Koordinat üzerinden yer bilgisi nasıl edinilir ?

DarkBird

Yeni üye
16 May 2022
34
4
Herkese selamlar ,

Koordinat üzerinden yer belirleme konusu hakkında nasıl ilerleyebilirim ?

Hali hazırda (Linux-Win) kullanabileceğim bir uygulama var 'mı ?

Araştırdım fakat istediğim bilgiye erişemedim .

Destek olursanız sevinirim .

Saygılarımla

ankamurat

Katılımcı Üye
24 Eyl 2022
453
3
185
┌─(root@ankamurat)
Herkese selamlar ,

Saygılarımla
Doğru anladıysam google haritalara gir ve bulduğun kordinatı oraya gir kişinin konumu gelir

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,222
35
1,228
Amsterdam
Herkese selamlar ,

Saygılarımla
Merhaba,

Coğrafi Bilgi Sistemlerinde adresten koordinat bulmayı ve koordinattan adres bulmayı, geocoding ve reverse geocoding olarak isimlendiririz.
Bu hizmeti veren birçok servis sağlayıcısı mevcuttur. Örneğin Here Maps, Esri, Google Maps gibi kuruluşlar bu hizmeti vermektedir. Openstreetmap gibi insanlık yararına, açık kaynak kodlu olarak konum doğrulayıcıları kullanarak, ücretsiz olarak bu hizmeti veren nominatim apisine de bakabilirsiniz. Örneğin :
https://nominatim.openstreetmap.org/reverse?lat=<value>&lon=<value>&geojson
<value> yazan yerlere lat lon verinizi yazarsanız, size sonuç üretecektir.

Eğer bu apiler işimi görmez ben direkt yazılım kullanmak istiyorum, diyorsanız. Tamamen açık kaynaklı coğrafi bilgi sistemleri yazılımı olan QGIS'in hem Windows hem de Linux desteği vardır.

İyi forumlar!

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.