Java da matematik problemi

AssassinHC

Üye
25 Ara 2015
154
0
Altay
Problem: Klavyeden girilen b tamsayısına göre a^3 - a^2 = b şartını sağlayan 0<a<100 tamsayısını nasıl buluruz ?
Bu problemi nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz ?

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
Merhaba,
a'nın sınırları çok küçük olduğu için tek tek bütün olasılıkları deneyebiliriz, matematiği bırakalım kafayı değil ram'i yoralım.

Bir tane loop oluşturmayı dene denklemi aynen kur a'yı 100 olana kadar arttır eğer denklem tutuyorsa döngüden çıkar. Kendin yazmayı dene bir süre olmazsa haber ver yardımcı olayım, teşekkürler.

AssassinHC

Üye
25 Ara 2015
154
0
Altay
Merhaba,
a'nın sınırları çok küçük olduğu için tek tek bütün olasılıkları deneyebiliriz, matematiği bırakalım kafayı değil ram'i yoralım.

Bir tane loop oluşturmayı dene denklemi aynen kur a'yı 100 olana kadar arttır eğer denklem tutuyorsa döngüden çıkar. Kendin yazmayı dene bir süre olmazsa haber ver yardımcı olayım, teşekkürler.

Kod:
import java.util.Scanner;
public class ödev129_2 {

public static **** main(String[] args) {
		// TODO Auto-generated method stub
		[COLOR="Lime"]//Problem : Klavyeden girilen b tamsayısına göre a^3 - a^2 = b şartını sağlayan
		// 0<a<100 tamsayısını nasıl buluruz ?[/COLOR]
Scanner giris = new Scanner (System.in);
System.out.println ("Bir tamsayı giriniz.");
int b ;
b = giris.nextInt();
[COLOR="Blue"]for (int a=1 ; a <=100; a++);[/COLOR]

Buraya kadar gelebildim hocam gerisi için nasıl ilerleyebileceğimi bilmiyorum, sanırım Math.pow komutuyla ilerlemem lazım ama nasıl bir sıra izlemeliyim kestiremiyorum.

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
sanırım Math.pow komutuyla ilerlemem lazım

Math.pow kullanabilirsin tabiki ama orda takıldın diye durmana gerek yok.

Math.pow ne bilmiyorsun diyelim. Google'a "java math.pow reference syntax" gibi anahtar kelimeleri gir, ilk linke girdim https://www.baeldung.com/java-math-pow ikinci link de oracle'nın resmi sitesiydi ona da girebilirsin, burda örnekleriyle her şeyiyle açıklar. Bu seferlik ben de anlatıcam:

Kod:
int intResult = (int) Math.pow(2, 3);
boyle bi kod vardı sayfada açıklamasında "çıktı olarak 8 verir" yazıyor. Demekki ilk sayıyı sonra üstünü giriyorsun

Ayrıca Koca Bir Ünlem
Bir sayının karesi onun kendisiyle çarpımına eşittir. Bir sorunla karşılaştığında uzun uzun kod yazmaktan çekinme.

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Dostum yanlış anlama lakin bu kadar temel matematik işlemi için nerede takıldın tam olarak? Bu işi meslek olarak yapcak isen eğer, öncelikle matematik temellerini ve temel programlama bilgisini baştan edinmeni tavsiye ederim. Bunu senin hevesini kırmak amacıyla söylemiyorum aksine gelişimini desteklemek amaçlı söylüyorum. Yapıcı bir eleştiri olarak al bunu kendine.

Bir üstteki üye arkadaş cevabı yazmış aslında, kodun tamamının verilmesinin sana hiçbir faydası olmayacak. Biraz ilerlemişsin zaten, uğraşıp çözümü bulabilirsin.

AssassinHC

Üye
25 Ara 2015
154
0
Altay
Dostum yanlış anlama lakin bu kadar temel matematik işlemi için nerede takıldın tam olarak? Bu işi meslek olarak yapcak isen eğer, öncelikle matematik temellerini ve temel programlama bilgisini baştan edinmeni tavsiye ederim. Bunu senin hevesini kırmak amacıyla söylemiyorum aksine gelişimini desteklemek amaçlı söylüyorum. Yapıcı bir eleştiri olarak al bunu kendine.

Bir üstteki üye arkadaş cevabı yazmış aslında, kodun tamamının verilmesinin sana hiçbir faydası olmayacak. Biraz ilerlemişsin zaten, uğraşıp çözümü bulabilirsin.

Anladım, teşekkür ederim tavsiyeleriniz ve eleştiriniz için :))

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.