Linux Server Yönetim | Kullanıcı İşlemleri

-AURORA-

Katılımcı Üye
20 Eki 2014
269
0
Merhaba herkese, bu konuda sizlere Linux bir server'da, "kullanıcı ekleme-silme" işlemlerini anlatacağım. Bu işlemleri hem komut satırından hem de grafiksel arayüzden göstereceğim.

Kullanıcı Ekleme

Linux sistemlerde kullanıcı eklemek için öncelikle root olarak giriş yapmamız gerekmektedir. Root girişi yapmak için "su" komutunu kullanabilirsiniz. Bu işlemin ardından kullanıcı ekleme ve kullanıcıya şifre işlemlerini gerçekleştirelim.
pGjWgo.jpg

Sırasıyla önce kullanıcı ekledim ve şifresini belirledim.

Kullanıcı Silme
kXAWny.jpg

"userdel -r" komutu ile gerçekleştirdim.

Şimdi bu işlemleri isterseniz, grafiksel bir arayüz ile gerçekleştirelim.

Grafiksel Arayüz Kullanıcı Ekleme

Bunun için ben öncelikle "Tüm Ayarlar" bölümüne giriyorum. Ardından, "Sistem" başlığı altından, "Kullanıcılar" seçeneğini seçiyorum. Son olarak, "Kullanıcı ekle" diyorum. Ben Kali Linux üzerinde bu işlemleri gerçekleştirdim. Diğer Linux distroları için farklı giriş yerleri olabilir.
OykLV3.jpg

Bu şekilde ekleme işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Grafiksel Arayüz Kullanıcı Silme
LO2nyJ.jpg

Mevcut kullanıcıyı seçtikten sonra "Hesabı Kaldır" diyoruz.

Herkese iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.