Merhaba Dünya - LUA öğreniyoruz #1

deneme09

Uzman üye
31 Ara 2014
1,455
0
122
City17-[HL2]
Merhaba arkadaşlar, Ben deneme09.

Bu hafta LUA öğrenmeye başladım, oyun yapımı için öğreniyorum. Kullandığım Leadwerks oyun motoru LUA dilini kullanıyor. Bende LUA öğrenmeye başladım. Resmi sitelerine buradan gidebilirsiniz.

Genel olarak basit bir dil. Hep birlikte öğrenelim bir gün ilerde sizin işinizede yarayabilir hiç belli olmaz :)

Lua nerdeyse en hızlı dillerden biriymiş arkadaşlar. İşlemci ve Ram'i çok tasarruflu kullanır. C++ ile karşılaştırdığımızda artıları ve eksileri var. Burada inceleyebilirsiniz. C++ ile yapılabilecek şeylerin çoğunu yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bu dilin kullanım alanıda geniştir. Oyunlarda(Örneğin MTA, Crysis serisi...) plugin yani mod yapmak için kullanılabilir. Aynı zamanda gayet harika yapay zeka yazabilirsiniz. Crysis'in yapay zekası LUA ile yazılmıştır. Cheat Engine LUA dili ile yazılmış bir programdır. Zaten bu nedenle Cheat Engine çok hızlı çalışıyor... Uzatmadan ben kodu vereyim zaten kod içersinde açıklama yaptım :)

Kod:
print "Merhaba Dünya!" --Parantezsiz PRINT komutu
print("Merhaba Dünya!") --Parantezli PRINT komutu
print("Merhaba".." Dünya!") --Parantezlilere özel olan ".." komutu diğer dillerdeki "&" komutuyla aynı anlamdadır
--Değişkenler belirliyoruz
mrb = "Merhaba" 
dny = " Dünya"
unlem = "!"
--Şimdi değişkenleri yazdıralım!
print(mrb..dny..unlem)
DENEME09 TARAFINDAN TURKHACKTEAM AİLESİ İÇİN YAZILMIŞTIR! İZİNSİZ ALINTI YAPMAYIN!
Gördüğünüz üzere çok basit :) Bu kodu çalıştırabilmek için;

1) https://repl.it/languages/lua adresinden Online compile yapabilirsiniz..

2) https://studio.zerobrane.com/download adresinden Zerobrane Studio(6.2 MB) indirip Offline compile yapabilirsiniz. (TAVSİYE EDERİM)

Görüşmek üzere!

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.