Linux bazı Dosyaların Önemi

hoaydar

Yazılım Ekibi
18 Ocak 2023
489
412
/system32
f8l1281.png

F3beZqk.png

İyi günler Türk Hack Team ailesi.

Bugün sizler için Hazırlamış olduğum linux el kitapçığının içindeki bir bölümü sizlere konu açmaya karar verdim. Umarım sizlerin yararına olur. Çok uzatmadan konuya geçelim o zaman.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

linux-kernel.webp

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
/bin
Binaries (ikili dosyalar) anlamına gelir vetüm kullanıcılar tarafından ihtiyaçduyulan temel yardımcı programlarıiçerir.

/boot
Önyükleme işlemi için gereken tümdosyaları içerir.

/dev
Devices (aygıtlar) anlamına gelir. Periferikaygıtlar ve sözde aygıtlar için dosyalariçerir.

/etc
Bilgisayar ve bilgisayar veritabanları içinyapılandırma dosyaları içerir.

/home
Kullanıcılar için tüm giriş dizinlerinisaklar.

/lib
Sistem kitaplıkları'dır. Çekirdek modüllerive aygıt sürücüleri gibi dosyalarasahiptir.

/lib64
yine sistem kitaplığı ancak bu 64 bitbilgisayarlar için çekirdek modülleri veaygıt sürücüleri gibi dosyaları içerir.

/media
USB sürücüler ve ortam oynatıcıları gibiçıkarılabilir aygıtlar için varsayılanbağlantı noktasıdır.

/mnt
Mount (bağlama) anlamına gelir vefilesystem bağlantı noktalarını içerir.Birden çok sabit sürücü, birden çokbölüm, ağ filesystem'ları, CD ROM'lar vebenzerleri için kullanılır.

/opt
Eklenti yazılımı içerir. Daha büyükprogramlar /usr yerine burayayüklenebilir.

/proc
İşlem bilgilerini dosyalar olaraktanımlayan sanal filesystem'lar içerir.

/sbin
System Binaries (Sistem İkili Dosyaları)anlamına gelir ve bilgisayarı başlatmak,sürdürmek ve kurtarmak için gerekentemel yardımcı programları içerir.

/root
Bilgisayar yöneticisi kökü için girişkonumudur. Giriş dizini olarak görülür vegenellikle ilk bölümün köküdür.

/srv
Bilgisayar tarafından sağlanan hizmetverileri olan sunucu verileridir

/sys
Donanım işletim sistemi ile ilgili bilgileritaşıyan sysfs sanal filesystem içerir.

/tmp
Burası geçici dosyalar için bir alandır.Buraya bağlanan tmpfs veyabaşlangıçtaki komut dosyaları genellikleburayı önyükleme sırasında temizler.

/usr
Sistem açısından kritik olmayanyürütülebilir dosyaları ve paylaşılankaynakları saklar.

assets%2F-MfvEfSUfrXC8yAuM8F1%2F-MibaVnKnIkROIKrdrDN%2F-MibmBsI08OZC_Fi3hO1%2Fimage.png

F3beZqk.png

Yazmış olduğum kitaptan bir alıntıyı sizlerle paylaşmış durumdayım eğer sizde kitaba ulaşmak isterseniz link bırakıyorum.

Pdf Linki:
URL

--------------------------------------

Virüstotal Linki:
URL

F3beZqk.png

Tekrardan yardımları için teşekkür ediyorum.

@Suppressor

ocgh09a.gif

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,168
1,459
f8l1281.png

F3beZqk.png

İyi günler Türk Hack Team ailesi.

Bugün sizler için Hazırlamış olduğum linux el kitapçığının içindeki bir bölümü sizlere konu açmaya karar verdim. Umarım sizlerin yararına olur. Çok uzatmadan konuya geçelim o zaman.

linux-kernel.webp

/bin
Binaries (ikili dosyalar) anlamına gelir vetüm kullanıcılar tarafından ihtiyaçduyulan temel yardımcı programlarıiçerir.

/boot
Önyükleme işlemi için gereken tümdosyaları içerir.

/dev
Devices (aygıtlar) anlamına gelir. Periferikaygıtlar ve sözde aygıtlar için dosyalariçerir.

/etc
Bilgisayar ve bilgisayar veritabanları içinyapılandırma dosyaları içerir.

/home
Kullanıcılar için tüm giriş dizinlerinisaklar.

/lib
Sistem kitaplıkları'dır. Çekirdek modüllerive aygıt sürücüleri gibi dosyalarasahiptir.

/lib64
yine sistem kitaplığı ancak bu 64 bitbilgisayarlar için çekirdek modülleri veaygıt sürücüleri gibi dosyaları içerir.

/media
USB sürücüler ve ortam oynatıcıları gibiçıkarılabilir aygıtlar için varsayılanbağlantı noktasıdır.

/mnt
Mount (bağlama) anlamına gelir vefilesystem bağlantı noktalarını içerir.Birden çok sabit sürücü, birden çokbölüm, ağ filesystem'ları, CD ROM'lar vebenzerleri için kullanılır.

/opt
Eklenti yazılımı içerir. Daha büyükprogramlar /usr yerine burayayüklenebilir.

/proc
İşlem bilgilerini dosyalar olaraktanımlayan sanal filesystem'lar içerir.

/sbin
System Binaries (Sistem İkili Dosyaları)anlamına gelir ve bilgisayarı başlatmak,sürdürmek ve kurtarmak için gerekentemel yardımcı programları içerir.

/root
Bilgisayar yöneticisi kökü için girişkonumudur. Giriş dizini olarak görülür vegenellikle ilk bölümün köküdür.

/srv
Bilgisayar tarafından sağlanan hizmetverileri olan sunucu verileridir

/sys
Donanım işletim sistemi ile ilgili bilgileritaşıyan sysfs sanal filesystem içerir.

/tmp
Burası geçici dosyalar için bir alandır.Buraya bağlanan tmpfs veyabaşlangıçtaki komut dosyaları genellikleburayı önyükleme sırasında temizler.

/usr
Sistem açısından kritik olmayanyürütülebilir dosyaları ve paylaşılankaynakları saklar.

assets%2F-MfvEfSUfrXC8yAuM8F1%2F-MibaVnKnIkROIKrdrDN%2F-MibmBsI08OZC_Fi3hO1%2Fimage.png

F3beZqk.png

Yazmış olduğum kitaptan bir alıntıyı sizlerle paylaşmış durumdayım eğer sizde kitaba ulaşmak isterseniz link bırakıyorum.

Pdf Linki:
URL

--------------------------------------

Virüstotal Linki:
URL

F3beZqk.png

Tekrardan yardımları için teşekkür ediyorum.

@Suppressor

ocgh09a.gif

Eline saglik

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.