🌟İşletim Sistemi Nedir ? Popüler İşletim Sistemleri / x𝓜𝓲𝓽 𝔒𝔣𝔣𝔦𝔠𝔞𝔩

xMit

Uzman üye
13 Mar 2016
1,202
1
10
Root@xMit:~#
qdLsb6.gif

İşletim Sistemi Nedir ? İşletim Sistemleri Nasıl Çalışır ? Popüler İşletim Sistemleri
kEKJQk.png

cttilj.png

İşletim sisteminin ne olduğunu açıklamadan önce şunu dememiz gerekir fiziksel donanımların yazılımlarla birleştiği kusursuz cihazlara bilgisayarlar denmiştir ancak bu cihazların yazılımları çalıştırabilmesi için bir platforma ihtiyaçları vardır yani bir işletim sistemine ihtiyacı vardır .

Anlayacağınız üzere işletim sistemleri kullanıcı ile bilgisayar arasında bir köprü yazılımlar ilede bilgisayar arasında bir köprü görevi görmektedir .

İşletim sistemlerinin yazılımlarla farkı nedir diye soracak olursak yazılımlar bilgisayarda user modunda çalışırken , yazılımlar ise direkt donanımlara erişimi vardır .

İşletim sistemleri bilgisayar açıldığında yönetici modunda çalıştığı için bütün uygulamaları kapsar yönetir Kaynak yönetimi (Resource management) ve kodların soyutlandığı katman ise . (Operating system abstraction layer)

İşletim sisteminin görevi kaynak yönetimini sağlamaktır , donanımlar arası kaynak kontrolü yapılırken aynı zamanda bu kaynakların en verimli şekilde harcanmasına olanak sağlıyor .

Ve birde kodların soyutlandığı bir katman var ki en önemlisi bu örneğin bir program açacağımız zaman tıklıyoruz simgesine ve biz sadece bir açılma ekranı görüyoruz fakat o esnada arka tarafta yüzlerce kod devreye girmekte .

IBM System/360 Operating System
gEtX0S.png

Bundan tam 55 yıl önce 1964 Yılında üretilmiş olan işletim sistemi IBM Tarafından üretildi , resmi isim olarak System/360 Operating System adlandırıldı . O dönem ticari bilgisayarlar için üretilmiş olunun bir sistemdir .

IBM Bu işletim sistemlerinden toplam 14 tane üretti biri Nasa' ya özel üretimdi ve satış rekorları kırdı .

8 Adet 16' bitlik sabit diske sahipti .

System/360 Operating System’in 30, 40, 50, 60, 62 ve 70 olmak üzere toplam 6 farklı versiyonunu geliştirerek piyasaya sürdü.

IBM System/360’ın Özellikleri:
gEtX0S.png

8 bit Bayt Genişliği
Kendini Adresleyebilen Bayt özelliği
32 bit kalitesinde sözcükler .
Arimetrik özellik
Ticari bilgisayar oldugu icin Mikro Kod Desteği
64-bit programlama desteği sunan işlemci
Yazıcı ve kart okuyucu desteği sağlayan arka panel

2020 Yılı İtibariyle En çok kullanılan popüler işletim sistemleri
gEtX0S.png

• [*]Android: %40.39

[*]Windows: %35.01

[*]iOS: %14.13

[*]OS X: %5.59

[*]Özel işletim sistemi: %2.75

[*]Linux: %0.79

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.