M.2 SSD'yi Disk Kutusuyla Kullanmak İstiyorum

TURKTIGIN

Üye
1 May 2021
133
22
https://www.hepsiburada.com/samsung-970-evo-plus-250gb-3500mb-2300mb-s-nvme-m-2-ssd-mz-v7s250bw-p-HBV00000HZUM6

Bu ssd yi şu:

https://www.hepsiburada.com/dark-usb-type-c-m-2-nvme-disk-kutusu-dk-ac-dsem4-p-HBV00000GP0KP

disk kutusuna koyup kullanmak istiyorum fakat her pc de type-c girişi olmayabiliyor bana type-c erkek 3.1 type-a erkek kablo lazım çok bilmediğimden hızımı etkilemeyen bir şey lazım ne önerirsiniz

İçine işletim sistemi kurup her bilgisayarda çalıştırmak istiyorum bir nevi flash bellek gibi direk flash bellek almadım çok pahalıya geliyordu bu şekilde en azından 1gb okuma yazma hızı alırım diye düşündüm önerilerinizi bekliyorum.

CH4M3

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,926
16
php island
Biraz kulağı tersten tutmak olmuyor mu? m2 ssd alıyorsun. usb girişiyle kullanacaksın. type-c ve type-a ile m2 ssd performansının yüzde kaçını kullanabileceksin? BENCE Kullanacaksan anakart üzerinde kullan. Yoksa gidip Hdd almanı tavsiye ederim.

TURKTIGIN

Üye
1 May 2021
133
22
Biraz kulağı tersten tutmak olmuyor mu? m2 ssd alıyorsun. usb girişiyle kullanacaksın. type-c ve type-a ile m2 ssd performansının yüzde kaçını kullanabileceksin? BENCE Kullanacaksan anakart üzerinde kullan. Yoksa gidip Hdd almanı tavsiye ederim.

yani haklısınız ama il dışına çıktığımda bilgisayarımı alamayabiliyorum bulduğum pclerde kullanmak istiyorum anakartına takamayacağım için bu şekilde kullanayım demiştim hdd istemiyorum performansı çok düşük

usb 3.1 girişinden 1000 mb/s okuma yazma hızı kullanabiliyorum 2.0 dan 500 galiba. flash bellek almayı düşündüm fakat onlarda çok pahalıya denk geliyor. taşınabilir ssd falan olursa onlarıda kullanabilirim

bütcem 900 tl.

CH4M3

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,926
16
php island
yani haklısınız ama il dışına çıktığımda bilgisayarımı alamayabiliyorum bulduğum pclerde kullanmak istiyorum anakartına takamayacağım için bu şekilde kullanayım demiştim hdd istemiyorum performansı çok düşük

usb 3.1 girişinden 1000 mb/s okuma yazma hızı kullanabiliyorum 2.0 dan 500 galiba. flash bellek almayı düşündüm fakat onlarda çok pahalıya denk geliyor. taşınabilir ssd falan olursa onlarıda kullanabilirim

bütcem 900 tl.

Yanlış biliyorsam, doğrusuyla beni düzeltin. Bildiğim kadarıyla kurulan bir işletim sistemini başka bilgisayarda kullanamama durumu olabiliyor donanım, driver farklılıklarındna kaynaklı vs... Daha önce farklı bilgisayarda hariciye kurduğum işletim sistemini başka bilgisayarda temiz bir şekilde başlatamamıştım. Tabi emin de değilim, lisede daha linuxla yeni uğraşıyorken yaşadığım bir sorundu. O yüzden verdiğim bilginin güvenilirliğini sorgulayarak yaklaşın :D

900 Lira bütçe güzel yani, m2 almasına alırsın evet, usb 3.0 girişinde kullanabilirsin evet de, demek istediğim m2 lerin normalde girişi usb girişi değil, dolayısıyla çevirici kullanınca alabileceğin hız 1000 ise ve m2 (misal) 1000 sağlayabiliyorsa, sağlayabileceğinden azını sana verir. yani m2 nin performansını alamazsın diye düşünüyorum. Zamanında bazı abilerden bu tarz feedbackler almıştım. Benim de senin düşündüğün gibi aklımda böyle bir fikir vardı :D bence ssd daha makul olur gibi geliyor. Yine birebir deneyimlemiş birileri konuşursa daha doğru ve sağlıklı olur. Ben duyduğum öğrendiğim soyut bilgiler üzerinden konuşuyorum.

TURKTIGIN

Üye
1 May 2021
133
22
Yanlış biliyorsam, doğrusuyla beni düzeltin. Bildiğim kadarıyla kurulan bir işletim sistemini başka bilgisayarda kullanamama durumu olabiliyor donanım, driver farklılıklarındna kaynaklı vs... Daha önce farklı bilgisayarda hariciye kurduğum işletim sistemini başka bilgisayarda temiz bir şekilde başlatamamıştım. Tabi emin de değilim, lisede daha linuxla yeni uğraşıyorken yaşadığım bir sorundu. O yüzden verdiğim bilginin güvenilirliğini sorgulayarak yaklaşın :D

900 Lira bütçe güzel yani, m2 almasına alırsın evet, usb 3.0 girişinde kullanabilirsin evet de, demek istediğim m2 lerin normalde girişi usb girişi değil, dolayısıyla çevirici kullanınca alabileceğin hız 1000 ise ve m2 (misal) 1000 sağlayabiliyorsa, sağlayabileceğinden azını sana verir. yani m2 nin performansını alamazsın diye düşünüyorum. Zamanında bazı abilerden bu tarz feedbackler almıştım. Benim de senin düşündüğün gibi aklımda böyle bir fikir vardı :D bence ssd daha makul olur gibi geliyor. Yine birebir deneyimlemiş birileri konuşursa daha doğru ve sağlıklı olur. Ben duyduğum öğrendiğim soyut bilgiler üzerinden konuşuyorum.

İşte bizde fakirlikten böyle şeyler düşünüyoruz :D sandiskin şu modeli vardı TIKLA tabi bu flash bellektede istediğim performansı alırmıyım bilmiyorum kararsız kaldım neyse en iyisi bunu alayım bari :D

23 May 2016
151
2

5:55 e bakabilir misin

xKemikkiran

Senior Hunter
22 Haz 2020
470
227
Zararlı yerlerde - Aydın
merhaba
anladığım kadarıyla 900tl bütçe ile taşınabilir hızlı bir disk istiorsun

taşınabilir olduğu için usb(en baba olan usb 3.1 10gpbs(?)) den veya type-c (10gbps(?)) den kulanman gerekicek (hızlar teoride maximum değerlerdir alınması çok zordur) o yüzden bir ssd ile ssd yi usb3.1 e çeviren aparatları albilirsin boşuna m2 ye para vermiş olmazsın.

Ayrıca dönüştürücü kulanıcaksın burada da hız kaybedersin (bildiğim kadarıyla bütün dönüştürücüler bir miktar hızı düşürüor yanlışım da olabilir) o yüzden 900tl bütçe ile ortalama 1tb lik bir ssd + usb ye dönüştürücü alabilirsin

umarım anlatbilmişimdir anlamadıgın birşey olursa sorabilirsin cevap vericek birisi elbet vardır :)

iyi akşamlar

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.