laptop önerisi

Avci234

Üye
4 Şub 2019
76
0
hem gt5 gibi oyunlar oynayabileceğim hemde kod yazma vs vs yapabileceğim 4000-5000 arası laptop önerilerinizi alabilirmiyim

Avci234

Üye
4 Şub 2019
76
0
baktımda oraya size de sormak istedim donanımda çok anlamadığım için

ARSEF7

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
881
4
211
ARS3F
Şuan kullandığım Acer Nitro 5000tl 128gb ssd 1tb hdd 8gbram Readon RX 560x 4gb Ekran kartı oyunlardaki performansı çok iyi kendiz özel fan kontrol sistemi var tavsiye ediyorum pişman olmazsın
Ürün Adı: Acer Nitro Model:AN515-42
inceleme videoları: [ame="https://www.youtube.com/watch?v=cODZKWiiUtI"]Video 1[/ame]
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=Cl2uvwmZ0QM"]Video 2[/ame] [ame="https://www.youtube.com/watch?v=UM6If9GrLKU"] Video 3[/ame]
Ürün linki:N11 Acer Nitro AN515-41

Son düzenleme:

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Oyun bilgisayarları biraz pahalı hem kod yazmak için kullanacaksan ısınma sorunu olmayan bir bilgisayar bakmanı tavsiye ederim. MX 250 gibi bir kart açar GTA 5. Çok bir oyun performansı yok. Tavsiyem işlemci olarak i5 10. nesil bir sistem bak ve bulduğun sistemin ekran kartını youtube da araştır. Örnek: mx250 gta5 diye arama yaparsam direk kaç fps aldığını hangi ayarlarda oynandığını görürsün.

sky2222

Katılımcı Üye
17 Nis 2020
487
6
Threadripper
Bence yalnız laptop değil , herhangi bilgisayar ya da telefon seçerken onun bileşenlerine ayrı-ayrı bakılması önemlidir.
Sistemde en önemli elementler CPU(işlemci) , RAM(bellek) , GPU(ekran kartı) ve de depolama kapasitesidir.
Bir bilgisayar için işlemci en önemli olandır.Herhangi bir işlemciyi tespit ettikten sonra onu kendi sitesinde ve ya da başka sitelerde benzeri işlemcilerle karşılaştırarak özelliklerini anlamalı ve öyle seçmelisin.Bilgisayar işlemcilerinin ismine dikkat etmelisin. Mesela: İntel Core i7-7700K , Burada ne ifade olunmuş? Öncelikle gördüğümüz İntel - İşlemci markası , Core - İşlemci segmenti , İ7 - işlemci tipi , ve ondan sonrakı ilk rakam işlemci neslini , sonrakiler ise işlemci versiyonunu gösterir.En fazla gözden kaçırılan bölüm ise sondaki 1 veya 2 harfdir.Mesela eğer bir oyun bilgisayarı alacaksanız ben U , Y , T ve ya S işlemcileri tavsiye etmem.Çünki bu işlemciler güç tasarrufu yapması için işlemci önbelleği ve saat hızı düşürülmüş işlemcilerdir.Sondaki harfe göre şöyle özetleyeyim:
K - Overclock edilebilir
H-High performance
MQ - Maximum Quality
U - Ulta power save
Y - Super Ultra Power save
T ve S - Mobil Power Save
M - Mobil(Bence bu işlemciler harfsiz kalmasın diye böyle koymuşlar)
Oyun oynayacaksan ben H , HK , K , F gibi işlemcileri tavsiye ederim.
2ci parçamız RAM :
Günümüz oyunları için 8 GB RAM neredeyse yeterli olurken eğer kodlama yapacaksan ve Virtual Machine gibi şeyler kullanacaksan daha fazla RAM'a ihtiyacın olacak.Ram'in esas özellikleri ise onun DDR sürümünden ve Hızından(MHz ile) ibarettir.Bence Ramın DDR sürümünün ve hızının yüksek olmasına dikkat et(DDR4 tavsiye ederim).
3cü bölüm ise Grafik Ana Birimi(GPU):
Yani kısaca Ekran kartı.Ekran kartın ne kadar güçlüyse , oyun performansın o kadar iyi olur.YouTube platformundan bu hakda çok fazla bilgi bulunabilir.Kısaca Ekran kartının hafızasının fazla olmasına (GTA5 için minimum 2gb) ve GDDR sürümünün yüksek olmasına(GDDR5 ve ya 6 önerilir) dikkat etmelisin.
Ve son olarak depolama:
Bildiğimiz gibi günümüz sistemleri artık SSDler için üretilirken HDDler de yavaş-yavaş hayatımızdan çıkıyor.Bu yüzden oyunlardaki performansının etkilenmemesi için SSD kullanmalısın.Ama eğer sen de benim gibi : "Çok fazla yere ihtiyacım var , ama o kadar SSD alacak param yok" dersen benim gibi bir tane 32GB SSD alıp sistemi içine kurar ve 1TB HDD alıp dosyalarını oraya koya bilirsin.

Söyleyebileceklerim bundan çok fazla ama parmaklarım yoruldu , eğer istek olursa böyle bir başlık altında çok fazla konuşa bilirim:sırıtan

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.