Çözüldü Kali Linux Kurulumu

asdrepli1

Üye
4 Tem 2014
176
0
Samsun
Herkese günaydın sevgili forum üyeleri, ben Kali Linux kurmaya karar verdim fakat internette araştırdığımda herkes sanal makineye kurulum gerçekleştiriyor ben Windows'u silip üstüne kurmak istiyorum böyle bir şey mümkündür diye düşünüyorum. İkinici olarak bir sorum daha var C:/ ve D:/ diski olmak üzere 2 diskim var "C:/" de Windows "D:/" diskimde ise önemli dosyalarımı depoluyorum D:/ diskimde herhangi bir dosya kaybı olmadan C:/ diskine Kali Linuxu kurmam mümkün müdür? Yani yedekleme almadan kurabilir miyim? Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

ÇÖZDÜM ARKADAŞLAR KONU KİLİT.

Moderatör tarafında düzenlendi:

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
764
144
Cevap: Kali Linux Kurulumu Hakkında Bazı Sualler

Güldürme beni ya bilgim mi yokmuş kahkaha attım teşekkür ederim. Önce bir araştır sistemin kasar mı kasmaz mı linux normal makine olarak kurulursa sıkıntı çıkar mı fazla konuşmadan git araştır.
çıkmaz dostum rahat ol bende 2 aydır var hala sıkıntı yok

DarkScannel

Katılımcı Üye
22 Haz 2015
712
23

İlk sorunuzun cebabı olarak kali linux'u kurarken tüm diski biçimlendirebilirsiniz. böylelikle windows zaten silinmiş olur. Kurulumu yaparken disk bölümüne dikkat etmeniz yeterlidir.
ikinci sorunuza gelirsek ise eğer Windows D diskinde kurulu ise siz kali linux'u C diskine kurarsınız. Bu sayede dualboot yapmış olursunuz. Çift işletim sistemi yüklenir bilgisayarınıza. Ama eğer Windows C dizinine kurulu ise ve önemli dosyalarınız D diskinde ise yine C diskine kurulum gerçekleştirin. C diski üzerinde kurulu olan kali linux ile d diskindeki dosyalarını kullanırsız. Burada dikkaet etmeniz gereken en önemli husus Kali linux kurarken disk biçimlendirme ve yönetme kısmında hata yapmamanız herşeyi sıfırlamamanız. Eğer hata yapacağınızı düşünüyorsanız dualboot kurulum videolarını izleyebilirsiniz. Ayrıca dualboot videolarını takip ederek istediğiniz diske kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Dosyalarınız silinmeden. Dualboot yaparken Dosyalarınız bulunduğu konumda işletim sistemi kurulu değil olsa bile siz kurulu biçimde işlem yaparsanız hiçbir sıkıntı çıkmadan kurulum gerçekleştirirsiniz.
Örnek olması için :
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=3X-yxO7L8Rs[/ame]

Son düzenleme:

asdrepli1

Üye
4 Tem 2014
176
0
Samsun

İlk sorunuzun cebabı olarak kali linux'u kurarken tüm diski biçimlendirebilirsiniz. böylelikle windows zaten silinmiş olur. Kurulumu yaparken disk bölümüne dikkat etmeniz yeterlidir.
ikinci sorunuza gelirsek ise eğer Windows D diskinde kurulu ise siz kali linux'u C diskine kurarsınız. Bu sayede dualboot yapmış olursunuz. Çift işletim sistemi yüklenir bilgisayarınıza. Ama eğer Windows C dizinine kurulu ise ve önemli dosyalarınız D diskinde ise yine C diskine kurulum gerçekleştirin. C diski üzerinde kurulu olan kali linux ile d diskindeki dosyalarını kullanırsız. Burada dikkaet etmeniz gereken en önemli husus Kali linux kurarken disk biçimlendirme ve yönetme kısmında hata yapmamanız herşeyi sıfırlamamanız. Eğer hata yapacağınızı düşünüyorsanız dualboot kurulum videolarını izleyebilirsiniz. Ayrıca dualboot videolarını takip ederek istediğiniz diske kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Dosyalarınız silinmeden. Dualboot yaparken Dosyalarınız bulunduğu konumda işletim sistemi kurulu değil olsa bile siz kurulu biçimde işlem yaparsanız hiçbir sıkıntı çıkmadan kurulum gerçekleştirirsiniz.
Örnek olması için :
https://www.youtube.com/watch?v=3X-yxO7L8Rs

Çok teşekkür ederim hocam, böyle bir cevap için.

Anonim6

Yeni üye
29 Şub 2012
0
5

Güldürme beni ya bilgim mi yokmuş kahkaha attım teşekkür ederim. Önce bir araştır sistemin kasar mı kasmaz mı linux normal makine olarak kurulursa sıkıntı çıkar mı fazla konuşmadan git araştır.

elbette bilgin yok, gayet de mümkün olan bir şeye mümkün değil demişsin.

Patrick Jane

Uzman üye
1 May 2019
1,499
3
Cehennem
Evet windowsu silip kali yükleyebilirsin ama tavsiye etmiyorum.
Eğer bir sorun çıkarsa apışıp kalırsın.
Benim tavsiyem sanal makine kurman yada windowsun yanına kurmandır.
Sadece kali linux kurmaya odaklanma bence diğer işletim sistemlerinede bakabilrisin.
Eğer bilgisayarın iyiyse kesinlikle parrot öneririm.
Kali kullanman için linuxu iyi bilmen gerekli.
Kurulumda c yi seçersin c ye kurulur kali d ye birşey olmaz.

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Dual Boot kurulum yapabilirsiniz. Önyükleyici sayesinde işletim sistemleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda D:\ diskinde herhangi bozulma olmayacağını düşünüyorum. Yaklaşık 2 senedir Ubuntu ve Windows'u Dual Boot olarak kullanıyorum.

Patrick Jane

Uzman üye
1 May 2019
1,499
3
Cehennem
Dual Boot kurulum yapabilirsiniz. Önyükleyici sayesinde işletim sistemleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda D:\ diskinde herhangi bozulma olmayacağını düşünüyorum. Yaklaşık 2 senedir Ubuntu ve Windows'u Dual Boot olarak kullanıyorum.

Ubuntu tabanlı işletim sistemi kullanması iyi olur hem yeni başladığı için zor da gelmez.
Backbox kullanabilir mesela , pentesting araçları ile dolu güzel işletim sistemi ağırda değil hafif.
Arada birkaç sıkıntı oluyor ama onlarda olsun artık.

asdrepli1

Üye
4 Tem 2014
176
0
Samsun
Evet windowsu silip kali yükleyebilirsin ama tavsiye etmiyorum.
Eğer bir sorun çıkarsa apışıp kalırsın.
Benim tavsiyem sanal makine kurman yada windowsun yanına kurmandır.
Sadece kali linux kurmaya odaklanma bence diğer işletim sistemlerinede bakabilrisin.
Eğer bilgisayarın iyiyse kesinlikle parrot öneririm.
Kali kullanman için linuxu iyi bilmen gerekli.
Kurulumda c yi seçersin c ye kurulur kali d ye birşey olmaz.

Hocam keşke çok daha önceden görseydim iş işten geçti malesef, sabahtan beri nelerle uğraşıyorum bir bilseniz , hala uğraşıyorum gerçi yardımcı olabilecek varsa memnun olurum.

asdrepli1

Üye
4 Tem 2014
176
0
Samsun
Buraya yaz herkes yardımcı olmaya çalışır.
Hocam kaliyi usb ye boot ettim benim pc görmedi sanırım eski pc olduğundan dolayı ya da usbden dolayı (şimdi tekrar deneyeceğim) neyse sonrasında setuptan kurmaya başladım ama kurarken bir sıkıntı var diyordum kendi kendime sonradan bir kaç yeri atladı mı ne yaptıysa kaliyi tam olarak kurmadı yani masaüstünde mesela hiçbir simge yok elimle kendim kurdum apt ile falan şimdi hocam internet falandır onlar geldi de kalide olan hiçbir program yok masaüstü hala yok mesela ne yapacağım ben , allahtan terminal falan geldi de işlem yapılıyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.