Matlab Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Suskun

Kıdemli Üye
23 Ocak 2012
2,627
456
Germany
giphy.gif


Matlab-1.png


Sayılar, değişkenler, fonksiyonlar, ispatlar ve işleç gibi ifadeler ile, komutların hazırlandığı MATLAB programı sayesinde en basitten en karmaşığa her türlü matematiksel işlemler ve mühendislik terimleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

MATLAB programı indirilip çalıştırıldığında çeşitli araç çubukları ile birlikte, ekranın neredeyse tamamını kaplayan bir komut satırı ekrana gelmektedir. MATLAB programı ile yapılacak işlemlerin hemen hemen tamamı bu komut satırına komutların düzgün bir şekilde girilmesi ile olur.

MATLAB ile matematiksel işlemler yapmaya komut ekranına işlem doğrudan yazılarak başlanabilir. Örneğin ekrana “3+2” yazıldığında program sizlere 5 sonucunu verecektir. MATLAB programı ile yapılan basit matematiksel işlemlerde toplama işlemi için “+”, çıkarma işlemi için “ -“, çarpma işlemi için “*” ve bölme işlemi için ise “/” işaretini kullanmak yeterlidir. Yapılan basit matematik işlemlerinde tam sayı kullanmak zorunlu değildir. Gelişmiş bir matematiksel hesaplama programı olan MATLAB programı kullanılarak reel sayılarla, hatta karmaşık sayılarla bile işlemler yapılabilir.

Ayrıca tam sayı olmayan sayılarla yapılan işlemlerde, varsayılan olarak sayıların ondalık basamağında ki 4 basamağın bulunduğu MATLAB programında komut ekranına yazılabilecek “format” fonksiyonu ile ondalık basamak sayısı değiştirilebilir. Daha da derine girecek olursak, “Format long” komutu ile sayıların ondalık kısmı 14 basamağa kadar gösterilebilirken, “format bank” komutu ile ondalık kısım iki haneli olarak gösterilebilmektedir. Diğer basamaklar ise ondalık basamağın son hanesine göre otomatik olarak aşağı veya yukarı yuvarlatılarak bulunur. Ondalık basamakları varsayılan haline getirmek istediğimiz zaman ise “format short” komutu kullanılır.

Hemen hemen tüm programlama dillerinde olduğu gibi MATLAB programı da değişkenlerle çalışmaktadır. Eşittir (=) karakteri ile değişkenler tanımlanabilir. Eşittir işaretinin sol tarafında değişkenin ismi, sağ tarafında ise değişkenin değeri yazılarak değişken ataması yapılmaktadır. Matlab programında, büyük ve küçük harflere duyarlı olan değişkenler maksimum 63 karakter uzunluğunda olabilir ve Türkçe karakter içermemelidir.

MATLAB bilgisayar programı ve proglama dili, MathWorks şirketinin tescilli bir ürünüdür, bu yüzden kullanıcılar satıcıya yani MathWorks şirketine bağlıdır. MATLAB Builder kütüphane dosyalarıyla MATLAB fonksiyonları dağıtılıp, .NET veya Java uygulaması oluşturulabiliyor olmasına rağmen, ileri ki gelişimi MATLAB diline bağlı olacaktır. Matlab programında her araç kutusu ayrı olarak satın alınmaktadır. Eğer kullanıcı değerlendirme lisansı talep edilirse, MATLAB değerlendirmesi için, MathWorks şirketinin satış departmanı proje hakkında detaylı bilgi talep eder. Bir lisans edinmenin tüm süreçleri, para ve zaman şartlarından dolayı çok pahalıdır.Değerlendirme lisansı 2 veya 4 hafta içinde değerlendirilip kullanıcıya verilir. MATLAB programının öğrenci versiyonu da mevcuttur.

Tüm programlama dillerinde olduğu gibi (Fortran,Basic,C, Pascal, vs..) Matlab programının da özel anlam taşıyan bazı kelimeleri vardır ki, bu kelimeler değişken olarak kullanılamazlar. Bu tür özel olarak kullanılan kelimelere anahtar kelime (keywords) denir. Bu kelimeler; 'break','continue', 'else', 'elseif' ,'end' , 'global', 'if' ,'otherwise', 'persistent', 'return', 'case', 'catch', 'switch', 'try','for', 'function', 'while' dir. Bu kelimelerin bir listesini almak istediğinizde ise,komut satırına; ‘iskeyword’ komutunu yazarak elde edebilirsiniz.

MATLAB ileri düzey matematik ve mühendsilik hesaplamalarında kullanılan profesyonel ve ücretli bir geliştirme ortamıdır. MATLAB lisansına sahip olmuş kullanıcılar Matlab üretici firması MathWorks’un resmi sitesinden Matlab programına erişim sağlayabilirler. Şirketin linki ise bu şekildedir.


Tıkla

Matlab uygulamasını kullanmak isteyen öğrenciler ise bu link üzerinden erişim sağlayabilirler. Bu şirketin çıkarmış olduğu özel bir sürümdür ve öğrenciler için geliştirilmiştir.

Matlab derslerinizi düzenli olarak alacağınız eğitimler sayesinde öğrenip, tamamlayabilirsiniz. Matlab bilgisayar programı için sizlere haftalık çalışma planı hazırladım. İnceleyip, uygulayabilirsiniz. Bu şekilde çalışma yaparak bir aylık süreçte iyi bir eğitim alabilir ve Matlab programında büyük bir ivme yakalayabilirsiniz.


7z0AWK.png


"*"
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.