Kendi programınızı kendiniz yazın. Ders: 3

Uesmer

Yeni üye
19 Tem 2015
39
0
Ders 1: Alt Yapıyı Almak: Ders 1 için tıklayın.
Ders 2: Değişken Tanımlamak: Ders 2 için tıklayın.

Merhaba Arkadaşlar;
İkinci dersimi yazalı kısa bir süre oldu.
Yorumların biraz artması nedeni ile biraz daha hızlandırmayı düşünüyorum.
Bütün yorumları tek tek okuyor, önerilerinizi dinliyor ve yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye uğraşıyorum.
İnşallah güzel şeyler çıkartabileceğiz.
Şimdi derslere gelirsek, ilk ders visual studio'yu iyice bi inceledik.
İkinci ders ise biraz sözel olarak geçmişti. Yavaş yavaş sözeli bırakıyoruz.
Artık biraz daha kod ağırlıklı gideceğiz arkadaşlar.
Şimdi buyrun hep birlikte üçüncü dersimize başlayalım.

Ders 3;
Bu derste ne yapacağız. Değişken türlerini öğrendik, şimdi değişkene değer atamayı kavrayalım.
Bu dersimizde kendimiz değişken oluşturacak, bu değişkenlere değer verecek ve üzerlerinde 4 işlem uygulayacağız.(toplama/çıkartma/çarpma/bölme)

Visual studiomuzu açalım arkadaşlar.
Birinci dersteki gibi console application oluşturalım.
Şimdi değişkenlerin kaç tane olabileceğini hesaplayacağız, yani planlama.
İkinci derste yapmıştık hatırlarsanız, hatırlamayanlar için;
Mantığı çalıştırın. Başarılı bir toplama işlemi için neler gereklidir.
Evet, iki tane sayı. Ama bu kadar değil, iki tane sayı toplanır ve ne olur?
Al sana bir üçüncü sayı, o zaman toplama işlemi için bize üç tane sayı yani değişken gerek.​
Çıkartma bölme çarpma da aynı değil mi?
(Bölmede birde bölen, bölünen, bölüm dışında fark elemanı da var. Şuanlık onu es geçiyoruz)

Hadi toplama işlemi ile başlayalım.
Kod:
int x, y, top;
Değişkenleri tanımladık. Şimdi bunlara ellerimizle değer verelim.
Kod:
x = 5;
y = 4;
top değişkenini tanımlıyoruz, ama değer vermiyoruz dikkat edin.
Vermememizin nedeni zaten toplama işleminden sonra bir değere sahip olacağındandır.
Eğer x veya y'ye değer vermezseniz program hata verir. Çünkü programın toplama işlemini yapması için x ve y gerekli elemanlardır. Fakat top zaten bir işlemde kullanılmadığından dolayı boş olması hata vermeyecektir.

Değişkenler tanımlandı, değerler verildi, ne kaldı peki?
Evet, toplama :)

Toplamayı aynı bildiğimiz toplama şeklinde yapacağız. Fakat şöyle bir farklılık var.
Kod:
x + y = top;
Doğru gibi gözüküyor değil mi? Ama program bunu kabul etmez.
C# da matematiksel işlemlerde genelde sonuç başa yazılır.
Doğrusu şu şekilde olacaktır.
Kod:
top = x + y; 
VEYA
top = y + x;
Şimdi kodlara bir göz atalım

Adsız.png

Sarı bölümde değişkenlerimizi tanımladık.
Kırmızı bölümde değişkenlerimize değer atadık.
Mavi bölümde toplama işlemimizi yaptık.
Mor bölümde ise programımızın açılıp kapanmaması için gerekli kodumuzu yazdık.
Haydi çalıştıralım programımızı eksik var mı görelim.

Adsız7MS2I.png

Allah allah! Herşeyi yaptım boş ekran çıktı diyeniniz vardır sanırım. Burada bir yanlışlık var.
Arkadaşlar biz toplama işlemini yaptık değil mi? Evet yaptık.
Problem orda değil. Biz toplama işlemini yaptık. Ama sadece toplama işlemini yaptık.
Nasıl yani?

Düşünüyoruz şimdi;
Öğretmen size 4 ile 5'i toplamanızı istedi değil mi? Tamam topladınız. Eee topladım işte, ama hala eksik bir şey var. İşte tam burda bir şey atlıyorsunuz. 5 ile 4'ü topluyorsunuz tamam, fakat siz sadece toplamıyorsunuz. 5 ile 4'ü topluyor, ve hocanıza cevabı söylüyorsunuz.İşte eksiğimiz tamda burada biz programa toplatıyoruz. Fakat topladığını söylemesini istemiyoruz. Mantıklı değil mi?

Unutmayın arkadaşlar, bir problemi saptamadan, o problemi çözemezsiniz.

Sorunu mantığımız ile çözdüğümüze göre, şimdi düzeltme sırası.
Hatırlarsanız ilk dersten Console.Write diye bir komutumuz vardı. Neydi bu?
Yazdırmaktı, evet yazdırmak.
Fakat ne yapıyorduk bi inceleyelim tekrardan;
Kod:
Console.Write("Merhaba TurkHackTeam");
Console.Write komutunda parantez içine yazılacak şey giriliyordu.
Yani kod Merhaba TurkHackTeam yazdırıyordu ekrana değil mi?
Peki ya biz toplamı nasıl yazdırabiliriz? Evet, parantez içine toplamı yazarak.
Toplam değişkenimiz nedir? toptur değil mi?
O zaman cevabımız şu olabilir mi?
Kod:
Console.Write("top");
Olamaz. Çift tırnak sadece istediğinizi yazarken kullanılır. Bu şekilde program sizin top yazmak istediğinizi algılayacaktır. Ama biz top yazmak istemiyoruz, top değişkenini yazmak istiyoruz, yani toplamı. O zaman direk top yazmalıyız.
Kod:
Console.Write(top);
Evet, değişkenler bu şekilde gösterilir. İstediğiniz yazıyı yazarken çift tırnak koyarsınız, fakat bir değişken gösterirken çift tırnak koymadan kullanırsınız.
Şimdi son eklememizi de yaptık. Hem kodumuza, hemde programımıza bir bakalım;

AdsızSgq8.png

AdsızILpUE.png

Evet cevabımız doğru! Yanlışlık yok yaptık.
Diğer işlemler içinde tek yapacağımız, toplama işlemimizde ki artı'yı değiştirmek olacaktır.
Şimdi mesela ekrana sadece 9 değilde, cevap 9 demek istiyorsunuz.
Bunu nasıl yapabiliriz? Bunu yapmak için Console.Write içindeki yazıyı düzenlemeliyiz.
Console.Write() parantezi içine iki tane eleman girilebilir, yada iki tane istediğiniz yazı. Örn;
Kod:
Console.Write("ahmet" + "cem");
Bu kodun çıktısı ahmetcem olacaktır.
Şimdi düşünelim cevap 9 yazdırmak için ne yapabiliriz?
Evet dostum bu + işareti bizim işimize yarar.
Kod:
Console.Write("Cevabınız: " + top);
Çıktı şu şekilde olacaktır;

AdsızgJ0Lz.png

Evet istediğimiz de buydu. Kullanımını anladık mı? Mesela toplama işleminin butun elemanlarını gösterelim;
Kod:
Console.Write("İlk sayı: " + x + " İkinci sayı: " + y + " Toplam: " + top);
Ayrıca çıktımız;

AdsızeajtV.png

Bunu da anladıysanız dersimizin sonuna gelebiliriz. Bir sonraki derste matematik işlemlerini biraz daha karıştıracağız. Faizli sorular, yüzdeli sorular gibi mantığımızı dahada geliştirecek dersler olacak. Bir iki ders sonrada if işlemini öğrenip daha eğlenceli noktalara geleceğiz. Şimdiden dersimi okuyanlara teşekkürler, bir sonraki derste görüşmek dileği ile :)

UrunguBeg

Üye
29 Ocak 2015
59
0
Aslında talep olsaydı daha ileri gidebilirdin bence.Anlatımın açıklayıcı ve sıkmıyor.

goldenkey

Yeni üye
10 Tem 2015
21
0
Abi lutfen devam et ben hep takip ediyorum diger dersi bekliyorum anlatiminda cok guzel hiç sıkmıkyor

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.