Mac nedir ne işe yarar ve mac hakkındaki herşey//Enigma kulübü

Venzy

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
315
1
Artvin
[COLOR="Red[SIZE="4 [URL="https://tik.lat/wZfJU"] "LİNK"[/URL]

[/COLOR]
[COLOR="Yellow​

MD6

Üye
1 Ara 2018
158
0
CyberWarrior
"Mac adreslerinden istediğiniz kişiyi rahatlikla bulabilceğinizi unutmayin.Yani siber veya birini bulmak için işiniz düşerse rahatlikla kullanabilirsiniz."

Yanlış. Hemçkırcılık oynayamayız, MAC adresi local içindir. Bu yüzden dış ağdan birisi size saldıramaz.

Venzy

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
315
1
Artvin
"Mac adreslerinden istediğiniz kişiyi rahatlikla bulabilceğinizi unutmayin.Yani siber veya birini bulmak için işiniz düşerse rahatlikla kullanabilirsiniz."

Yanlış. Hemçkırcılık oynayamayız, MAC adresi local içindir. Bu yüzden dış ağdan birisi size saldıramaz.
Mac adresinden en ucradaki kişiyi bile bulabilirsiniz kaynak adli bilişim suçları hazirladığı bir kitap.

SerdarCoruk

Uzman üye
17 Ağu 2015
1,302
8
127.0.0.1
Eğer MAC adresinden konum bulunsaydı muhtemelen konum bulmayı IP adresi ile yapmıyor olurduk. Bir şey söylüyorsan arkasında durmalısın yoksa tamamen uydurma olur. Mesela ben derim ki örnek veriyorum "Wi-Fi isminden konumun bulunur" dediğim de arkasında durmam gerekir yoksa soranlara internette var bul dersem seninkinden farkı olmaz. Daha çok dikkat etmelisin bu konulara dostum.

MAC çakışmasında yazdığınızı anlayamadım. Aynı iki sistem aynı ağda olsa ne olabilir ki, sonuçta MAC adresleri farklı olacaktır.

Venzy

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
315
1
Artvin
Eğer MAC adresinden konum bulunsaydı muhtemelen konum bulmayı IP adresi ile yapmıyor olurduk. Bir şey söylüyorsan arkasında durmalısın yoksa tamamen uydurma olur. Mesela ben derim ki örnek veriyorum "Wi-Fi isminden konumun bulunur" dediğim de arkasında durmam gerekir yoksa soranlara internette var bul dersem seninkinden farkı olmaz. Daha çok dikkat etmelisin bu konulara dostum.

MAC çakışmasında yazdığınızı anlayamadım. Aynı iki sistem aynı ağda olsa ne olabilir ki, sonuçta MAC adresleri farklı olacaktır.

Anlatiyim eğer Adli bilişimle alakan varsa büyük ihtimale yoktur ama genede anlatiyim lisanli programlar var veya cmd linux gibi işletim sistemlerinden bulabilirsiniz ip çakışması adli bilişimde şöyle geçer evdeki iki ciyazdan birinde bir şuç işlenmiştir ve bu maclar birbine takılmış olabilir osi modelinin 3.katmaninda ruoter die bir şeu var bunun üzerinden ayni cihaza bağlanior olabilir bunu burda anlatmam mümkün deil dostum Emin ol araştırarak konuşuorum..

Evet eğer hala inanmiorsan..:D
RgLbVG.jpg

Dier olayida atabilirim istersen.İyi forumlar şimdiden

Moderatör tarafında düzenlendi:

SerdarCoruk

Uzman üye
17 Ağu 2015
1,302
8
127.0.0.1
Anlatiyim eğer Adli bilişimle alakan varsa büyük ihtimale yoktur ama genede anlatiyim lisanli programlar var veya cmd linux gibi işletim sistemlerinden bulabilirsiniz ip çakışması adli bilişimde şöyle geçer evdeki iki ciyazdan birinde bir şuç işlenmiştir ve bu maclar birbine takılmış olabilir osi modelinin 3.katmaninda ruoter die bir şeu var bunun üzerinden ayni cihaza bağlanior olabilir bunu burda anlatmam mümkün deil dostum Emin ol araştırarak konuşuorum..

Adli Bilişiminin A'sını bilmem, sadece ilmimin yettiği kadarını biliyorum. cmd'nin de bir işletim sistemi olmadığını biliyorum :mutlu şaka şaka.

Sormazsam öğrenemem bu yüzden sormam veya yorum yapmam gerekiyor yanlış anlama.

Anlattığından anladığım şu; "IP çakışması diyerek başlıyorsun (ki sorduğum IP çakışması değil MAC idi), bir ağda bulunan iki cihazdan bir tanesinde suç işleniyor ve bu iki cihazın MAC adresleri birbirine takılmış olabiliyor. OSI 3. Katmanı (yani ağ katmanı-network layer'den bahsediyoruz burada) Router üzerinden aynı cihaza bağlanıyormuş."

Buradan yola çıkarsam bu bir IP çakışmasıdır bence. Mantık olarak MAC adresleri birbirine nasıl takılıyor orasını bilmiyorum, bunu açıklayabilir misin?

Venzy

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
315
1
Artvin
Adli Bilişiminin A'sını bilmem, sadece ilmimin yettiği kadarını biliyorum. cmd'nin de bir işletim sistemi olmadığını biliyorum :mutlu şaka şaka.

Sormazsam öğrenemem bu yüzden sormam veya yorum yapmam gerekiyor yanlış anlama.

Anlattığından anladığım şu; "IP çakışması diyerek başlıyorsun (ki sorduğum IP çakışması değil MAC idi), bir ağda bulunan iki cihazdan bir tanesinde suç işleniyor ve bu iki cihazın MAC adresleri birbirine takılmış olabiliyor. OSI 3. Katmanı (yani ağ katmanı-network layer'den bahsediyoruz burada) Router üzerinden aynı cihaza bağlanıyormuş."

Buradan yola çıkarsam bu bir IP çakışmasıdır bence. Mantık olarak MAC adresleri birbirine nasıl takılıyor orasını bilmiyorum, bunu açıklayabilir misin?

Bu zaten pek raslanan bir şey deil mac spoofing yapilior olabilir

Venzy

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
315
1
Artvin
O zaman bu "MAC Adresinin Çakışması" değil, "Mac Spoofinge" girer.

Teknik olarak aynı MAC adresinden 2 tane olmayacağı için çakışma yaşanmaz. Ama spoof ederek aynı MAC adresinden iki tane varmış gibi gösterilebilir.

Benim anlatmak isteidiğim buydu ama anlatamamisim demeki kusura bakmayin diyicek birşey yok.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.