İşletim sistemi tavsiyesi !

XecTioner

Yeni üye
11 Eyl 2011
34
0
Ötügen
Beyler programlama ile uğraşmak istiyorum. Sizce linux mu windows mu ? Bunun hakkında donanımı olan beni aydınlatabilir mi ?

Kill4Dead

Uzman üye
25 Ağu 2011
1,549
0
Kesinlikle Linux derim. Linux dağıtımları arasında en hafif, sürekli yenilikler getirilen ve göze en hoş gelen Linux Mint' tir. Eğer bilgisayarınız ortalamanın üzerinde ise Linux Mint Cinnamon masaüstünü indirmenizi tavsiye ederim. Oldukça keyifli, erişilebilir ve hızlı bir işletim sistemidir.
Ubuntu' ya da bakabilirsiniz ancak Mint' e göre hantal ve gereksiz grafik özellikleri ile donatılmıştır.
Ayrıca Windows kullanıyorsanız Mint' e geçtiğiniz zaman diğer Linux dağıtımlarındaki gibi zorluk çekmezsiniz. Linux Mint' in Türkçe forum sayfası da mevcut. Orada 7/24 destek alabiliyorsunuz. İlk başta biraz zorlanmanız muhtemel ancak alıştıktan sonra birdaha Windows' un yüzüne bakmazsınız.

Bunlar benim görüşüm tabi ki. Yine de araştırıp doğru kararı sizin vermeniz gerekmektedir.

XecTioner

Yeni üye
11 Eyl 2011
34
0
Ötügen
Kesinlikle Linux derim. Linux dağıtımları arasında en hafif, sürekli yenilikler getirilen ve göze en hoş gelen Linux Mint' tir. Eğer bilgisayarınız ortalamanın üzerinde ise Linux Mint Cinnamon masaüstünü indirmenizi tavsiye ederim. Oldukça keyifli, erişilebilir ve hızlı bir işletim sistemidir.
Ubuntu' ya da bakabilirsiniz ancak Mint' e göre hantal ve gereksiz grafik özellikleri ile donatılmıştır.
Ayrıca Windows kullanıyorsanız Mint' e geçtiğiniz zaman diğer Linux dağıtımlarındaki gibi zorluk çekmezsiniz. Linux Mint' in Türkçe forum sayfası da mevcut. Orada 7/24 destek alabiliyorsunuz. İlk başta biraz zorlanmanız muhtemel ancak alıştıktan sonra birdaha Windows' un yüzüne bakmazsınız.

Bunlar benim görüşüm tabi ki. Yine de araştırıp doğru kararı sizin vermeniz gerekmektedir.
anladım hocam linux mint mantıklı geliyor teşekkür ederim tavsiyeniz için .

SHARPY

Üye
15 Mar 2018
68
0
İstanbul
Merhaba,

Yazdığın dile göre de değişiklik gösterir. Bana soracak olursan Linux alternatifi çok olması bakımından daha iyidir ama sen C# ile yazıyorsan Microsoftta yazman daha mantıklı olacaktır.

XecTioner

Yeni üye
11 Eyl 2011
34
0
Ötügen
Moderatör tarafında düzenlendi:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Linux üzerinde alternatif daha çok

Hö? Ne zamandan beri? Neden kimse bana haber vermedi?!

Soruya dönelim... Üstad Java her yerde çalışır. .NET Framework, .NET Core'dan beri her yerde çalışıyor. node.js ve python hem linux, hem windows üstünde kodlanabilir. C için zaten Eclipse kullanırsın büyük ihtimalle, iki işletim sistemi için de vardır.

Senin hedef kitlen nedir? Ticari masaüstü programı yazacaksan windows o kesin. Eğer kapsamlı bir çözüm ise müşteriyi zorlayabilirsin; o başka mesele. O zaman müşteri sana uyar. Ama ufak masaüstü yazılımları için müşterilerinin yüzde onundan azı linux kullanıyor olacak. Web veya mobil yazacaksan zerre kadar fark etmiyor. Hedefin Apple'ın herhangi bir ürünü ise eşşek gibi Apple'dan ürün alacaksın zaten onun da tartışması yok.

Yani neredeyse farketmez. Hedefine göre ufak sınırlamalar olabilir, o kadar.

Merhaba,

Yazdığın dile göre de değişiklik gösterir. Bana soracak olursan Linux alternatifi çok olması bakımından daha iyidir ama sen C# ile yazıyorsan Microsoftta yazman daha mantıklı olacaktır.

Yahu ne zamandan beni *nix'in alternatifi daha çok oldu? Müşteri tabanının 90%'ını kaybetmiyor musun linux'ta kod yazmaya başladığın anda?

Yeni, sadece linux'ta kodlanabilen Ruby vs. gibi Türkiye'de adı geçmeyen diller harici özel bir dil filan mı çıktı?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kill4Dead

Uzman üye
25 Ağu 2011
1,549
0

Bu arada şunu eklemeyi unutmuşum; Windows Form uygulaması yazacaksanız Linux bayağı bir uğraştırır sizi.
Bunun dışında Java, Android Studio, Python ,C, Ruby Linux' te desteklenmektedir. C# kullanacaksanız çeşitli alternatifler mevcut. Ancak dediğim gibi Windows Form uygulaması yapacaksanız Windows öneririm. Eğer Linux kullanmaya karar verirseniz size her konuda yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Bu arada şunu eklemeyi unutmuşum; Windows Form uygulaması yazacaksanız Linux bayağı bir uğraştırır sizi.
Bunun dışında Java, Android Studio, Python ,C, Ruby Linux' te desteklenmektedir. C# kullanacaksanız çeşitli alternatifler mevcut. Ancak dediğim gibi Windows Form uygulaması yapacaksanız Windows öneririm. Eğer Linux kullanmaya karar verirseniz size her konuda yardımcı olabilirim.

Ruby harici yazdığın dillerin hepsi Windows'ta da desteklenir. Ayrıca Xamarin - yani bütün telefonlar için tek proje üstünden tek program yazmak - sadece Windows'ta var. Hani Ruby de desteklenir de Türkiye'de bir Allah'ın kulunun windows üstünden Ruby kullandığını görmedim.

Linux'ta windows forms uygulaması, deveye 80 hendek atlatarak yapabileceğin bir şeydir. En azından win32 api'dan hiç bir şeyi kullanamazsın. Çünkü adı üstünde, win32.

Kill4Dead

Uzman üye
25 Ağu 2011
1,549
0
Ruby harici yazdığın dillerin hepsi Windows'ta da desteklenir. Ayrıca Xamarin - yani bütün telefonlar için tek proje üstünden tek program yazmak - sadece Windows'ta var. Hani Ruby de desteklenir de Türkiye'de bir Allah'ın kulunun windows üstünden Ruby kullandığını görmedim.

Linux'ta windows forms uygulaması, deveye 80 hendek atlatarak yapabileceğin bir şeydir. En azından win32 api'dan hiç bir şeyi kullanamazsın. Çünkü adı üstünde, win32.

Evet ancak benim demek istediğim şey şu; Bunlar Linux' te de desteklenmekte ve ben Linux önerdiğimi söyledim. Dediğiniz gibi Linux' ta Windows Form uygulamaları geliştirmek pek mantıklı bir hareket değil. Bahsettiğim diğer dilleri kullanacaksa Linux derim. Çünkü birçok şeye erişim çok daha kolaydır. Şöyle bir liste yapayım;

Linux Avantajları:

- Hafif bir işletim sistemi
- Kullanması zevkli tıpkı bir oyuncak gibi
- Destek alabileceğiniz Türkçe forumlar mevcut.
- Kendinize göre herşeyi düzenleyebilirsiniz.
- Açık kaynak kodludur.
- Alıştıktan sonra bırakamazsınız.

Linux Dezavantajları:

- Pek yaygın değildir.
- Windows' un çalıştırdığı birçok uygulamayı çalıştırmaz. Wine' ın desteklemediği uygulamalar bile bulunmaktadır.
- Oyun için kesinlikle önerilmez. (Hem desteklemez hem de performans düşüşü yaşanır)
- Özellikle Laptop kullanıyorsanız NVIDIA PRIME (Bumblebee Optimus) teknolojisi yüklemeniz gerekmektedir.
- Bazı ekran kaydı alan uygulamalar sıkıntı yaratmaktadır.
- İlk başlarda zorluk çekebilirsiniz.

Edit: Ben Parrot Security OS kullanmaktayım. Gayet her işimi fazlası ile karşılıyor. Windows' u tek aradığım kısım oyun oynamıyorum. Bu da cefası olsun :siritan2

Son düzenleme:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Ciddi misin anlayamadım. Şimdi Windows cihazlar için Linux üstünde mükemmel programlar yazılabilir diyorsun, destekten kastın o değil mi?.... Yanılıyorsun. Mesela C#, .NET Core kullanarak yazarsan Linux'ta aynen çalışır. Linux'ta desteklenen hiç bir dil için aynısı yoktur. C için farklı framework kullanman gerekir, Java ve python'da win32 yerine linux kerneli fonksiyonlarını kullanmışsındır, değiştirmen gerekir, Node.js... node.js çalışır kabul. Eşşek sıpaları deli gibi interoperationallık için çalışıyor.

1. Hafif işletim sistemi. Tamam doğru. Özellikle Windows 10 kaynak canavarıdır.
2. Eğlenceli mi? Yeni başlayan birine tavsiye ediyorsun. Kurmak istediği her haltı kurmak için saatlerce araştırma yapmak için ne kadar eğlenir sence? Windows'ta çift tıklarsın, ileri tuşuna basarsın bir kaç kez.
3. MSDN türkçedir. Dünya yüzünde programcıların, son 8-9 senedir ezici bir çoğunluğu windows kullanır. (Daha öncesinde sunucu ve web için windows'un gıkı bile çıkamazdı, asp.net de neredeyse tam bir hüsrandı, ben de php/jsp yazardım o zamanlar.) Linux için x miktarda kaynak varsa, windows için bunun 10 katı vardır.
4. Adam işletim sistemini baştan yazmayacaksa, açık kaynak kodu manasızdır. Daha da kötüsü, bir bug olduğunda windows'un arkasında Microsoft vardır. O müşteri kaybetmemek için düzeltmek zorundadır. Linux'ta, çıkaran programcı grubundan birinin boş vakti olmasını beklemek zorunda kalırsın.
5. Alışana kadar canın çıkar, sonra o kadar emeğin boşa gitsin istemezsin ondan kalırsın.

Yanlış anlama, yeni işyerimde GNU Radio kullanmak gerektiğinden ben de işyeri notebook'uma linux kuracağım. Ama yeni başlayan birine "linux'ta daha fazla alternatif var" demek saçmalık oluyor. Yine de windows masaüstü'ne yönelmeyecekse linux'un hiç bir zararı yoktur ama kesinlikle "daha kolay, daha fazla alternatifli, daha etkin, daha yetkin, daha falan, daha filan" değildir.

Kill4Dead

Uzman üye
25 Ağu 2011
1,549
0
Ciddi misin anlayamadım. Şimdi Windows cihazlar için Linux üstünde mükemmel programlar yazılabilir diyorsun, destekten kastın o değil mi?.... Yanılıyorsun. Mesela C#, .NET Core kullanarak yazarsan Linux'ta aynen çalışır. Linux'ta desteklenen hiç bir dil için aynısı yoktur. C için farklı framework kullanman gerekir, Java ve python'da win32 yerine linux kerneli fonksiyonlarını kullanmışsındır, değiştirmen gerekir, Node.js... node.js çalışır kabul. Eşşek sıpaları deli gibi interoperationallık için çalışıyor.

1. Hafif işletim sistemi. Tamam doğru. Özellikle Windows 10 kaynak canavarıdır.
2. Eğlenceli mi? Yeni başlayan birine tavsiye ediyorsun. Kurmak istediği her haltı kurmak için saatlerce araştırma yapmak için ne kadar eğlenir sence? Windows'ta çift tıklarsın, ileri tuşuna basarsın bir kaç kez.
3. MSDN türkçedir. Dünya yüzünde programcıların, son 8-9 senedir ezici bir çoğunluğu windows kullanır. (Daha öncesinde sunucu ve web için windows'un gıkı bile çıkamazdı, asp.net de neredeyse tam bir hüsrandı, ben de php/jsp yazardım o zamanlar.) Linux için x miktarda kaynak varsa, windows için bunun 10 katı vardır.
4. Adam işletim sistemini baştan yazmayacaksa, açık kaynak kodu manasızdır. Daha da kötüsü, bir bug olduğunda windows'un arkasında Microsoft vardır. O müşteri kaybetmemek için düzeltmek zorundadır. Linux'ta, çıkaran programcı grubundan birinin boş vakti olmasını beklemek zorunda kalırsın.
5. Alışana kadar canın çıkar, sonra o kadar emeğin boşa gitsin istemezsin ondan kalırsın.

Yanlış anlama, yeni işyerimde GNU Radio kullanmak gerektiğinden ben de işyeri notebook'uma linux kuracağım. Ama yeni başlayan birine "linux'ta daha fazla alternatif var" demek saçmalık oluyor. Yine de windows masaüstü'ne yönelmeyecekse linux'un hiç bir zararı yoktur ama kesinlikle "daha kolay, daha fazla alternatifli, daha etkin, daha yetkin, daha falan, daha filan" değildir.

"Şimdi Windows cihazlar için Linux üstünde mükemmel programlar yazılabilir diyorsun"

Yok böyle birşey demedim. Windows uygulamaları yazmak bir hayli uğraştırır dedim.

Liserjik

Kıdemli Üye
11 Ağu 2018
2,180
7
6
İşletim sistemi ile çok bir alakası yok bu işin eğer pencereler arasında kaybolmak istersen Windows , gerçekten elindeki bilgisayara hükmetmek istiyorsan bir linux distrosu kullanabilirsin. Herhangi bir çapraz plaform dili ile yazılmış uygulama ile desteklenen tüm sistemlerde kullanabilirsiniz.

" Java hızlı, güvenli ve güvenilirdir. Dizüstü bilgisayarlardan veri depolama merkezlerine, oyun konsollarından bilimsel süper bilgisayarlara, cep telefonlarından Internet'e kadar Java her yerde! "

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.