kali linux sudo komutu bulunamıyor problemi

lostdinar

Uzman üye
24 Eki 2015
1,143
0
I was lost
Arkadaşlar hiçbir kurulumda sudo komutunu çalıştıramıyorum.Genelde "sudo: ./fluxion: command not found" tarzı hatalar veriyor.
Mesela "http://kali-linuxtr.net/threads/fluxion-kurulumu-ve-kullan%C4%B1m%C4%B1.3229/" sitedeki fluxion proogramını kurmaya çalıştım olmadı.

"apt-get install sudo" yaptım ama zaten yüklüymüş.Problemin üstesinden nasıl gelebilirim?

JonnieBrofer

Uzman üye
4 Ocak 2016
1,434
3
Hocam "apt-get install sudo" olmayacak . .

"sudo apt-get install program adı " şeklinde yapacaksınız . örn

sudo apt-get install python.py

yukarıdaki gibi olacaktır .
ardından sizden root şifresi isteyecektir şifrenizi girin ve enterleyin .

lostdinar

Uzman üye
24 Eki 2015
1,143
0
I was lost
Daha öncesinde git clone yapmıştım
WQ8N98.png

lostdinar

Uzman üye
24 Eki 2015
1,143
0
I was lost
Hocam "apt-get install sudo" olmayacak . .

"sudo apt-get install program adı " şeklinde yapacaksınız . örn

sudo apt-get install python.py

yukarıdaki gibi olacaktır .
ardından sizden root şifresi isteyecektir şifrenizi girin ve enterleyin .
Hocam ben orada sudo yu güncellemek istemiştim dediğiniz şeyi girince de "E: Unable to locate package fluxion" hatasını veriyor.

ch_arli41

Özel Üye
9 Tem 2009
1,036
18
Simdik arkadasim Kali'yi zaten root olarak kullaniyorsun onun icin sudo komutuna gerek yok.

Script kullanim konuna gelecek olursak diyelim ki github sitesinden indireceksin programi bunu iki sekilde indire biliyosun direk download zip yapa bilirsin diger komut ise konsoldan yaparsin
git clone siteadresi/program.git

Simdik gelelim calistirmasina mesela python dilinde yazildiysa python scriptadi.py perl dilinde ise perl scriptadi.pl yada direk chmod ekleyip o sekilde de yapabilirsin senin yapmak istediginde bu anladigim kadariyla yazdigin komuttan chmod +x scriptadi ondan sonra ./scriptadi komutunu yazip calistirabilirsiniz..

Kolay gelsin..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.