  • JAVA
  • SQL
HTML NEDİR:
Öncelikle web sitesi yapmak için bilmeniz gereken en genel dil HTML dir. Google Chrome, Internet Explorer, Firefox gibi tüm tarayıcılar Html dili üzerine kurulmuştur. Html ekranda gördüğünüz her şeyin temelidir. Yani Html öğrenerek web sitenizin temelini oluşturabilirsiniz.

Html dili basit bir dil olmasından dolayı kolay anlaşılır ve rahat yazılır. Html dili .html veya .htm uzantılarına sahiptir.

CSS NEDİR:
Html den sonra bilmeniz gereken önemli dillerden biri de CSS. Web sayfalarında gördüğünüz neredeyse tüm özellikler CSS ten geçer. CSS, Html yapıları üzerinde renk, boyut, konumlandırma gibi özellikleri ayarlayan bir web teknolojisidir

Şöyle düşünelim, eğer Html inşaatın kabasıysa CSS de burada inşaatın ince işçiliği olur ya da makyaj da diyebiliriz. CSS ile sayfanızı daha dekoratif ve daha şık bir hale getirebilirsiniz.

JS NEDİR:

JavaScript dili ile web sitenizin işlevselliğini oluşturursunuz. Html ve CSS ile oluşturduğumuz siteye hareketlilik katmak için JavaScript ideal bir dildir.

HTML’ e binanın duvarları diyelim, CSS i de burada binanın boya badanası olarak kabul edelim. JavaScripte de binanın asansörü ya da kapı otomatiği demek kalıyor.

PHP NEDİR:

Php ise veri tabanı ile ilişkilidir. Veri tabanından aldığı bilgileri bize html olarak gönderen yapıdır. Php oldukça popülerdir. Hatta günümüzde popüler olarak kullanılan Facebook’ta bir Php ürünüdür.

Php diğerleri gibi tarayıcıda değil bir sunucuda çalışmaktadır. Yani Php e webin arka yüzü diyebiliriz. Öğrenmesi ve uygulaması da oldukça rahat bir dil olan Php diğer diller ile de rahat etkileşimli çalışma olanağı sunmaktadır.

Yardımcı kaynak

Web sitesi için dikkat edilmesi gerekenler.
kanka ben js öğreniyorum"da. Sen backend için pythonmu önerirsin yoksa php mi. Phpmi eskidi diyorlar

Profesör

Kadim Üye
10 Nis 2020
5,088
1,608
-Türkistan-
Merhaba değerli üye,

Bir site tasarlamak istiyorsanız ve kaliteli olmasını istiyor iseniz sadece html yetmeyecektir.Html ile statik bir site kurarsınız yani basit.Dinamik modern ve kaliteli bir site kurmak istiyor iseniz javascript css gibi faktörleri de siteye dahil etmeniz gerekir.Forumda birçok alanda bölümler mevcut.O bölümlerde birçok kaynak mevcut. Ufak bir araştırma ile faydalanabilirsiniz.

Çözüm

revq4000

Yeni üye
3 Ağu 2021
1
0
24
Merhaba Html tam olarak yazılım dili değildir html ile web sayfası kodlayabilirsin ama html ile program yazamassın . C# yada Java gibi değildir

Html, bir web sitesinde yazı, metin, link veya resimlerin eklenmesini sağlar. Tek başına Html ile web siteleri yapılabilir ama sadece statik web siteleri yapılabilir. Ayrıca web sitenizi görsel açıdan zengin bir şekilde sunmak istiyorsanız bunun için javaScript ve Css den yardım almanız gerekmektedir

15 Ocak 2021
239
70
herzaman her yerde
Bir yazılım dili öğrenmeye karar verdim ve HTML öğrenmeyi düşünüyorum. Bana bu konu hakkında bilgi verirseniz ya da yardımcı olursanız sevinirim😬😬
HTML, web tasarımcılarına sayfalar ve uygulamalar için yapı profilleri, bağlantılar, blok alıntılar, paragraflar ve başlıklar oluşturmalarında yardımcıdır. Bu konuda basit kod yapıları olan etiketler ve nitelikler kullanılarak web sayfaları şekillendirilebilir. HTML için aslında bir web sitesinin iskeleti denilebilir. Yani HTML kodları olmadan web sitesi kodlanamaz.

Web sitesi ve sayfaları oluşturulurken mutlaka kullanılması gereken HTML, yeni başlayanlar için öğrenmesi en kolay biçimleme dillerinden biridir. HTML dersleri alarak sistemli bir çalışma için kendinizi geliştirebilir, öğrendiğiniz bilgileri web sayfası tasarlama aşamasında deneyebilirsiniz. Zamanla sahip olduklarınızdan fazlasını öğrenebilir ve web sitesi tasarlama konusunda söz sahibi olabilirsiniz.

Starzz

Üye
21 Haz 2015
237
58
Kanka?
Merhaba,
Php öneririm php den veritabanına rahatlıkla bağlayabilirsiniz php daha rahat oluyor bana göre ama başka şeyler de yapacam dersen python’u öğrenmeni de tavsiye ederim pişman olmazsın.
Ben arkadaşımıza katılmıyorum. Php öğrenmek zaman kaybı olacaktır. Artık popüleritesini yitirmiş ve iş olanakları çok düşük bir dil. Yine js ile devam edebilirsin backend için. Örneğin NodeJs.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.