Linux'e Virüs bulaşamaz?

praturs

Üye
5 Şub 2011
171
1
Böyle bir şey olduğunu duymuştum ne kadar doğru? Bildiğim kadarıyla Linux kullanmak için kod konusunda fazlasıyla bilgiye sahip olman gerek fakat bana çok tuhaf geldi Linux gerçekten Virüs yemez mi?

Hebia

Katılımcı Üye
6 Ağu 2015
393
0
system32
Böyle bir şey olduğunu duymuştum ne kadar doğru? Bildiğim kadarıyla Linux kullanmak için kod konusunda fazlasıyla bilgiye sahip olman gerek fakat bana çok tuhaf geldi Linux gerçekten Virüs yemez mi?

Yer. Windows'ta nasıl virüs varsa Linux'ta da virüs vardır. Ancak pek tercih edilen bir platform olmadığı için bu işletim sistemine Windows'takiler gibi fazla virüs yazılmamıştır. Ama Linux sağlam bir işletim sistemi olduğu için bir Linux kullanıcısına virüs işleyeceğini düşünmüyorum.

Denildiği gibi her sistemde bir açık vardır.

praturs

Üye
5 Şub 2011
171
1
Yer. Windows'ta nasıl virüs varsa Linux'ta da virüs vardır. Ancak pek tercih edilen bir platform olmadığı için bu işletim sistemine Windows'takiler gibi fazla virüs yazılmamıştır. Ama Linux sağlam bir işletim sistemi olduğu için bir Linux kullanıcısına virüs işleyeceğini düşünmüyorum.

Denildiği gibi her sistemde bir açık vardır.

Bilgilendirme için teşekkür ederim

Ali Han

Katılımcı Üye
1 Ocak 2016
705
2
Çoğu virüs windowsat yapıldığı için ve o virüslerinde linux'a işlemediği için öyle deniyor yoksa başka bir alakası yok.Ancak linux gerçektende kaliteli bir işletim sistemi bazı tür işeltim sistemlerindeki hack tools'ları bulmak veya yapmak neredeyse imkansız.

Al Sa Her

Üye
23 Nis 2015
238
1
ikinizde aynı şeyi söylüyorsunuz aslında.

doğru linuxta exe dosyaları çalışmaz

doğru linux için virüs pek yazılmaz.

eğer linux windows kadar popüler olursa virüste yazılır açıkları da suistimal edilir...

praturs

Üye
5 Şub 2011
171
1
Arkadaşlar bilgim olmadığı için soruyorum fakat Linux'un Bilgisayar Dilini öğrenme konusunda bana yardımcı olabileceğine inanıyorum açıkcası

Al Sa Her

Üye
23 Nis 2015
238
1
Arkadaşlar bilgim olmadığı için soruyorum fakat Linux'un Bilgisayar Dilini öğrenme konusunda bana yardımcı olabileceğine inanıyorum açıkcası

windows yüklü bilgisayarına sanaldan linux yükle (ubuntu, manjaro gibi) orada kullan pratik yap. beğenirsen kullanışlı olduğunu düşünürsen tamamen geçersin.

ben iki sistemide kullanıyorum ikisininde yeri ayrı...

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
22
Linux fazla kullanılmıyor diyen arkadaşlar neye dayanarak söylüyor bunu ? Host sektörünün yüzde kaçını kapsıyor biliyorlar mı ? Hata Türkiyeden ibaret değil, yurt dışında ne kadar kullanıldığını da bir araştırın isterseniz. Ki Türkiyede de oldukça fazla kullanılıyor.

Linuxa virüs yazılır. Mesele yazılıp yazılmaması değil. Çalıştırılması sorun. Exe olup olmaması bir şey ifade etmiyor. Python , java , c , c++ vs herhangi birisi ile virüs yazabilirsiniz fakat linux üzerinde yapılacak çoğu işlem admin yetkisi istediği için yazdığınız virüs çoğu zaman bir işe yaramaz.

Bu yüzden virüs yerine genellikle exploit yazılır. Bulunan belirli bir zaafiyeti manipule etmek için..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.