İyi Yazılımcı ( Programcı ) Nasıl Olunur ? ( 2 )

UZAYLI666

Yeni üye
19 Ağu 2017
48
0
İstanbul
Assembly kullanarak küçük bir program yazın
Assembly dilinde ufak tefek şeyler yazdığım sıralarda, kendimi matrix'i çözen neo gibi hissetmiştim. Assembly dilinde küçük bir program yazmak, programcılığın somut kısımlarına hakimiyetinizi oldukça geliştirecek, ufkunuzu açacak bir deneyim olabilir. Kaportanın içine girecek, işlemcinin nasıl çalıştığını, makine kodlarının nasıl şeyler olduğunu, işlemcinin 32 bit olması ile 64 bit olması arasında ne fark olduğunu çözeceksiniz. Assembly dilinde yazılabilecek proje önerisi olarak, linux'deki cat komutu, veya wc komutu verilebilir.

Yalnız, program yazmak için assembly dili kullanın demiyorum, assembly dilinde birkaç ufak tefek şey yazın diyorum. Yoksa, gündelik hayatta kullanmak için assembly öğrenilmez.
-----------
Küçük bir programlama dili geliştirin
Çok matrak veya yeni birşey olmasına gerek yok ama küçük bir programlama dili geliştirmenin size çok faydası olacağına inanıyorum. Böylece, derleyicilerin nasıl çalıştığını, programlama dillerinin nasıl işlediğini iyice içinize sindirebilirsiniz. Bu size, programlama konusunda çok farklı bir deneyim kazandıracaktır. Bir nevi, işin mutfağına girmiş olacaksınız. (bkz: Derleyici Araçları)
-----------
Başkalarının yazdığı kodları okuyun
Bu da çok önemli bir adım. Her zaman sizden daha iyi programcılar olacaktır. Bu programcıların kodları sizinkinden daha iyi olacaktır. Bunların yazdılarını okuyarak, problemlere yaklaşmak için alternatif yollar, bazı ipuçları, kısa yollar gibi şeyler öğrenirsiniz. Hatta, bir projeye destekçi olarak katılırsanız, o proje'nin kodlarını okumanız gerekeceğinden, kendinizi bu şekilde de geliştirebilirsiniz.
-----------
Sosyal olun
Programcılık konusunda birşeyler yapmak istiyorsanız, sizin gibi düşünen insanlarla bir araya gelin. Gerek forumlarda olsun, gerek yüzyüze olsun, iletişim halinde olun. Böylece hem fikir alışverişinde bulunabilir, hem de bu camia'da olup bitenlerden haberdar olabilirsiniz. Eğer okuduğunuz okulda ilgili klüpler varsa katılabilirsiniz. Mail gruplarına katılın, bug-report yapın, bir github deponuz olsun, bir blog yazın, twitter'dan ilgili kişileri takip edin. Ne şekilde olursa olsun, programcılık camiasıyla bir şekilde iletişim halinde olun

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.