kendi kendine yazılıma başlamak mantıklı mı?

NOTHEKIR

Yeni üye
23 May 2020
13
0
öğrendin?
soruyu açıklamak gerekirse internetteki hem ingilizce hem türkçe kaynaklar dahil bir çok yazılımla alakalı kurs var evde bütün gün boşum otursam 2 ayda çok iyi bir şekilde kendimi geliştirirm zaten başladım aslında belirli bir noktadayım diyebilirim ama,

önümde üniversite için 4 yıl var bu süreç boyunca ders çalışıp iyi bir üniversite kazanmak ,ilgi alanını meslek haline getirmek var ama bir yandan da kendimce uğraşıp meslek olarak değil de bir uğraş olarak devam etmek var acaba hangisi mantıklı biraz uzattım ama sizce o uzun ve boş bir sürede ders çalışıp yazılımı meslek haline getirmek mi yoksa yıllarca sıkılmadan bıkmadan bir uğraş haline getirmek mi ?

sorumun amacı şu aslında 4 yılımı boşa harcamamak yoksa üniversitede ve ondan sonraki zamanlarda ben yazılımı öğrenirim devam da ederim siber güvenlik vb. ama bu 4 yıl geleceğim için önemli sizce nasıl olmalı?

SiyahYunus

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
560
2
tabikide karar senin ancak yol göstermek de bize düşüyor. yazılıma başladım yazmışsın bunu bölümleyerek ilerletmen en iyisi olacaktır. boş zamanlarında ders çalışmak veya kod yazmak seni daima ileriye götürecektir. ancak hangisini seçmen konusuna gelince 2 si de derim.

az önce de dediğim gibi planla bölüm bölüm ilerle . hem sıkılmazsın hemde kavrama açısından iyi olacaktır. üniversitedeki bölümüne dahi şekil verebilir yazılım. ancak şu an iş varmı dersen yok. herkes python biliyorum . herkes ben yazılım yazıyorum. full stack çalışıyorum dediği için iş yok. yazılım konusunu bi hobi gibi düşün. olmasada olur. ancak üni ye gidip bir meslek sahibi olabilirsin. yazılım konusunda şu anda hiçbir iş yok. var ama bilmeyenler kapıyor. ayrıca alternatifleri olduğu için de kişiye gerek kalmıyor adam wordpress e giriyor kötü de olsa yaptırıyor. büyük yerler de bize uğramıyor kısaca. yani hedeflediğin mesleğin için uğraş kodlama vs sana ek gelir belki getirir. ancak piyasada adam çok ve iş yok. o yüzden üni ye çalış. boş zamanlarında , canın sıkıldığında kod yaz. kendini geliştir. stajlara gir, sertifikalar al. ancak hobi için yap. üni ye ağırlık vermeni tavsiye ederim. iyi forumlar dilerim.

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
764
144
bir yandan yazılım çalışıp bir yandan da ders çalışabilirsin meslek kısmı ise onu senin seçmen lazım neyi seviyorsan çünkü sen o işi ömür boyu yapıcaksın

NOTHEKIR

Yeni üye
23 May 2020
13
0
öğrendin?
tabikide karar senin ancak yol göstermek de bize düşüyor. yazılıma başladım yazmışsın bunu bölümleyerek ilerletmen en iyisi olacaktır. boş zamanlarında ders çalışmak veya kod yazmak seni daima ileriye götürecektir. ancak hangisini seçmen konusuna gelince 2 si de derim.

az önce de dediğim gibi planla bölüm bölüm ilerle . hem sıkılmazsın hemde kavrama açısından iyi olacaktır. üniversitedeki bölümüne dahi şekil verebilir yazılım. ancak şu an iş varmı dersen yok. herkes python biliyorum . herkes ben yazılım yazıyorum. full stack çalışıyorum dediği için iş yok. yazılım konusunu bi hobi gibi düşün. olmasada olur. ancak üni ye gidip bir meslek sahibi olabilirsin. yazılım konusunda şu anda hiçbir iş yok. var ama bilmeyenler kapıyor. ayrıca alternatifleri olduğu için de kişiye gerek kalmıyor adam wordpress e giriyor kötü de olsa yaptırıyor. büyük yerler de bize uğramıyor kısaca. yani hedeflediğin mesleğin için uğraş kodlama vs sana ek gelir belki getirir. ancak piyasada adam çok ve iş yok. o yüzden üni ye çalış. boş zamanlarında , canın sıkıldığında kod yaz. kendini geliştir. stajlara gir, sertifikalar al. ancak hobi için yap. üni ye ağırlık vermeni tavsiye ederim. iyi forumlar dilerim.

SiyahYunus çok teşekkürler

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Verdiğin seçenekler biraz garip geldi bana. Yazılımı meslek olarak yapmanı öneririm. Hobi olarak yapsan mesleğin ne olacak ki? 4 yıl boş zamanlarında yazılım öğrensen kendini geliştirsen iyi bir noktaya gelirsin. Meslek haline getirdiğin zaman aynı zamanda da gelişmeye devam edeceksin. Öğrenimi bitmiyor bu işin. Sonu yok gibi.
Yani hobi olarak yaptığın bir işi zaten seviyorsundur meslek haline getirip güzel paralar kazanabilirsin. Hobi olarak yapmak o yüzden garip geldi bana. Ha şöyle bir şey var hobi olarak algoritma öğrenebilirsin/çalılabilirsin. Bunu yapanlar var.

Hakanz

Yeni üye
20 Haz 2020
22
0
Esenyurt
Üniversiteye 4 Yılın Var Şuan 9. Sınıfsın Çook Önemli Bir Sinif 12.Sınıfta neden Önemli Olduğunu Anlayacaksın :)
Haftani Planlamakla Başlamalısın Örneğin Haftanın 3 Günü 1 Saat Programlama Calış Geri Kalan Vaktini Derslerine ve Hayatına Ayır
İleriki Süreçlerde İstiyerek veyahut zorunluluktan dolayı(konu eksiklerivb.) Daha Fazla Ders Yapman Gerekicek Simdilik Fazla Kasmadan Temel Atarak Öğrenebilirsin.

boole

Ar-Ge Ekibi Proje Yöneticisi
12 Nis 2019
735
201
.Net Core
merhaba
karar sana kalmış hobi olarak da başlarsın bakarsın hoşuna giderse meslek haline dönüştürürsün yok hoşuna gitmez ise bırakırsın ama burada şu da var başlarda biraz zor gelecektir. Sana tavsiyem algoritma öğrenerek işe başla algoritma seni kod yazmaya başladığında rahatlatıcaktır. agloritma katagorisindeki ders serim seni bir nebze aydınlatır. ilk ders için tıkla

god for give us

Uzman üye
8 Kas 2015
1,209
0
SSCB
soruyu açıklamak gerekirse internetteki hem ingilizce hem türkçe kaynaklar dahil bir çok yazılımla alakalı kurs var evde bütün gün boşum otursam 2 ayda çok iyi bir şekilde kendimi geliştirirm zaten başladım aslında belirli bir noktadayım diyebilirim ama,

önümde üniversite için 4 yıl var bu süreç boyunca ders çalışıp iyi bir üniversite kazanmak ,ilgi alanını meslek haline getirmek var ama bir yandan da kendimce uğraşıp meslek olarak değil de bir uğraş olarak devam etmek var acaba hangisi mantıklı biraz uzattım ama sizce o uzun ve boş bir sürede ders çalışıp yazılımı meslek haline getirmek mi yoksa yıllarca sıkılmadan bıkmadan bir uğraş haline getirmek mi ?

sorumun amacı şu aslında 4 yılımı boşa harcamamak yoksa üniversitede ve ondan sonraki zamanlarda ben yazılımı öğrenirim devam da ederim siber güvenlik vb. ama bu 4 yıl geleceğim için önemli sizce nasıl olmalı?

Okumadan bile yazılımcı olursun tabi kendini gerçekten gösterebilirsen ama diploma her zaman işe yarar ayrıca ingilizceni geliştirip türkçe kaynakları tamamen azaltman lazım

ekstra soru olarak üniversite mi yoksa 4 sene geliştirmek mi dersen eğer üniversite temel atar yazılım ucu açık bir şey kendini geliştirmen gereken bir şey

Son düzenleme:

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,880
248
İstanbul
Bu işler zaten böyle başlıyor dostum geliyorlar merak sarıyorlar daha sonra burada ki yazılım bölümüne bakıp kendilerini geliştiriyorlar sonra github'a adım atıp daha da çok heveslenip bilgisine bilgi katıyorlar,sende devam etmelisin boşuna paralı dersler alma.

XCodeExpertX

Katılımcı Üye
8 May 2020
274
52
Malatya
Hocam bende bu yıl YKS sınavına gireceğim ve yaklaşık 7 yıldır yazılım ile uğraşıyorum. Sana bir kardeş tavsiyesi olarak düşünürsen sevinirim. Benim kendi çalışma stilim beğenirseniz sizde kullanabilirsiniz.
Haftada 5 gün boyunca günlük 5 veya 6 saat ders çalışıyorum. Bu yaz AYT ağırlıklı gittim. Gün içerisinde ders çalıştığım zamanın dışında 1 saat bilgisayarda projemin üstünde çalışıyorum. Sizde deneyebilirsiniz. Kalan 2 gün ise evde ailemle birlikte vakit geçiyorum. Umarım güzel bir şekilde sizlere anlatmışımdır.

jokkan

Katılımcı Üye
17 Nis 2020
255
10
Hocam aslında üniversiteye gitmek değil bir konu hakkında uzman olman çok daha mantıklı fakat. Şuan yazılım şirketleri vs. üniversite mezununa öncelik verdiği için. Bir 4 yıllık okumanın çok faydası var. Sen ilk başta üniversitene hazırlan. Zaten işi seviyorsan bırakmazsın çalışırsın.

Ra

Uzman üye
1 Ocak 2016
1,679
95
Gaziantep
Mesela oyun yazıyordum ve ilk başlarda o kadar sık çalışıyordum ki bir süre sonra sıkmaya başladı zaten o günden sonra planlı bir şekilde çalışarak reel hayatıma da yoğunluk verdim. Aynı şeyi sana da öneririm yoksa sık çalışmayla yorulursun.

AKTUĞ1

Kıdemli Üye
23 Haz 2015
2,376
378
Hayallerinin arasında varsa yazılım öğrenmek peşinden git hiç durma. Elinden geldiğince de derslerine çalışmaya ihmal etme. Yazılım biraz sabır gerektirir. Acele etme. Yavaş yavaş halledersin :).

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.