Lunix kurmayı düşünüyorum fakat ? (Düşünceleriz lazım)

berat0534

Üye
17 Nis 2015
238
0
Lunix kurmayı düşünüyorum fakat kodlama ve programlama hakkında çok az şeyler biliyorum lunix i kurduktan sonra lunix i kullana kullana alışır mıyım yoksa alışmam çok zor mu olur ?

Birde benim 500-700 gb arasında arşiv im var.
Lunix e çevirirken bu arşivi koruyabilir miyim ?

Veya çift işletim sistemimi yapiyim hem lunix hemde windows ?

Düşünceleriniz nedir ?

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Hiç bilmiyorsan çift sistem yap. Hem böylelikle arşivine erişme imkanın olur linux içerisinden.

Linux tabanlı bir sistem kullanmakla yazılım/kodlama bilmek arasındaki ilişkiyi çözemedim.

Komut bilmekle kodlama bilmek ayrı şeyler.

Son düzenleme:

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
Ben Linux Mint i 2 gün önce kurdum.

- Rahat bak abartmıyorum. 15 gb lık hack dosyası gitti.

- Şuanlık pc de hiçbirşey yok. Formatı iyi atamadım herşey gitti.

- Programlama dili ögrenmek için herşey mübah çıktım bi yola artık.

- Kesinlikle tavsiye ediyorum. Muhteşem bir işletim sistemi.

- Sanal makine kurmanı tavsiye etmem sen bilirsin.

- Windows ile yapabildiklerin sınırlı linux ile sınırsız herzaman böle düşün. Netten video izle linux nedir ne değildir anlayacaksın ve hemen indireceksin :)

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Ben Linux Mint i 2 gün önce kurdum.

- Rahat bak abartmıyorum. 15 gb lık hack dosyası gitti.

- Şuanlık pc de hiçbirşey yok. Formatı iyi atamadım herşey gitti.

- Programlama dili ögrenmek için herşey mübah çıktım bi yola artık.

- Kesinlikle tavsiye ediyorum. Muhteşem bir işletim sistemi.

- Sanal makine kurmanı tavsiye etmem sen bilirsin.

- Windows ile yapabildiklerin sınırlı linux ile sınırsız herzaman böle düşün. Netten video izle linux nedir ne değildir anlayacaksın ve hemen indireceksin :)

Baştan söyleyeyim, windows fanı falan değilim, lakin merak ediyorum, windowsta yapamayıp linux bir sistemde yaptığınız ney var ?

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
Baştan söyleyeyim, windows fanı falan değilim, lakin merak ediyorum, windowsta yapamayıp linux bir sistemde yaptığınız ney var ?

Cmd de yapabildigin herşey sınırlıdır. Hocam yani kapalıdır.

Ama linux da Uçbirim ile yapabildigin herşey sınırsızdır , özelleştirilebilir , geliştirilebilirdir.

Linux güvenlidir ve sistemi hiçbir zaman çökmez.

Virüsü kendin atmadıgın ve aşırı derecede dalgın değilsen virüs olmaz.

vb vb.. avantajları var :)

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Cmd de yapabildigin herşey sınırlıdır. Hocam yani kapalıdır.

Ama linux da Uçbirim ile yapabildigin herşey sınırsızdır , özelleştirilebilir , geliştirilebilirdir.

Linux güvenlidir ve sistemi hiçbir zaman çökmez.

Virüsü kendin atmadıgın ve aşırı derecede dalgın değilsen virüs olmaz.

vb vb.. avantajları var :)

Örnek verir misiniz cmd ve terminal arasında yapamadıklarınızdan ?

Linux tabanlı sistemler kullanıcı hatasından dolayı windowstan daha fazla çöker.

Hani bu tarz kulaktan dolma bilgilerle değil daha spesifik şeyler söyleyebilir misiniz ?

Güvenli olmasının sebebi nedir ?

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
Örnek verir misiniz cmd ve terminal arasında yapamadıklarınızdan ?

Linux tabanlı sistemler kullanıcı hatasından dolayı windowstan daha fazla çöker.

Hani bu tarz kulaktan dolma bilgilerle değil daha spesifik şeyler söyleyebilir misiniz ?

Güvenli olmasının sebebi nedir ?

Cmd de yerine bikere Uçbirim var onu söyleyeyim tekrardan hocam.

Programlama dili dediginiz şeyi zaten linuxda gösterebiliyorsunuz bunu burada tamamen açıklayamam hocam. video izlemeniz gerek. Araştırma yapmalısınız.

- Ben kullanıcı hatasından bahsetmemiştim hocam. Biz Tht deki kişiler yani genellikle programlar indirip o programlar uzerinden bişeyler yapıyoruz. Ama linux da bu işlem toolslardan yapılıyor . Linuxun kendine özel yazılım yükleme aracısı var yani tools orada kendi seçkin yazılımlarını sunuyor. Kesinlikle virüs olmuyor bilgisayarınızda.

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Dual boot sanal makine olarak biliyorum değilse kusura bakma hocam.

Öncelikle dual boot sanal makine değil, ikisi farklı şeyler. Dual boot hard disk üzerinde fiziksel olarak iki farklı OS kurulu olmasıdır. Boot ederken seçim yapılır hangisinin açılacağına dair.

Cmd de yerine bikere Uçbirim var onu söyleyeyim tekrardan hocam.

Programlama dili dediginiz şeyi zaten linuxda gösterebiliyorsunuz bunu burada tamamen açıklayamam hocam. video izlemeniz gerek. Araştırma yapmalısınız.

- Ben kullanıcı hatasından bahsetmemiştim hocam. Biz Tht deki kişiler yani genellikle programlar indirip o programlar uzerinden bişeyler yapıyoruz. Ama linux da bu işlem toolslardan yapılıyor . Linuxun kendine özel yazılım yükleme aracısı var yani tools orada kendi seçkin yazılımlarını sunuyor. Kesinlikle virüs olmuyor bilgisayarınızda.

"
Programlama dili dediginiz şeyi zaten linuxda gösterebiliyorsunuz bunu burada tamamen açıklayamam hocam. video izlemeniz gerek. Araştırma yapmalısınız."

Anlamadım bu cümlende bana neyi araştırmamı neyin var olduğunu söylüyorsun, gösterebilmekten kastın ne ?

Linux'un kendi toolsu var diyorsun.

Bak söylemiyim söylemiyim diyorum, linux kerneldir. Senin yükleme toolsu dediğin şey ise "package manager" dir. Ve bu linux'ın olmaz, distro ların olur.
Örneğin deb. / arch paket yöneticisi vs vs..

Bahsettiğin hazır programların windowsta muadilleri yok mu zannediyorsun ?

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
Öncelikle dual boot sanal makine değil, ikisi farklı şeyler. Dual boot hard disk üzerinde fiziksel olarak iki farklı OS kurulu olmasıdır. Boot ederken seçim yapılır hangisinin açılacağına dair.

"
Programlama dili dediginiz şeyi zaten linuxda gösterebiliyorsunuz bunu burada tamamen açıklayamam hocam. video izlemeniz gerek. Araştırma yapmalısınız."

Anlamadım bu cümlende bana neyi araştırmamı neyin var olduğunu söylüyorsun, gösterebilmekten kastın ne ?

Linux'un kendi toolsu var diyorsun.

Bak söylemiyim söylemiyim diyorum, linux kerneldir. Senin yükleme toolsu dediğin şey ise "package manager" dir. Ve bu linux'ın olmaz, distro ların olur.
Örneğin deb. / arch paket yöneticisi vs vs..

Bahsettiğin hazır programların windowsta muadilleri yok mu zannediyorsun ?

- Hocam size ne anlatsam boş gelecek gibime geliyor.

- Linux demek açık kaynak demek bunu siz hiçbiryerde görmediniz mi ?

- Linux u neden hackerlar kullanıyor hiç düşünmediniz mi ?

- Kali Linux neden dünya çapında hackerlar tarafından ilgi duyuyor hiç kendi kendinize sormadınız mı ?

- Sormadınız ise bunun videosunu izleyebilirsiniz. İşte videodaki o kadar bilgiyi size veremem bunu söylüyorum.

- Şimdi tools a gelecek olursak ;

Siz burdan bi program indirirken virüstotala bakıyorsunuz.Ama inkar etmeyin virüslü cıkabiliyor.
Ama linux dayken bu sorun tamamen ortadan kalkıp kendi yazılımlarını size sunuyor.

- Siz virüsten hiç mavi ekran hatasını yediniz mi bilmiyorum. Bütün hesap bilgileriniz vb alındı mı bilmiyorum ama yaşayan birçok kişi var. Ama bunu neredeyse hiçbir şekilde linux da yaşamazsınız.

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
- Hocam size ne anlatsam boş gelecek gibime geliyor.

- Linux demek açık kaynak demek bunu siz hiçbiryerde görmediniz mi ?

- Linux u neden hackerlar kullanıyor hiç düşünmediniz mi ?

- Kali Linux neden dünya çapında hackerlar tarafından ilgi duyuyor hiç kendi kendinize sormadınız mı ?

- Sormadınız ise bunun videosunu izleyebilirsiniz. İşte videodaki o kadar bilgiyi size veremem bunu söylüyorum.

- Şimdi tools a gelecek olursak ;

Siz burdan bi program indirirken virüstotala bakıyorsunuz.Ama inkar etmeyin virüslü cıkabiliyor.
Ama linux dayken bu sorun tamamen ortadan kalkıp kendi yazılımlarını size sunuyor.

- Siz virüsten hiç mavi ekran hatasını yediniz mi bilmiyorum. Bütün hesap bilgileriniz vb alındı mı bilmiyorum ama yaşayan birçok kişi var. Ama bunu neredeyse hiçbir şekilde linux da yaşamazsınız.

Haklısın anlattıkların boş geliyor.

Bak öncelikle bu benim ekran görüntüm :

8PEm3V.png

Linux hebele hübele falan bahsediyorsun ya, ona biaen.

Açık kaynak linux kernelini açıp okudun mu hiç ? Kaç milyon satır kod var bana söyleyebilir misin ?

O açık kaynak linux sisteminde kendi kernelini derledin mi hiç ?

Ya kali ne ya çocuk musun nesin vizyonun thtden mi ibaret ? Kali alt tarafı bir linux distro su bir ton dağıtım var o şekilde, tails / parrot / kali vs vs...

Gerçek linux kullanıcıları genelde arch tabanlı kullanıyorlar, çünkü pure olarak geliyor. İçinde bir ton gereksiz araç yüklü değil. Zaten repo ları çok geniş kapsamlı olduğu için "kali" de olan her şey mevcut.

Son dediklerine gelirsek; buradan bir şey indirmiyorum, akıllı bir kullanıcı herhangi bir sistemde kendini koruyabilir.

Ne kadar saçma örneklerle bana linux sistemi savunuyorsun.

Hayır bende Max Os kullanıyorum, ki "UNIX" tabanlı bir sistem. O bahsettiğin linux dağıtımlarından kat be kat stabil ve güvenli.

Güvenli güvenli diye bahsettiğin linux çekirdeğinde sistemin yapımcısı Linus Torvalds bir açık koymuştu, üzerinden yıllar geçmesine rağmen kimse düzeltmemişti.

Yani açık kaynak güvenli hebele hübele konuşmadan önce, kaç kere o açık kaynağı kullandın kaç kere okudun bana onu söyle.

Boş muhabbet yapıyorsun sadece.

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
- Linux Mint kullanalı 2 gün oldu. Ve linuxu araştıralı da fazla olmadı.

- Sen linux a karşı neyi savunursun hiç anlamış degilim.

- Netten duydugum doğru bilgileri söylemeye çalışıyorum. Araştırmaya fırsatım olmadı belirttim bunu sana.

- Güvenlik sıkıntıları herzaman olur herzaman düzeltilebilir olabilir şeyler bunlar.

- Benim dedigim şeyi anlamıyorsunuz. Ben güvenliliğinden , stabiliyetisinden , dünya çapındaki ününden bahsediyorum.

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
- Linux Mint kullanalı 2 gün oldu. Ve linuxu araştıralı da fazla olmadı.

- Sen linux a karşı neyi savunursun hiç anlamış degilim.

- Netten duydugum doğru bilgileri söylemeye çalışıyorum. Araştırmaya fırsatım olmadı belirttim bunu sana.

- Güvenlik sıkıntıları herzaman olur herzaman düzeltilebilir olabilir şeyler bunlar.

- Benim dedigim şeyi anlamıyorsunuz. Ben güvenliliğinden , stabiliyetisinden , dünya çapındaki ününden bahsediyorum.

Az önce sıkı sıkıya savunduğun cümlelerinle şuan ilk 4 cümlen çelişiyor.

Demek ki neymiş ? Bilmeden etmeden karşındakini bilmiyor zannederek hovarda bir şekilde konuşmayacakmışsın.

Savunduğum şeyi şu zamana kadar anlamadıysan zaten daha fazla post kasmakla uğraşma. İlk attığın mesajlar birbirinin aynısı zaten.

Her neyse.

Şimdi o ilk mesajlarında bana dediğin "araştır, video izle" kısmını sen açıp yaparsın. Hadi kolay gelsin.

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
Az önce sıkı sıkıya savunduğun cümlelerinle şuan ilk 4 cümlen çelişiyor.

Demek ki neymiş ? Bilmeden etmeden karşındakini bilmiyor zannederek hovarda bir şekilde konuşmayacakmışsın.

Savunduğum şeyi şu zamana kadar anlamadıysan zaten daha fazla post kasmakla uğraşma. İlk attığın mesajlar birbirinin aynısı zaten.

Her neyse.

Şimdi o ilk mesajlarında bana dediğin "araştır, video izle" kısmını sen açıp yaparsın. Hadi kolay gelsin.

- Güldürme beni hocam.

- Ben sana burada ne kadar bilgi verebilirim. Ben sana ne zaman çok bilgi birikimim var dedim. Video izle demek ben biliyorum demek mi ?

- Sözümün arkasındayım linux u destekliyorum.

- Hiçbir zaman post kasmaya çalışmadım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.