Instagram zorbalık yapılan kişiyi nasıl buluyor?

xhasanbaris

Katılımcı Üye
2 Ocak 2016
251
2
Diyelim ki ben birisine tamamen fake hesap üzerinden (profil resmi yok o yok bu yok şu yok) zorbalık yaptım ve zorbalığı yaptıktan sonra hesabımı instagram server üzerinden sildim.
Bu kişi bu olayı mahkemeye taşırsa zorbalık yapan kişiyi mahkeme bulabiliyor mu ? Burada hukuk nasıl işliyor ?

**Yaptığımdan değil hep aklımda kalan soruydu** :D

Son düzenleme:

0x1D

Kıdemli Üye
23 Nis 2020
2,650
78
MARS
Cevap: Hep aklımda kalan soru [instagram-zorbalık-hukuk]

Diyelim ki ben birisine tamamen fake hesap üzerinden (profil resmi yok o yok bu yok şu yok) zorbalık yaptım ve zorbalığı yaptıktan sonra hesabımı instagram server üzerinden sildim.
Bu kişi bu olayı mahkemeye taşırsa zorbalık yapan kişiyi mahkeme bulabiliyor mu ? Burada hukuk nasıl işliyor ?

İnstagram server üzerinden silemezsin

xhasanbaris

Katılımcı Üye
2 Ocak 2016
251
2
Cevap: Hep aklımda kalan soru [instagram-zorbalık-hukuk]

Server dediğim normal üyeliğimi siliyorum hocam yanlış bir şekilde yazmışım affola.

O zaman bu adamlar gelmiş geçmiş tüm üyelerin bilgilerini depoluyor? Benim 7 yıl önce sildiğim serverde var hala yani ?

bay404

Uzman üye
1 Mar 2020
1,671
42
Antalya
Cevap: Instagram Zorbalık Yapan Kişiyi Mahkeme Bulabiliyormu

konularıma ve mesajlarıma durmadan edit uygulayan arkadaş kimse edit atıyorsa yazım kurallarına bari dikkat etsin. Neden başlığın ismini değiştirmiş anlamadım.

Merhaba, server üzerinden silemezsiniz sildiğiniz mesajlar ya da hesaplar tamamen yok olacağını hiç sanmıyorum. Ek olarak instagramın log tutuyor olacağını ve olası bir suçlamada bunları paylaşacağını düşünüyorum. İyi forumlar.. :mahcup:

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
771
2
144
Merhaba, server üzerinden silemezsiniz sildiğiniz mesajlar ya da hesaplar tamamen yok olacağını hiç sanmıyorum. Ek olarak instagramın log tutuyor olacağını ve olası bir suçlamada bunları paylaşacağını düşünüyorum. İyi forumlar.. :mahcup:

bay404 hocamın dediği doğru ama (benim düşüncem) öyle büyük bir hesaplara hakaret olmadığı sürece pek uğraşacaklarını sanmam

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,711
12
393
Sydney
Hesabınızı instagramdan silseniz bile instagram Veri tabanında hep durur o hesap, eğer savcılık o hesap hakkında bilgileri talep eder ve instagram verirse, savcılık tarafından o kişi bulunabilir

kertmeyenkele0

Yeni üye
24 Haz 2020
38
0
O klavyeye bastığın anda orada izi kalır. Istediğin kadar hesabın sahte olsun veya hesabını kapat. Hiç farketmez. Yasa gereği bütün siteler bilgileri 5 sene boyunca veri merkezinde tutuyorlar. Gerekli durumlarda da emniyet ile paylaşmak zorundalar.

byxROOT

Yeni üye
19 Tem 2020
35
0
127.0.0.1

Dostum bu Instagram seni şikayet etmiyor sadece bir daha zorbalık yapma diye hesabını siliyor ama sen bir kişiye zorbalık yaptığın zaman karşı taraf (kurbanın mıdır düşmanın mıdır her neyse) seni siber suça şikayet ederse siber suç seni o Instagram a giriş ip ni alıyor ip alındıktan sonra gerisi kolay siber suçlara göre

Senin o gönderdiğin mesajlar bile bir sunucu üzerinden geçiyor dostum (o yüzden o şüpheli linkleri gönderdiğin zaman şüpheli link diyip göndermiyor sunucudan geçerken o link kontrol ediliyor)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.