Laptop fan sesi problemi

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
Acer Nitro 5 marka bilgisayara sahibim. 2019 haziran ayında aldım çok memnunum fakat 2020 başladığından beri diyebilirim arada fan aşırı ses çıkartıyor ve laptopu elleyince titrediğini fark edebiliyordun. Bu durum çok nadir olduğu için üstüne gitmedim fakat son günlerde arttı. Laptop normal bir şekilde açılıyor fan sesi normal 5-6 dakika sonra ufak bir takılma sesi gibi bir ses geliyor ardından bu ses takılarak dönme halini alıyor ve çok rahatsız edici bir ses. Acer Nitrosense gibi programlar ile CPU hızını ölçtüğümde 2800 civarlarında hızı normal yani ama gelen ses sanki 5000 üstü gibi. Bios güncellemesi vs. yaptım ama düzelmedi. Dıştan yapabildiğim kadar temizlemeye çalıştım. Çözüm olarak ne yapabilirim teknik servis dışında ? (sınavlarım var şu anda vermem mümkün değil servise)

Memati'

Basın&Medya Direktörü
7 Nis 2020
2,274
3,485
Merhaba, Sisteminizi halı veya tozlu ortamda kullanıyorsanız tozlanması kaçınılmaz. Veya sisteminizde arkaplanda ekran kartı ve işlemci sömüren bir uygulama var. Bu da sisteminizin turbo fan açmasına sebep oluyor.

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
masa üzerinde kullanıyorum arkasında duvar var çok toz olacağını düşünmüyorum ama olabilir. Turbo olayı olarak da ThrottleStop uygulaması ile turbo her zaman kapalı hiç açmadım şu ana kadar ondan olacağını sanmıyorum. Eğer program çalışmıyorsa turbo aktif olabilir tabi o da bir ihtimal.

Memati'

Basın&Medya Direktörü
7 Nis 2020
2,274
3,485
masa üzerinde kullanıyorum arkasında duvar var çok toz olacağını düşünmüyorum ama olabilir. Turbo olayı olarak da ThrottleStop uygulaması ile turbo her zaman kapalı hiç açmadım şu ana kadar ondan olacağını sanmıyorum. Eğer program çalışmıyorsa turbo aktif olabilir tabi o da bir ihtimal.

Sakın kendiniz açıp temizlemeye kalkmayın cihaz garanti dışı kalmasın. Sınavlarınız bitince garantiye gönderin. :)

"Kayra

Uzman üye
10 Ara 2017
1,666
214
AK-47
Bu gibi durumlar üç şekilde gerçekleşir fazla tozlanma, hasar alma ve sistemsel zorlanma. Tozlanma olduğunu düşünmüyorum anltığınıza göre , lakin son 3 gün içind hafif sarsıntı yaşadıysa leptop fan veya herhabgi bir bölümün fana müdahlesi sonucu bu ses çıkıyor titreşimde bundan dolayı oluyor olabilir. Sistemsel zorlanma virüs vb zaralı yazılımlar fanızturbo moduna sokuyor olabilir bir güvenlik taraması ve arka planda çalışan uygulamalara tekrar bakmanızı tavsiye ediyorum

emiqq16

Üye
2 May 2020
72
0
Dostum fan temizliği termal macun bakımı ve termal ped değişimlerini gerçekleştir. virüs taramasından geçir bilgisayarını. eğer hile vb. indirdiysen daha önce arka planda çalışıyor olabilir onu kapatmalısın olmadı format dene tamamen temizle. hiçbiri olmazsa HDD'den geliyor olabilir.

Warez7

Uzman üye
19 May 2018
1,425
5
Genelde bu tür durumlar nadir olarak görülür. Siz hiçbir şey yapmadan garantiye gönderiniz, yakın bir zamanda sorununuz çözülecektir.

MekoR

Katılımcı Üye
6 Şub 2010
660
6
Merhaba,
Bir kompresör yardımıyla tozları temizleyebilirsiniz.Elektrik süpürgesi ile deneme ufak parçaları çekebilir buda soruna neden olabilir.

"Elif

Katılımcı Üye
8 Ara 2018
507
44
26
Merhaba,

Sürücülerin güncel olduğuna emin olun arka planda sisteminizi zorlayan uygulamalar varmı bakın çözüm bulamadıysanız garantiye yollayın daha sağlıklı olacaktır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.