İp Kullanımı

MazLumxYz

Yeni üye
30 Ağu 2023
17
5
Herkese selamlar. Benim kafamda deli bir soru var ve acaba ben buna maruzmuyum diye düşünüyorum bazı sebeplerden dolayı. Demek istediğim Bir başkası benip İP' mi kullanabilir mi? , yani kendi İp siyle benim İP yi değiş tokuş ederek benim İp yi kullanabilirmi. Bilgisi olanlar cevaplarsa mutlu olurum.

Butcherb3y

Uzman üye
1 Eyl 2022
1,618
1,201
Anıtkabir
Herkese selamlar. Benim kafamda deli bir soru var ve acaba ben buna maruzmuyum diye düşünüyorum bazı sebeplerden dolayı. Demek istediğim Bir başkası benip İP' mi kullanabilir mi? , yani kendi İp siyle benim İP yi değiş tokuş ederek benim İp yi kullanabilirmi. Bilgisi olanlar cevaplarsa mutlu olurum.
Olamaz herhalde

Muslukcu

Katılımcı Üye
17 Kas 2021
699
265
Tesisat dükkanı
Bu tarz merakların var ise ağ topolojisi okumanı tavsiye ederim

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,444
991
Merhabalar

ipniz size özeldir başkası kullanırken sizin kullanmanız söz konusu olamaz aynı ipyi elle girse bile internet sorunu yaşayacaktır bu mümkün değildir diyelimki şans eseri sizden sonra aynı ip ona düştü bununla bir şey yapamaz çünkü o ip artık onu tanımlar.

İyi Forumlar

N S

Uzman üye
19 Haz 2013
1,142
210
iç bacak ip ise kastın vet dilediği gibi ip ni alır kullanır ama çok önemli değil wifi açıp kapatırsan dhcp sana yeni ip atar zaten senin ipnin değişmesi çok önemli değil. dış bacak ip ise kastın o da pek tabi mümkün zaten ülkemizde isplerin çoğu cgn nat arkasından hizmet vermekte yani şu anda muhtemelen cgn arkasındasın ve mahallende seninle aynı ipde görünen en az 10 hane daha vardır :) cgn arkasında değilsen bile sabit ip hizmeti almadığın sürece belirli periyodlarla ip adresindeğişirr mesela modeminin açılıp kapanması gibi (eskiden sırf ipmiz değisşin diye modem açıp kapatan yazılımlar yapardık hey gidi günler :) ) statik ip alsan bile senin ip ni başkası kullanabilir çok çeşitli yöntemleri vardır mesela reverse proxy :)

MrMaXim

Katılımcı Üye
16 Eki 2020
434
235
Yeşil Olan Yerler
size yerel olarak dağıtılan ip adresleri rastgele dağıtılmaz DHCP sunucusu -bu genelde ev ağlarımızda modem olur- tarafından verilir. Her ip bir yer işgal eder ve işgal edilen ip ağdan çıkmadan o ip başka cihaza verilmez. Ama bizler türküz değilmi her programı teknolojiyi kırmasını iyi biliriz kafamız çalışıyo yani. Sana şöyle söyleyeyim ilk iphonelarda icloud muhabbeti çıktığında adamlar bu teknolojiye milyar dolarlar vermiş ama bizim izmir kemer altında 5tl ye kırılıyodu. :D

Yani anlicağın senin cihaz ipsini birebir klonlayamaz ama çeşitli yöntemlerle benzeri mümkün. adam senin MAC adresini klonlar sana gelen istekleri çeker kendine bunu öğrenmek için forumdaki "MİTM" kaynaklarından veya internete "MİTM Mac klonlama" yazarak bişeyler öğrenebilirsin. kolay gele benden eywallah!

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,168
1,460
Proxyden Galiba Degismek Oluyordu Boyle Seyleri 😁

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,764
509
24
Praise The Fool
Hayır kimse senin IP adresini alıp kendisininmiş gibi kullanamaz, sırf IP adresini bildiği için IP adresini alıp kendi kullanmaya başlayamaz. Bunlar ISP tarafından denetlenen ve ayarlanan bölümler. Dışarıdan müdahelesi olacak işler değil.

Dikkat! senin IP adresin üzerinden bir şeyler yapılamaz demiyorum, yapılabilir. Yalnız bunu senin kafanda kurguladığın şekilde değil, ancak bilgisayarına veya evinizdeki internete erişimi olan bir cihazına zararlı bir yazılım bulaştırmak kaydıyla olur. O zararlı bulaşmış cihazını uzaktan kontrol edip işlemleri o cihaz üzerinden yapabilir ve işin sonunda senin IP adresinden yapılmış olarak gözükür. Yalnız burada olan şeyin IP'leri değiştirmek gibi gülünç bir şey olmadığını anlamak lazım. IP adresin EV adresin gibidir, kimse senin evinde değilken senin evindeymiş gibi yapamaz, yapabileceği tek şey evine gerçekten girmektir.

Y

Y&Y

Ziyaretçi
Mrb birine ewımızde kullanıcı adı ve sıfremızı verdıgımız zaman neler yapabılır cunkı o ag da onemlı telefonlarda baglı oluyo merak ettim cevaplarınızı beklıyorum şimdiden çok tşkederim 🤗

N S

Uzman üye
19 Haz 2013
1,142
210
Hayır kimse senin IP adresini alıp kendisininmiş gibi kullanamaz, sırf IP adresini bildiği için IP adresini alıp kendi kullanmaya başlayamaz. Bunlar ISP tarafından denetlenen ve ayarlanan bölümler. Dışarıdan müdahelesi olacak işler değil.

Dikkat! senin IP adresin üzerinden bir şeyler yapılamaz demiyorum, yapılabilir. Yalnız bunu senin kafanda kurguladığın şekilde değil, ancak bilgisayarına veya evinizdeki internete erişimi olan bir cihazına zararlı bir yazılım bulaştırmak kaydıyla olur. O zararlı bulaşmış cihazını uzaktan kontrol edip işlemleri o cihaz üzerinden yapabilir ve işin sonunda senin IP adresinden yapılmış olarak gözükür. Yalnız burada olan şeyin IP'leri değiştirmek gibi gülünç bir şey olmadığını anlamak lazım. IP adresin EV adresin gibidir, kimse senin evinde değilken senin evindeymiş gibi yapamaz, yapabileceği tek şey evine gerçekten girmektir.
kardesim bahsettigin sey dogru ancak static ip icin dogru cgn arkasindaysan isp ayni ipden onlarca modeme cikis veriyor. onu gectim dinamik ip de10 dakika once sana tanimlasigi ipyi baskasina tanimlamayacagi ne malum sonucta pool kapasitesi belli

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,764
509
24
Praise The Fool
kardesim bahsettigin sey dogru ancak static ip icin dogru cgn arkasindaysan isp ayni ipden onlarca modeme cikis veriyor. onu gectim dinamik ip de10 dakika once sana tanimlasigi ipyi baskasina tanimlamayacagi ne malum sonucta pool kapasitesi belli
Böyle saçma şey mi olur, CG-NAT ile dağıtılan IP adresindeki portların kime verildiğinin loglanmıyor mu? IP adresi dinamik olsa ne fark eder koskoca ISP hangi IP adresinin hangi kullanıcıya hangi saat/dakikada tahsis edildiğini loglamıyor mu? Tek yapılması gereken IP adresinin hangi kullanıcıya atandığının tespiti yapılması. Ülkede ekstra ücret ödeyip sabit IP almadığı müddetçe CGNAT arkasında olmayan insan kaldı mı? 4 Milyar IP var illaki devir daim olacak. Dediğin şeyin başına iş açma ihtimali yok.

N S

Uzman üye
19 Haz 2013
1,142
210
Böyle saçma şey mi olur, CG-NAT ile dağıtılan IP adresindeki portların kime verildiğinin loglanmıyor mu? IP adresi dinamik olsa ne fark eder koskoca ISP hangi IP adresinin hangi kullanıcıya hangi saat/dakikada tahsis edildiğini loglamıyor mu? Tek yapılması gereken IP adresinin hangi kullanıcıya atandığının tespiti yapılması. Ülkede ekstra ücret ödeyip sabit IP almadığı müddetçe CGNAT arkasında olmayan insan kaldı mı? 4 Milyar IP var illaki devir daim olacak. Dediğin şeyin başına iş açma ihtimali yok.
kardeşim ben loglanmiyor veya başına is acar dedim mi :) seninle ayni ip adresi paylasilabilir veya senin ipni baskasi alabilir dedim tekrar oku yazdiklarimi

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,764
509
24
Praise The Fool
kardeşim ben loglanmiyor veya başına is acar dedim mi :) seninle ayni ip adresi paylasilabilir veya senin ipni baskasi alabilir dedim tekrar oku yazdiklarimi
Elbette demedin ama IP adresinin çalınmasından ve bunu kötü amaçlarda kullanılmasından endişelenen birinin konusun altına yazınca ben de doğal olarak o tarafa yordum. Artık bana ait olmayan bir IP adresinin başkasına geçtiğini söylemenin konu genelinde faydası ne ki, bak böyle tarafı da var deyince ne düşünecektim ki başka 😅 Neyse sağlık olsun. İyi geceler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.