Matematik bölümü

TheChief

Üye
8 Kas 2015
84
0
merhabalar bu sene üniversite sınavına gireceğim. çok umut vaat eden bi öğrenci olamadım maalesef deneme netlerime göre 50-60k gibi bir sıralama gelecek gibi duruyor. istanbul dışına çıkmayı düşünmüyorum bu sıralamalara da beni bilişim sektörüne hazırlayacak mühendislik tutmayacak gibi. ytü matematik bölümü aklıma takıldı ders programına baktığımda programlamayla alakalı dersler ver ayrıca seçmeli dersleri de yazılım, yapay zeka vs. şeklinde benim aklıma yattı sizce matematik okusam bu beni bilişim sektörüne hazırlar mı? hedefim inşallah siber güvenlikçi olmak.

merhabalar bu sene üniversite sınavına gireceğim. çok umut vaat eden bi öğrenci olamadım maalesef deneme netlerime göre 50-60k gibi bir sıralama gelecek gibi duruyor. istanbul dışına çıkmayı düşünmüyorum bu sıralamalara da beni bilişim sektörüne hazırlayacak mühendislik tutmayacak gibi. ytü matematik bölümü aklıma takıldı ders programına baktığımda programlamayla alakalı dersler ver ayrıca seçmeli dersleri de yazılım, yapay zeka vs. şeklinde benim aklıma yattı sizce matematik okusam bu beni bilişim sektörüne hazırlar mı? hedefim inşallah siber güvenlikçi olmak.
FBI in en çok arananlar listesindeki isimlerden biri olan Vladimir Levin matematik bölümü mezunuydu

hackishack

Katılımcı Üye
20 Haz 2020
825
158
Liverpool UK
Yapay zeka için ileri matematiğin belli konuları olmazsa olmazdır. Bunun yanısıra; Olasılık istatistik, ayrık matematik, nümerik analiz, diferansiyel denklemler, lineer cebir gibi birçok ders hem matematiğin hem de bilgisayar mühendisliğinin temelinde var olan derslerdir. Diplomanın önemine olan inancın varsa okuma bile çünkü kurtlar sofrasında devletin garanti olarak atama yaptığı birkaç bölüm haricinde hiçbir yerde diploman geçmez. En iyi ihtimalle ufak tefek avantajlar sağlayabilir. Başaracaksan diploma senin için onlarca anahtardan biridir ama hayatını yoluna koyacak kapıyı hangi anahtarın açacağı belli olmaz. Siber güvenlik için bu bölümü okumak mantıklı mı; eğer sistemler ileride kendi kendini koruyan yapay zekalar olacaklarsa ve yapay zeka ile çalışacaksanız mantıklı olabilir ama yapay zekayla işim olmaz diyorsanız eşit ağırlıkta sanıyorum ki "YBS" adında bir bölüm vardı. Içeriği nasıl bilmem ama yönetim bilişim sistemleri deyince siber güvenliğe kaymaya daha elverişli gözüktü gözüme. Derslere ve içeriklerine bak ve kendine şu soruyu sor: Bu dersler kariyerimin geleceği için uğraşmaya ve öğrenmeye değer mi? Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Losemis

Uzman üye
11 Ağu 2018
1,114
23
348
sayısalsan bilgisayar öğretmenliği felan olabilir eşit ağırlık düşünürsen yönetim bilişim sistemleri

iamflay

Üye
23 Ocak 2023
137
1
54

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.