Kullanılabilir ram 2gb ?

StaRSlasH

Katılımcı Üye
24 Nis 2013
650
0
Bursa
2gb ramim vardı , extradan 2gb ram alıp 4gb yapmak istedim w7 32bit kullanıyordum w8.1 pro 64bite geçtim ama hala düzelmedi , msconfigdeki ayarları denedim olmadı , biosda o chipsetteki ayarı da denedim olmadı yardım edebilecek var mı ? neden 2gb kullanılabilir olarak gösteriyor ?

0829bf.png

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
Yahu; desteklenmese, yanmış olsa neden mevcut RAM'i 4GB göstersin?
...

Bunun genelde 2 nedeni oluyor
- 32 bit işlemciye 64 bit işletim sistemi yüklemek (Sizin işlemciniz 64 bit)
- Onboard ekran kartının RAM'den kuvvet alması (Bunu düşürün veya BIOS ayarlarını defaulta alın)

StaRSlasH

Katılımcı Üye
24 Nis 2013
650
0
Bursa
Yahu; desteklenmese, yanmış olsa neden mevcut RAM'i 4GB göstersin?
...

Bunun genelde 2 nedeni oluyor
- 32 bit işlemciye 64 bit işletim sistemi yüklemek (Sizin işlemciniz 64 bit)
- Onboard ekran kartının RAM'den kuvvet alması (Bunu düşürün veya BIOS ayarlarını defaulta alın)

İyi günler , yeni olan kingston marka ramimi çıkarıp elixir 2gb ddr3 ram takınca sorunun düzeldiğini gördüm. kingston marka rami başka pcde denedim acaba ramdemi sıkıntı var diye o pcde bi problem çıkmadı 4gb olarak gösterdi , bunun sebebi nedir acaba ? yardım için teşekkürler .

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
İyi günler , yeni olan kingston marka ramimi çıkarıp elixir 2gb ddr3 ram takınca sorunun düzeldiğini gördüm. kingston marka rami başka pcde denedim acaba ramdemi sıkıntı var diye o pcde bi problem çıkmadı 4gb olarak gösterdi , bunun sebebi nedir acaba ? yardım için teşekkürler .

Dediğim gibi onboard ekran kartınız RAM'inizi kullanıyor olabilir. Eskisini takıp bi' BIOS ayarlarını gözden geçirin, ayarları defaulta alın.

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
msconfig.exe (Sistem Yapılandırması) adlı çalıştırılabilir dosyaya girin. Orada "Önyükleme" sekmesindeki "Gelişmiş Seçenekler" adlı butona tıklayın. "Bellek üst sınırı" adlı checkbox'taki tiki kaldırın. Bu checkbox'ın amacı belleğin kullanım sınırını belirlemek.

QtfNvt.png

StaRSlasH

Katılımcı Üye
24 Nis 2013
650
0
Bursa
msconfig.exe (Sistem Yapılandırması) adlı çalıştırılabilir dosyaya girin. Orada "Önyükleme" sekmesindeki "Gelişmiş Seçenekler" adlı butona tıklayın. "Bellek üst sınırı" adlı checkbox'taki tiki kaldırın. Bu checkbox'ın amacı belleğin kullanım sınırını belirlemek.

QtfNvt.png

Konuda belirttim hocam , msconfig hiçbişekilde işe yaramadı tiki kaldırdım açtım üst sınırı belirledim yine olmadı. Biosdan remapping diye bi ayar vardı o da işe yaramadı ..

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
QFo52N.png

RAM özelliklerinizde sorun görünmüyor gibi (Bu arada tüm markaları test etmiyo'lar)
Garanti dışına çıkmadan bi' gönderin, değiştirin. Çünkü başka MHZ'li RAM'i kullanıyorsanız, hoş değil. Düşük MHZ'li RAM'in MHZ'i ile çalışır bilgisayar

Jeunx

Yeni üye
21 Nis 2020
24
5
Aldığın RAM'ın Mhz değeri, Ana kartın ki ile uyuşuyor mu?
Ana kartın desteklediği Mhz sınırı var, bu sınırın üstünde olursa Ram takılı olsa da işlem yapamıyorsun.

StaRSlasH

Katılımcı Üye
24 Nis 2013
650
0
Bursa
QFo52N.png

RAM özelliklerinizde sorun görünmüyor gibi (Bu arada tüm markaları test etmiyo'lar)
Garanti dışına çıkmadan bi' gönderin, değiştirin. Çünkü başka MHZ'li RAM'i kullanıyorsanız, hoş değil. Düşük MHZ'li RAM'in MHZ'i ile çalışır bilgisayar
iki ramın da mhz'i aynı fakat yeni olanın çalışmaması çok ilginç , elixir marka ram'de herhangi bir sıkıntı çıkmamıştı değiştireceğim en kısa zamanda. Teşekkür ederim yardımınız için.

Aldığın RAM'ın Mhz değeri, Ana kartın ki ile uyuşuyor mu?
Ana kartın desteklediği Mhz sınırı var, bu sınırın üstünde olursa Ram takılı olsa da işlem yapamıyorsun.
Uyuşuyor , keza ikiside aynı marka aynı mhz değerinde. Farklı bi marka olarak elixir'i kullanacağım onu denediğimde sorun düzelmişti , teşekkür ederim yardımlar için.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.