Maden suyu dökülen Laptopa ne gibi işlemler yapılması doğrudur?

24 Şub 2019
245
2
Klavyeye maden suyu döküldü baya bi klavye zaten pert bazı tuşlar çalışmıyorda bilgisayara da bişeyler oldu ters çevirip suyu akıttım saç kurutma falan tuttum ilk etapta açılmaya çalışıyo açılmıyodu. Kendi kendine baya bi durdu açıldı derken 5 dakika sonra kapandı laptop. Şimdi tekrar açıldı sorun neyle alakalıdır bidaha kapanma ihtimali var mı acep?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,583
1
114
uzay
Cevap: Laptopa Maden Suyu Döküldü

Kısa devre yapmıştır. İçini görmeden kimse bilemez, ayrıca bilgisayarı oynatmak çevirmek yerine direkt olarak açıp kurutma makinası uygulasan daha mantıklı olurmuş. Bilgisayarı direkt açmak yerine bekleseydin biraz daha keşke

SiyahYunus

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
560
2

Kısa devre mağdurusun. Başıma gelmişti aynı durum içinden bir avuç entegre çıkarıp yeniledim. Çalıştırmasaydın iyi olurdu ancak sıvı depolama alanına veya belleğe gittiyse geçmiş olsun derim. Ayrıca içindeki nem i almaya çalış oxitlenme yapar.

Twixter48

Katılımcı Üye
17 Tem 2016
298
3

2 ay önce laptopa ice tea döküldü peçeteyle üstünü sildim bi baktım 5 dk sonra pc giti anakart yanmış :D allahtan sen ters çevirip fon tutmuşun benim gibi avel gibi umursamamazlık yapmamışın pc nin arkasına bi açtık full bem beyaz şeker gibi şeyler birikmiş köşelerde parçalar yavaş yavaş buda bana deneyim olmuş oldu

Coeus17

Üye
12 May 2020
224
0
Kıbrıs

Size tavsiyem iç aksamını açıp tüy bırakmayan bir bezle iyice kurulamanız, ondan sonra bir gün boyunca ters bir şekilde kurumasını beklemeniz sabırsız olmayın açmak için .

24 Şub 2019
245
2

2 ay önce laptopa ice tea döküldü peçeteyle üstünü sildim bi baktım 5 dk sonra pc giti anakart yanmış :D allahtan sen ters çevirip fon tutmuşun benim gibi avel gibi umursamamazlık yapmamışın pc nin arkasına bi açtık full bem beyaz şeker gibi şeyler birikmiş köşelerde parçalar yavaş yavaş buda bana deneyim olmuş oldu

Sende hiç mi açılmadı denedin mi hiç daha sonra

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN

anadoluturku
1 keptop üst kasa ve anakart hdd vb çıkart ram wifi kartı işlemci komple 1 hafta en geç pirinçe yatır her tarafını kapla pirinçle , nem varsa alsın, sonra tekrar tak çalıştır tabi , anakart kısa devre vb çipler zarar görmediyse , inşallah çalışır, altta attığım linke bak örneğin bunlardan alabilirsin leptopa uygun hangisi ise örneğin benim leptop 15.6 inç ona göre kullanıyorum, ve harici klavye fare hoporlor kulaklık kullanıyom leptopun kendisininkini kullanmıyorum , bozuldumu çünkü pahalı, leptopa ve bütçene uygun alabilirsin silikon kılıf, su vb sıvıdan korur , bidaha öyle durumda çalıştırma, hemen pirinçe yatır 1 hafta beklet, ben öyle çok yaptım çalıştı , nemi emer sıvıyı pirinç
https://www.trendyol.com/hadron/klavye-koruyucu-silikon-15-6-inc-laptop-notebook-dizustu-pc-bilgisayar-hd3217-seffaf-p-34946698

Warez7

Uzman üye
19 May 2018
1,425
5

Bilgisayarın garantisi varsa göndermeni tavsiye ederim ve yaptığın yanlış bir davranış dostum hayalet hocamın dediği pirince yatır büyük ihtimalle kısa devre yapmıştır ve parça değiştirmen gerekecek ya da tamamen bilgisayarı.

EMR00

Üye
24 Nis 2020
185
0

Bütün parçaları çıkarıp devre temizleme spreyi ile temizle. Güneş çarpmayan bir yerde kuruduğundan emin olana kadar beklet. Kısa devre yapmıştır. Temizlemezsen ilerde oksitlenme olur. Belleklere ve varsa hdd nin iyi kuruduğundan emin ol.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.