Kitap Yazdım Ama ?

Alparslan'

Basın&Medya Ekip Lideri
17 Ağu 2015
720
236
Türkiye
Selamun Aleyküm arkadaşlar ben bir kitap yazdım ilk önce hikaye olarak yazmayı planlamıştım fakat forumda ilk 6 bölümünü paylaşınca çok yoğun ilgi gördüm çok beğenildi bende kitaba dönüştürdüm. Henüz bitmedi daha eksikleri var. Kitabın Adı Bir Hackerın Hayatı buarada. Diyeceğim şu bu kitabı yazıp bastığımda forumda yayınlanması için veya satılması için forumda kimiinle konuşmalıyım ?

Forumda Paylaştığım Kitabın İlk 8 Bölümü: http://www.turkhackteam.org/off-topic/1531756-bir-hackerin-hayati-8-bolum.html

Son düzenleme:

Zeref

Uzman üye
13 Nis 2014
1,960
3
fy
Kitap okuma alışkanlığın nasıl bilmiyorum.Kitap içeriği şuan için cidden vasat.

bezstra' Alıntı:
Bir şey söylemek istiyorum fakat niyetimin kalbini kırmak olmadığını baştan belirteyim. Yapıcı olmasını ümit ettiğim bir takım eleştirilerde bulunmak istiyorum ki belki kendini geliştirmene yardımcı olur.

Öncelikle bu hikayeyi kitap olarak değil de bir müsvedde, bir karalama ya da deneme olarak kabul edersek bile başarı seviyesi çok düşük. Konusu ya da imla-yazım hataların falan da değil. Yani evet, onlar büyük etkenler fakat ondan daha önemli şeyler var.

Bir kurgu yaratmadan önce konuya, sonra da konu etrafında şekillenecek karakterlere hayat kazandırmak gerekir.

Karakterin backstory dediğimiz geri plan hikayesini yani başından geçenleri ve o yaşanmışlıkların karaktere kattığı düşünce yapısını düşünmez de her karakteri kendin olarak aynı kalıpla yazar, karaktere bürünemezsen bu bir hatadır.

Hiçbir tasvir yapmazsan bu bir hatadan çok devasa bir eksikliktir. Sen bize mekanı, kişileri, ifadeleri betimleyeceksin ki biz onu hayal dünyamızdaki filmde oynatabilelim.
Fakat şöyle bir ayrım da var. Yazarın üslubuna göre tasvir seviyesi değişebilir.
Örneğin ben uzun uzun "şöyle gözlü, böyle kaşlı, böyle burunlu, şunu bunu giymiş, şöyle bakmış" diye detayla anlatmak yerine paragraf aralarına serpiştirmeyi sevenlerdenim. Bir başkası da uzun betimlemeleri sever, ortamı bir resim karesi gibi nakledip gözünde canlandırır (örnek verecek olursam Cassandra Clare tasvirlerini böyle kalıp şeklinde ve çok iyi yapar) bu üslup farkındandır. Hangisini istediğine kendin karar vermelisin. Uzun betimleme sıkar, hiç veya yetersiz betimleme ise boşlukta bırakır

Üslup demişken, yazdığın karakterin düşünce bazlı mı yoksa hareket bazlı mı olduğuna da karar vermelisin yazarken. Yani eğer duygusal bir karakter yazıyorsan onun iç dünyasını uzun uzun anlatıe, onun düşünceleriyle uzun parafraflar dizersin. Ama eğer harekette bereket vardır diyenlerdensen karakterinin yaptığı şeylere, kurduğu cümlelere ve bu hareketlerin çevresinde gelişen olaylara anlatımda ağırlık verirsin. Bu da bir üslup farkıdır.

Bir diğer husus, yazdığın konu hakkında bilgi sahibi olman.
Örneğin bu bölümde dikkatimi çekti, bir bebeğin havale geçirdikten sonra ne kadar tedavi göreceğim bu tedavinin yoğun bakım içerip içermediğini araştırdın mı? Yoğum bakım ünitesine girerken giyilen kıyafetleri bile önlük ve diğer eşyalar diyerek geçiştirmişsin. Hiç olmazsa maske bone vs. gibi açıklama yapabilirsin. Bu durum bana dizilerde gördüğün şeyleri, okuyana "ya siz nasılsa biliyosunuz işte uğraştırmayın beni" deyip iletmen gibi geldi. Tabii ki herkes yoğun bakıma nasıl girildiğini ne giyildiğini biliyor fakat bu, senin bunları yazman gerektiği gerçeğini etkilemiyor.
Kendi adıma, ben bir kitapta detaya önem veririm. Alt metinleri seçip okumayı, bana verilmeyen detayları karakterin bir bakışından, bir gülüşünden, bir sözünden seçmeyi severim. Mesela bu gibi detaylardan yoksun olduğunu görmek, yazdıklarını okurken zorlanmamın sebeplerinden sadece biriydi.

İmla hatalarına gelecek olursak...

Kaç yaşındasın bilmiyorum fakat belli bir eğitim seviyesinin üstünde olduğuna eminim. Çok bir şey söylemek istemiyorum zira yazım benim hassas olduğum bir nokta. Wattpad kaynaklı imla hatalarına bir şey diyemem, yazdığınla yayınladığının aynı olmadığı durumlar olabiliyor bu ayrı ama genel kelime, ikileme, bağlaç, ek, deyim ve kalıpların kullanımındaki yanlışlıklar bizzat sana ait. Bu zamana kadar yazım konusunda dikkat etmediysen bile bundan sonra etmeni tavsiye ederim. Word gibi programların dil bilgisi sorgusu özelliği olduğundan hatalarını gösterir sana, oralarda yazıp sonra düzenlemeni tavsiye ederim.

Tekrar söylüyorum niyetim kırmak ya da aşağılamak falan değil, ha keza kendim mükemmel olduğumu da iddia etmiyorum. Şahsen 12 yaşımdan beri yazı yazıyorum ve geriye dönüp yazdıklarımı elime aldığımda ne kadar vasat olduklarını görüp gülüyorum. Yine de bu bana hatalarımı görmemde bir referans oluyor. Hala istediğim seviyede yazamıyorum, yazdıklarım hala vasatlığını koruyor bu yüzden "sen ne bilirsin" diyebilirsin bana. Yine de kötü bir yazar ama iyi bir okuyucu olarak eleştiriyorum okuduklarımı. Sen de hatalarını görerek kendini geliştirebilirsin fakat tavsiyem, yazmadan önce daha fazla kitap okumaya vermen kendini. Ve mümkünse wattpadden değil, gerçek yazarlardan kitaplar oku. Buradaki herkes kötü yazardır, manasında demiyorum ama büyük bir çoğunluk sadece hayal gücünü "öylesine" kaleme alan kişiler. Sana ne kadar faydaları olur bilemiyorum.

Dilerim her türlü eleştiriyi seni daha iyiye ulaştıracak bir basamak olarak kullanıp kendini geliştirirsin. Başarılar

Kendim yazacaktım ama üşendim aynıları senin içinde geçerli.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.