Linux hakkında kısa ve öz açıklamalara ihtiyacım var.

xhasanbaris

Katılımcı Üye
2 Ocak 2016
251
2
İnşallah bu sene mühendislik yolcusuyum. Babam da oğlum hiç durma Linux ile başla yavaştan çalışmalarına diyor. Uzun zaman ders çalıştıktan sonra inanın web üzerinde Linux hakkında çok uzun yazı ve makaleleri okumak için gücüm olduğunu hissetmiyorum.

Kali Linux-Linux-vb. Bu tarz sistemlerin sanırsam altyapısı aynı ama farklı yönlere hitaben çalışıyorlar ağırlıklı olarak. Başlangıç olarak hangisinden başlamalıyım ?

Linux hakkında aslında aşağı yukarı biraz bilgiye sahibim geçmiş yıllardan ( cahilce bilgiler diyebilirim . yüzeysel olarak bakıyordum o zamanlar ) Linux benim için ne katkı sağlar ?

Linux ile yaptığım işlerde web üzerinde iz bırakmıyor muyum ? (bkz:torbrowser)

Şuan yaz tatilinde Linux ile başlamak mı mantıklıdır yoksa daha çok yazılımsal eğitim programına ( Python,wordpress ya da vb.net,c# tarzı yazılımlar) hafiften girişmek mi ?

Bu tarz programların eğitimini almak için önerebileceğiniz gerçekten iyi bir kanal var mıdır ? ( aynı matematik öğretir gibi demek istediğim. Udemy veya ücretsiz eğitim programları )

Benim ufkumu açacak,illegal yollardan uzak tutacak ama bir o kadar ileride ŞANLI TSK ordusunda çalışmak için yürek kazandıracak(kimilerine göre yapılması imkansızdır ama şöyle diyeyim '' 2025 yılında yunanistanın bize yaptığı çakallığa karşı yunanistan devletinin gizli kasasına kimliği belirli olmayan birisi sızarak yunanistan için çok büyük tehlikeler oluşturdu '' tarzı hikayeleri yazarken bana gerçekten motive verecek kitaplar. ) Kitap önerileri verebilir misiniz ?

Şimdiden kendi üstüme site açmalı mıyım ? ( Makale yazıları için vb. )

Eskiden kalan youtubeda cins videolarımı(oyun videosu,keylogger yazılım nasıl yapılır tarzı videolar)youtube aleminden yok etmeli miyim ? İleride bana kariyerimde sıkıntı yaratır mı ?

Hepinize çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda şunu sorayım THT bünyesinde köklü olan hocalarımın geneli laptop olarak Asus önerdiler. Bu öneriye bakarsam sanırsam macbookdan uzak kalmam lazım gibi . Bunun hakkında da aynı şekilde fikrinizi bekliyorum.

Evimde eski bir laptop ve bir kasa var. Bunları Allahın izniyle üniversite kazandığımda yanımda götürsem benim için avantaja dönüştürecek durumlar çıkarır mı yoksa sadece şovu olan gereksiz bir yığıntı mı oluşturur ? ( Bilgisayarı sunucu yapmak gibi veya ortamı çeşitlendirmek gibi )

Son düzenleme:

Onedd

Üye
3 May 2020
97
0
Babaya bak be. Tavsiyem Udemy tarzı yerlerden bir ana kurs alarak giriş. Neyin ne olduğunu öğrenince zaten mantığı bildiğin içik 2-3 makale okuyup istediğin konuyu öğrenirsin. Ama ne yapmak istediğin de önemli. Kali-Linux, normal Linux'un hacking tool'ları ile doldurulmuş hack işelmine müsait bir linux türüdür. Veri tabanları yönetmek falan istiyorsan başka linuxları da tercih edebilirsin. Ama Linux ile ne yapacağını bilmiyorum. Öğrenmek elbette iyi ama tavsiyem yazılım dilleri üzerine başlaman olucaktır. Python oldukça basit ve uygundur. Community'si sayesinde hemen hemen her alanda artık kullanılan bir dil işine yarayabileceğini düşünüyorum.

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
678
211
/root/
İnşallah bu sene mühendislik yolcusuyum. Babam da oğlum hiç durma Linux ile başla yavaştan çalışmalarına diyor. Uzun zaman ders çalıştıktan sonra inanın web üzerinde Linux hakkında çok uzun yazı ve makaleleri okumak için gücüm olduğunu hissetmiyorum.

Kali Linux-Linux-vb. Bu tarz sistemlerin sanırsam altyapısı aynı ama farklı yönlere hitaben çalışıyorlar ağırlıklı olarak. Başlangıç olarak hangisinden başlamalıyım ?

Linux hakkında aslında aşağı yukarı biraz bilgiye sahibim geçmiş yıllardan ( cahilce bilgiler diyebilirim . yüzeysel olarak bakıyordum o zamanlar ) Linux benim için ne katkı sağlar ?

Linux ile yaptığım işlerde web üzerinde iz bırakmıyor muyum ? (bkz:torbrowser)

Şuan yaz tatilinde Linux ile başlamak mı mantıklıdır yoksa daha çok yazılımsal eğitim programına ( Python,wordpress ya da vb.net,c# tarzı yazılımlar) hafiften girişmek mi ?

Bu tarz programların eğitimini almak için önerebileceğiniz gerçekten iyi bir kanal var mıdır ? ( aynı matematik öğretir gibi demek istediğim. Udemy veya ücretsiz eğitim programları )

Benim ufkumu açacak,illegal yollardan uzak tutacak ama bir o kadar ileride ŞANLI TSK ordusunda çalışmak için yürek kazandıracak(kimilerine göre yapılması imkansızdır ama şöyle diyeyim '' 2025 yılında yunanistanın bize yaptığı çakallığa karşı yunanistan devletinin gizli kasasına kimliği belirli olmayan birisi sızarak yunanistan için çok büyük tehlikeler oluşturdu '' tarzı hikayeleri yazarken bana gerçekten motive verecek kitaplar. ) Kitap önerileri verebilir misiniz ?

Şimdiden kendi üstüme site açmalı mıyım ? ( Makale yazıları için vb. )

Eskiden kalan youtubeda cins videolarımı(oyun videosu,keylogger yazılım nasıl yapılır tarzı videolar)youtube aleminden yok etmeli miyim ? İleride bana kariyerimde sıkıntı yaratır mı ?

Hepinize çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda şunu sorayım THT bünyesinde köklü olan hocalarımın geneli laptop olarak Asus önerdiler. Bu öneriye bakarsam sanırsam macbookdan uzak kalmam lazım gibi . Bunun hakkında da aynı şekilde fikrinizi bekliyorum.

Evimde eski bir laptop ve bir kasa var. Bunları Allahın izniyle üniversite kazandığımda yanımda götürsem benim için avantaja dönüştürecek durumlar çıkarır mı yoksa sadece şovu olan gereksiz bir yığıntı mı oluşturur ? ( Bilgisayarı sunucu yapmak gibi veya ortamı çeşitlendirmek gibi )

Linux hakknda diğer hocaların cevaplarını bekle.Laptop olarak evet Asus uygun neden MacBook uzak durmanı söylüyorlar nedeni şu,Windows kadar yazılımları rahat kullanabileceğin veya sanal makineleri İyi kullanabileceğin bir işletim sistemi değil MacOS.Eski videoların konusunda,bence sıkıntı yaratmaz.Aksine,bu işe erken başladığını görebilirler ama keylogger videosundan kurtul bence:puah kitap olarak şöyle bir set öneriyorum:

https://www.amazon.com.tr/Global-Ha...vtargid=pla-901107028931&psc=1&language=tr_TR

xother4

Katılımcı Üye
10 Şub 2019
279
1
/home
dostum çok uzun üşendim açıkçası işine yarayacak bir kaç link ve yazı bırakayım
Kod:
/bin    : Olması şart komut dosyalarını içerir
/boot    : Başlangıç için gerekli dosyaları bulundurur
/dev    : Donanım dosyaları vardır
/etc    : Sistem ayarlarını barındırır
/lib    : Kütüphane dosyaları ve kernel modülleri bulunur 
/media    : Kaldırılabilir aygıtların (CD-Rom, Flash bellek vs...) 
      sisteme eklendiği klasördür.
/mnt    : Bir dosya sistemini geçici olarak eklemek için kullanılır. 
/opt    : Ekstra programların kurulması içindir
/sbin    : Sistemi yöneticisiyle ilgili çalıştırabilir dosyaları tutar.
/srv    : Sistemin sunduğu hizmetlerle alakalıdır
/tmp    : Geçici dosyaları tutmak içindir
/usr    : İkincil bir hiyerarşi 
/var    : Değişken verileri saklar
linkler:https://yadi.sk/d/dONa4HNkZaZPKg
https://yadi.sk/d/ssPtqT9ZJBl06Q
edit:linkler bana ait değil.sorumluluk kabul etmiyorum :)

newuserx

Üye
19 Haz 2020
97
0
Benim babam bilgisayar işini bırak diyor bilgisayar mühendisi olacan ne yapacan diyor. adamın babası olum linux kullan diyor :) asdasdasd

Edros Detretus

Kıdemli Üye
25 Haz 2009
2,455
31
/var/named
1 ) Başlangıç için Kali Linux'u tercih ederim. Çok büyük farklar barındırmamakla beraber şahsi fikrim olarak başlangıçta en ideal olandır. :)

2 ) "Linux benim için ne katkı sağlar?" sorusuna yüzeysel cevap vermek mümkün değil. Linux'un sana sağlayacağı katkıları saymak için bu işi en iyi bilenlerden olmak gerekir ki haddim değil. :) Fakat sana tanıdığım 2 kişiden örnek vereyim, ikisi de Linux'u çok severek kullanan iki insan. Biri 1.5 yıl hasip cezası aldı diğeri ise şuan dünya çapında en çok bilinen bir teknoloji firmasında üst düzey bir yönetici. Yani Linux'un sana neler katacağı tamamen senin elinde. :)

3 ) Linux güvenli bir sistem olmasıyla birlikte tabiki yaptığınız işlemler iz bırakır, bu nedenle Linux için de gizlenme protokolleri geliştirilmiş ve geliştirilmekte. :) Ama iyi yönde kullandığınız müddetçe gizlenmenin önemsiz olacağı kanaatindeyim. :)

4 ) Kesinlikle benim cevabın önce yazılımdan başlaman, hatta spesifik bir cevap olarak da Python. Çünkü Linux bir işletim sistemi, Python bir yazılım geliştirme platformu. Sence de şuan Python daha cazip gelmedi mi? :)

5 ) Eğitimlere erişmek istiyorsan sana yardımcı olabilir. Ö.m yoluyla bana ulaşırsan elimde sana yardımcı olabilecek birkaç kaynağım mevcut. :)

6 ) Bu bahsettiğin sanal piyasa, çok öyle hikayelerin yazıldı kitaplar olmaz. :) Övünç duymak istiyorsan sana tavsiyem koskoca Türk Tarihi, okuyabilirsin. Hem seni bu işlerin yorgunluğundan çeker hem de bilgine bilgi katar. Bir de küçük bir tavsiye vereyim; sevdiğin işi yap, işi ünlü olayım edasıyla yapma bence :) Sonuçta Enes Batur da çok ünlü. :)

7 ) Şimdiden web sitesi açmak tamamen senin isteğine bağlı ama daha hiçbir şey öğrenmemişken neler paylaşabilirsin bilemiyorum. :) Bence bu planını biraz bekletebilirsin.

8 ) Eski videolar vesaire bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum, adı üstünde eski. :)

9 ) Bilgisayar bilgisayardır ya. :) Götür yanında bulunsun. Şu markayı şu modeli al diyemeyeceğim ama sana söyleyen arkadaşlara şu konuda katılıyorum; Macbook'a şimdilik çok yanaşma. :)

xhasanbaris

Katılımcı Üye
2 Ocak 2016
251
2
Teşekkür ederim hocam . Allah razı olsun :D

Teşekkür ederim hocam.Allah razı olsun

:) öyle deme hocam be...

Hocam ne kadar teşekkür etsem azdır Allah razı olsun pat pat cevabı koymuşsunuz heryere :D
Devlet arşivine sızma olayı hocam ün konusunda değil de küçüklükten beri hayalim nedense...Yaklaşık 4.sınfıtan beridir

Eskiden kopyala-yapıştır taktiğini kendi düşüncelerimde farklı farklı kodları beraber koyup hazır ve kendi hayalimde olanı birleştirerebilecek kadar mybb ve wordpress bilgim vardı aslında.Arkadaşlarla eğlencesine takılmak için radyo açacağım.Şimdiden gidip bir domain alasım geliyor :D amaç para değil de uğraşmak için. Uğraşmayı gerçekten çok seviyorum.

Yorumunuz benim için çok değerliydi.Tekrardan çok teşekkür ediyorum :)

Allaha şükür hocam Babam fikirlerime,görüşlerime saygılı birisi. Hayatta kalmam zaten ailemin sayesinde. 8-9 yıl tourette sendromuyla savaştıktan sonra sanırsam en az onlar da benim kadar istediğim bölüme gitmemi istiyordur. Şuan gidip baba ben çöpçü olacağım desem tamam der elime çöpçülükle ilgili bir kitap verir sanırsam. Bazen üzüldüğüm çok nokta oluyor aynı zamanda bir laf koyduğu zaman 7 gün burada ne ima etmek istedi diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim hocam Allah razı olsun :D Sizin gibi genel kısım Python ile giriş at diyor.İnşallah yakın zamanda pyhton başlayacağım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
1
10
C/C++ Dev.
Linux hakknda diğer hocaların cevaplarını bekle.Laptop olarak evet Asus uygun neden MacBook uzak durmanı söylüyorlar nedeni şu,Windows kadar yazılımları rahat kullanabileceğin veya sanal makineleri İyi kullanabileceğin bir işletim sistemi değil MacOS.Eski videoların konusunda,bence sıkıntı yaratmaz.Aksine,bu işe erken başladığını görebilirler ama keylogger videosundan kurtul bence:puah kitap olarak şöyle bir set öneriyorum:

https://www.amazon.com.tr/Global-Ha...vtargid=pla-901107028931&psc=1&language=tr_TR

MacBooktan uzak durmasını kim söylüyor? Neden yazılımları rahat kullanamıyor? Sebebini belirtebilir misiniz? Ayrıca neden sanal makineleri kullanamıyor?

1 ) Başlangıç için Kali Linux'u tercih ederim. Çok büyük farklar barındırmamakla beraber şahsi fikrim olarak başlangıçta en ideal olandır. :)

2 ) "Linux benim için ne katkı sağlar?" sorusuna yüzeysel cevap vermek mümkün değil. Linux'un sana sağlayacağı katkıları saymak için bu işi en iyi bilenlerden olmak gerekir ki haddim değil. :) Fakat sana tanıdığım 2 kişiden örnek vereyim, ikisi de Linux'u çok severek kullanan iki insan. Biri 1.5 yıl hasip cezası aldı diğeri ise şuan dünya çapında en çok bilinen bir teknoloji firmasında üst düzey bir yönetici. Yani Linux'un sana neler katacağı tamamen senin elinde. :)

3 ) Linux güvenli bir sistem olmasıyla birlikte tabiki yaptığınız işlemler iz bırakır, bu nedenle Linux için de gizlenme protokolleri geliştirilmiş ve geliştirilmekte. :) Ama iyi yönde kullandığınız müddetçe gizlenmenin önemsiz olacağı kanaatindeyim. :)

4 ) Kesinlikle benim cevabın önce yazılımdan başlaman, hatta spesifik bir cevap olarak da Python. Çünkü Linux bir işletim sistemi, Python bir yazılım geliştirme platformu. Sence de şuan Python daha cazip gelmedi mi? :)

5 ) Eğitimlere erişmek istiyorsan sana yardımcı olabilir. Ö.m yoluyla bana ulaşırsan elimde sana yardımcı olabilecek birkaç kaynağım mevcut. :)

6 ) Bu bahsettiğin sanal piyasa, çok öyle hikayelerin yazıldı kitaplar olmaz. :) Övünç duymak istiyorsan sana tavsiyem koskoca Türk Tarihi, okuyabilirsin. Hem seni bu işlerin yorgunluğundan çeker hem de bilgine bilgi katar. Bir de küçük bir tavsiye vereyim; sevdiğin işi yap, işi ünlü olayım edasıyla yapma bence :) Sonuçta Enes Batur da çok ünlü. :)

7 ) Şimdiden web sitesi açmak tamamen senin isteğine bağlı ama daha hiçbir şey öğrenmemişken neler paylaşabilirsin bilemiyorum. :) Bence bu planını biraz bekletebilirsin.

8 ) Eski videolar vesaire bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum, adı üstünde eski. :)

9 ) Bilgisayar bilgisayardır ya. :) Götür yanında bulunsun. Şu markayı şu modeli al diyemeyeceğim ama sana söyleyen arkadaşlara şu konuda katılıyorum; Macbook'a şimdilik çok yanaşma. :)

Çünkü Linux bir işletim sistemi, Python bir yazılım geliştirme platformu. Sence de şuan Python daha cazip gelmedi mi? :)

Bu cümleniz ile "pythonun" bie alakası yok çünkü Linux işletim sistemi 'Linus Torvalds' Tarafından C dilini kullanılarak yazıldı Python ile uzaktan yakından alakası yok.... 6. Madde için ise konunun Türk tarihi ile ne alakası var... 8. madde için ise "bu konu üzerinde" C standarlarında genel olarak C99 standartları kullanılır, yani 1999 yılından sonraki kaynaklar yeterince geçerlidir.. 9. Madde için ise neden MacBook'a yanaşmamalı? Bunun cevabını gerçekten merak ediyorum (Not : Şu an macbooktan yazıyorum..)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
678
211
/root/
Çünkü Linux bir işletim sistemi, Python bir yazılım geliştirme platformu. Sence de şuan Python daha cazip gelmedi mi? :)

Bu cümleniz ile "pythonun" bie alakası yok çünkü Linux işletim sistemi 'Linus Torvalds' Tarafından C dilini kullanılarak yazıldı Python ile uzaktan yakından alakası yok.... 6. Madde için ise konunun Türk tarihi ile ne alakası var... 8. madde için ise "bu konu üzerinde" C standarlarında genel olarak C99 standartları kullanılır, yani 1999 yılından sonraki kaynaklar yeterince geçerlidir.. 9. Madde için ise neden MacBook'a yanaşmamalı? Bunun cevabını gerçekten merak ediyorum (Not : Şu an macbooktan yazıyorum..)

Yani ben bilgisayar-yazılım mühendislerinin genel olarak Windows işletim sistemli kullandığını biliyorum ama sizde mac kullanıyorsanız bir bildiğiniz vardır tabii:)

12yim

Uzman üye
18 Ağu 2019
1,119
16
türkiye

Gereksiz yere cok pahali diger markalardsn oarasini haketmiyor

xhasanbaris

Katılımcı Üye
2 Ocak 2016
251
2
Cevabınız için teşekkür ederim hocam,Allah razı olsun. Tüm yorumları değerlendirmeye alıp ona göre harekete geçmeyi planlıyorum . Sanal makineye linux kuracağım birazdan zevkine takılırım olmadı

Warez7

Uzman üye
19 May 2018
1,425
5
Dostum sana tavsiyem algoritma ile giriş yap sonra web konularına göz at tavsiyem linux komut satırı adlı kitabı alman başlangıç için güzel ve anlaşılır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.