Linux ve Virüsler

8 Eki 2012
182
0
:q Öncelikle merhaba sizlere bir sorum olacak bunu yardım bölümüne açmadım çünkü burasını daha doğru buldum linuxla ilgilenen daha çok kişi var burada :D Neyse uzatmadan derdimi anlatayım
Linuxla ilgili araştırmalar yapıyorum ve Virüslerin bu işletim sistemine bulaşmadıklarını biliyorum pe ki ya neden bulamıyorlar ve hiçbir virüs bulaşmazmı bulaşan virüs varsa ne yapar diye merak ettim bende arıyorum ve bulduklarımı okuyorum ama yetersiz gibime geldi birde size sorayım dedim şimdiden teşekürler :D İyi hackler!

Crazy

Üye
18 Ocak 2006
59
0
Linux, açık kaynak kodlu, özgür, ücretsiz bir işletim sistemidir. Tüm kaynak kodu tamamen kullanılabilir, değiştirilebilir ve üzerinden yeni bir işletim sistemi çıkarılabilir. Linux çekirdeğini kullanan, diğer açık kaynak kodlu, özgür yazılımları biraraya getiren, derlenmiş işletim sistemlerine Linux dağıtımı denir.

Linux daha çok sunucu bilgisayarlarda ve süper bilgisayarlarda kullanılmaktadır.Başlıca Linux dağıtımları: Ubuntu, Debian, OpenSUSE, Pardus, Red Hat, Fedora, PCLinuxOS...

Linux'ta virüs
Belki de en çok tartışılan mesele "Linux'a virüs bulaşır mı?". Evet, bulaşır ama Windows'taki kadar kolay değil. Yâni indirdiğiniz MP3'ten, ZIP dosyasından virüs bulaşması olanaksızdır. Çünkü bu virüs Windows için yazılmış olacağından kendini bilgisayara attığında Windows dosyalarını arayacaktır ama geldiği yer yanlıştır Linux'ta Windows sistem dosyaları olmadığından çalışmayacaktır.

Linux için yazılımış onlarca zararlı yazılım vardır ancak bunların hiçbiri Linux kurulu bilgisayarların çoğunu etkileyememiştir çünkü sistem dosyalarında değişiklik hakkı Root'undur ve root parolası girilmeden işlem yapılamaz. Virüsün etkileme sınırı kullanıcının yetkisi kadardır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.