Çözüldü Laptop SSHD görmüyor noo bootable disk

18 Şub 2011
62
0
Samsun
Arkadaslar merhaba.

Laptopuma arkadasimdan aldigim bir sshd disk taktim. Üstünde pardus vardi sifre istiyordu ben de win10 u kurmaya calisirken galiba disk icerigini tamamen sildim. Bunu format atmaya calisirken hata verdigi icin komut istemini acip diskin her iki bölümüne de clean yazdigimda yaptim. Ve suan disk görünmüyor. Kapatip actigimda "no bootable device insert boot disk" yazip duruyor. Laptopu kapatip actim, diski söküp taktim yine ayni.
Bios tan achi modu diye bir ayar yok. Boot siralamasi icin hdd yi en öne aldim ama hdd orjinal ismi ile görünmüyor biosta veya ben farkedemiyorum. Bundan emin degilim.

Eski bir laptop. Hpdv6. Internette biraz aciklamalara ve videolara baktim, bios ayarlarindan da ugrastim ama olmadi. Deneyimli birinin yardimina ihtiyacim var.
Sshd icin ayrica bir usb veya baska bir kablom yok, direk laptopun kapagini söküp öyle takiyorum.

Umarim disk cöp olmamistir.

Bu arada format icin flash bellek kullaniyorum win10iso dosyasi yüklü.

Moderatör tarafında düzenlendi:

TheD4rk213

Yeni üye
13 Ocak 2021
35
1
Mars
Anladığım kadarıyla diskteki bütün verileri silmişsiniz. İçinde işletim sistemi olmadığı için açılmıyor. USB'den boot edip Windows'u kurunca sorunun çözüleceğini umuyorum.

18 Şub 2011
62
0
Samsun
Anladığım kadarıyla diskteki bütün verileri silmişsiniz. İçinde işletim sistemi olmadığı için açılmıyor. USB'den boot edip Windows'u kurunca sorunun çözüleceğini umuyorum.

Evet galiba öyle oldu. Zaten Sshd iki part halindeydi bir tanesi yaklasik 4gb, diger 480gb civari. Benim aslinda 480 olan bölümü silmem yeterliydi, ama ben 4gb olan sshd nin kendi sürücüsünü de sildim. Sanirim olan bu.

Laptopumda dogal olarak iki tane hdd takma yeri yok. Su durumda harici bir flash bellege tamamen icerigini silmis oldugum sshd nin sürücünü boot edebilir miyim acaba ? Eger edebilirsem nasil yapabilirim bunu ?

Sshd seagate 500gb.

#!/

Uzman üye
9 Mar 2016
1,323
2
TEM
Evet galiba öyle oldu. Zaten Sshd iki part halindeydi bir tanesi yaklasik 4gb, diger 480gb civari. Benim aslinda 480 olan bölümü silmem yeterliydi, ama ben 4gb olan sshd nin kendi sürücüsünü de sildim. Sanirim olan bu.

Laptopumda dogal olarak iki tane hdd takma yeri yok. Su durumda harici bir flash bellege tamamen icerigini silmis oldugum sshd nin sürücünü boot edebilir miyim acaba ? Eger edebilirsem nasil yapabilirim bunu ?

Sshd seagate 500gb.

Merhaba hocam. Flaş belleğe neden SSHD'nin sürücülerini kurmak istiyorsunuz anlamadım.
GParted isosunu veya imajını (img) flaş belleğe kurup; Windows'u hangi diske kuracaksanız, o diski NTFS olarak biçimlendirmeniz gerek(bu işlem de seçtiğiniz diskteki verileri siler) . Şimdi ise bilgisayarınızı Windows kurulu flaş belleğinizle açıp NTFS olarak biçimlendirdiğiniz diske sorunsuz kurulum yapabilsiniz.

Bir de lütfen; yardım içerikli konularınızı THT Yardım Merkezi başlığına açınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
18 Şub 2011
62
0
Samsun
Merhaba hocam. Flaş belleğe neden SSHD'nin sürücülerini kurmak istiyorsunuz anlamadım.
GParted isosunu veya imajını (img) flaş belleğe kurup; Windows'u hangi diske kuracaksanız, o diski NTFS olarak biçimlendirmeniz gerek(bu işlem de seçtiğiniz diskteki verileri siler) . Şimdi ise bilgisayarınızı Windows kurulu flaş belleğinizle açıp NTFS olarak biçimlendirdiğiniz diske sorunsuz kurulum yapabilsiniz.

Bir de lütfen; yardım içerikli konularınızı THT Yardım Merkezi başlığına açınız.

Hocam ilginiz icin sagolunuz.
Konuya tam vakif olamadigim icin sorunun gidisat seklini tam olarak izah edemiyorum. Bilen kisilerin yazdiklari ile ilerliyorum.
Flash bellege SSHD nin sürücülerini boot edersem belki SSHD düzelebilir diye düsünmüstüm. Yanlis galiba.
Suan SSHD yi taktigimda "noo bootable device" yaziyor. SSHD galiba tamamen boş. Sürücüsünü bile sildim sanirim.

Simdi flash bellege gparted isosunu kurucam. Bunu da rufusla yapicam. Sonra SSHD yi ve boot edilmis flash bellegi laptopa takicam ve boot sirasini da ayarlayip yeniden baslaticam. Sonrasinda SSHD yi görücek ve bicimlendirecek, hatta kendi sürücüsünü de yükleyecek. Sonuc itibari ile format atilabilecek bir hale gelecek.

Dogru mu anliyorum?

Bu arada SSHD icersindeki veriler ONEMSIZ. Tamamen silmek istiyorum.

Son düzenleme:

drkasmot

Üye
17 Tem 2016
137
27
Aynı sorunu ben de yaşamıştım ve çözdüm diski komple silmişsin yeni bir os kurman lazım içine daha sonra boot ksmında üste fln almana gerek yok direk boot tan seçsen yeterli olur

18 Şub 2011
62
0
Samsun
Sorun cözülmüstür.

Arkadaslar, ilk basta sildigim iki yerin bir tanesi de icinde win7 kurulum dosyalarin oldugu flash bellekmis :) format dosyasini silerken flash da raw a düstü. SSDHD de zaten clean yaptigim icin bombostu.

Arkadaslarin belirttigi sekilde sorunu cözebildim.

İlk önce flash bellegi rufus ile bicimlendirebildim. Sonra yine rufus la icine gparted iso yazdirip SSDHD yi bicimlendirdim ntfs olarak. Sonra flash icine windows iso yükleyerek SSHD ye kurdum. Suan calisiyor sistem.

Yukarida bana yardimci olarak sorunu cözmeme yardim eden arkadaslarima tesekkür ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.