Mesajlaşma Uygulamaları Kurulum & Kullanım Detaylı Anlatım

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,384
2,577
Merhaba Değerli okurlar, bugün sizlere Telegam, WhatsApp ve diğer yazışma uygulamalarından bahsedeceğim. Günlük hayatta Milyarlarca insan bu uygulamaları kullanmakta. En çok kullanılan dünya genelinde WhatsApp olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda WhatsApp bir sözleşme yayınlamıştı bu haber ile bir çok insan WhatsApp’ı bırakmak zorunda kaldı. Ve insanlar yeni yazışma uygulamaları arayama çabasına girmişti. Şimdi ise hep beraber uygulamalara bir göz atalım.
Telegram, WhatsApp, Signal, Bip, Discord.

01010100 01001000 01010100 01111011 00110100 01001110 01001011 01000001 01111101

İçindekiler;
1.1 Telegram Nedir?
1.2 Telegramı Telefona Kurma
1.3 Telegram Güvenilir mi?
1.4 Telegramın Özellikleri
1.5 Telegram Nasıl Kullanılır?
1.6 Telegram Üzerinden Mesajlaşma Görüntülü Veya Sesli Arama Nasıl Yapılır?

2.1 WhatsApp Nedir?
2.2 WhatsApp Nasıl kurulur?
2.3 WhatsApp Güvenilir mi?
2.4 WhatsApp Üzerinden Görüntülü Veya Sesli Arama Yapma
2.5 WhatsApp'ta İki Adımlı Doğrulama
2.6 WhatsApp Hesap Açma Ve Silme

3.1 Signal Nedir?
3.2 Signal'in Özellikleri
3.3 Signal Güvenilir mi?
3.4 Signal Nasıl İndirilir?
3.5 Signal Hesap Silme

4.1 Bip Nedir?
4.2 Bip Güvenilir mi?
4.3 Bip Nasıl Kullanılır?
4.4 Bip'in Özellikleri

5.1 Discord Nedir?
5.2 Discord Nasıl Kullanılır?
5.3 Discord İle Neler Yapılır?
5.4 Discor Profil Resmi Ekleme Ve Kullanıcı Adı Değiştirme
5.5 Discordu Diğer Platformlardan Ayıran Nedir?

1.1) Telegram Nedir?
Telegram birçok platform desteği sunan ve oldukça güvenilir bir yazılımdır. 2013 yılında iki rus kardeş tarafından Londra’ da kurulmuştur.

jbh1seq.jpg

1.2 ) Telegramı Telefona Kurma
İlk önce telegram uygulamasını indirin ve açın. Altta göründüğü gibi kendinize hesap açın ve adımları izleyin.

1. ADIM: Telefon Numaranızı Girin.

2. ADIM: Gelen Doğrulama Kodunu Yazın.

3. ADIM: Adınızı Ve Soyadınızı Yazın.

4. ADIM: Ve Hesabınız Oluşturuldu. Ve Sağ Altta Düzenle Tuşuna Basın.

5. ADIM: Buradan Ne Yapmak İstiyor İseniz Onu Seçin Ve Devam Edin. Örnek Bir Kanal Oluşturalım.

6. ADIM: Kanal İsminizi Yazın.

7. ADIM: Kanal Linkinizi Oluşturun Yada Otomatik Link Oluşturun.

8. ADIM: Ve Kanalınız Hazır.

9. ADIM: Eğer Kanalı Silmek İsterseniz Başlığa Tıklayın.

10. ADIM: Ve Altta Göründüğü Gibi Kanalı Sil Seçeneği Bulunmakta.

1.3) Telegram Güvenilir Mi?
Whatsaap'ta olduğu gibi telegramda da mesajlarınız uçtan uca şifrelidir. Yazılımı iki katmanlı olarak güvenle şifrelenir. Bulut sohbetleri sunucu ve kullanıcı şifrelemesi ile kullanıcının güvenliğini üst seviyeye taşımakta.

1.4) Telegramın Özellikleri

1) Telegramın sunduğu teknoloji ile mesajlarınızı telegram bile göremez.
2) Sesli ve görüntülü konuşma.
3) Masaüstü uygulaması mevcut.
4) Ekran görüntüsü alındığı zaman karşıdaki kişiye bildirim verir.
5) Son görülme özelliğini açıp kapatabilirsiniz.

1.5) Telegram Nasıl Kullanılır?
Telegramda istediğiniz cihazla erişim sağlayıp telegramı olan herkesi görüntülü ve sesli olarak arayabilirsiniz. Kendi aranızda grup kurarak sohbet edebilirsiniz. Son olarak telegram üzerinden kanal açıp binlerce kişinin sizin kanalınızı takip etmesini sağlayabilirsiniz. Telefon numarası gerektiren uygulamayı her yerde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

1.6) Telegram Üzerinden Görüntülü Ve Sesli Olarak Konuşma.
WhatsApp ile aynı mantık çerçevesinde
arayabilirsiniz. Aramak istediğiniz kişiyi bulun ve sağ üste ara seçeneğine basın.

2.1) WhatsApp Nedir?
Dünyada en çok kullanılan yazışma uygulaması olan WhatsApp android ve ios telefonlar için geliştirilen bir yazılımdır. Ve hala dünya üzerinde milyonlarca insanın kullandığı bir yazılımdır.

nhrog3j.jpg

2.2) WhatsApp Nasıl Kurulur?
Play store üzerinden uygulamayı indirin ve adımları izleyin.

1. ADIM: Kabul Et Ve Devam Et Seçeneğine Tıklayın.

2. ADIM: Telefon Numaranızı Girin.

3. ADIM: Adınızı Yazın Ve Hesap Oluşturuldu.

2.3) WhatsApp Güvenilir mi?
Bildiğiniz üzere WhatsApp, güvenlik sözleşmesi yayınlamıştı ve bunu birçok insan bu sözleşmeyi kabul etmeyince WhatsApp büyük bir kullanıcı kaybı yaşamıştır. Peki WhatsApp güvenilir mi? Telegramda da olduğu gibi WhatsApp'ta da kullanıcının güvenliklerini ön planda tutmakta. İki uygulama için de mesajlar uçtan uca şifrelidir.

2.4) WhatsApp Üzerinden Görüntülü Ve Sesli Arama
Öncelikle arayacağımız kişiyi aramalar bölümünden yada sohbet bölümünden bulup ara butonuna basıp arayabilirsiniz.

2.5) WhatsApp'ta İki Adımlı Doğrulamayı Etkinleştirme
WhatsApp'ın en güzel özelliklerinden biri olan iki adımlı doğrulama ile hesabınızı en üst seviyeye taşıyan bir özelliktir.

1. ADIM: Buradan Ayarlar Kısmına Tıklayın.

2. ADIM: Hesap Bölümüne Gelin.

3. ADIM: Buradan İse İki Adımlı Doğrulamayı Seçin. Ve Adımları Takip Edin.

2.6) WhatsApp Üzerinden Hesap Silme
Önce WhatsApp uygulamasına giriyoruz sağda bulunan … nokta işaretine basın. Ayarlar dedikten sonra hesap seçeneğine tıklayın. Ve hesabı sil butonuna basın. Yukarıda ki fotoğrafta göründüğü gibi.

3.1) Signal Nedir?
Özgür ve şifreli açık kaynaklı bir sesli veya yazılı yazışma uygulamasıdır.

3.2) Signal'in Özellikleri

1) Mesajlar uçtan uca şifrelidir.
2) Masaüstü uygulaması mevcuttur.
3) Android ve ios destekler.
4) Görüntülü ve sesli olarak arama yapılmasına olanak tanır.
5) Güvenlik olarak ise parmak izi, qr kodları gibi güvenlik seçenekleri mevcut.

3.3) Signal Güvenilir mi?
İstemci ve sunucu yazılımları sayesinde özgür bir yazılım olması ve mesajlarınızı E2E ile uçtan uca şifreleyerek güvenlik oluşturmakta.

3.4) Signal Nasıl İndirilir?
Android ve ios işletim sistemi olan telefonlarda indirebilirsiniz. Signali indirin ve açın ilk olarak bu şekilde ekran karşılayacaktır.

1. ADIM: Uygulamayı İndirin Ve Açın.

2. ADIM: Telefon Numaranızı Girin.

3. ADIM: Adınızı Yazın Ve Devam Edin.

4. ADIM: Ve Hesabınız Oluşturuldu.

Bunları yaptıktan sonra mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

3.5) Signal Hesap Silme
Eğer olurda hesabınızı silmek isterseniz bu adımları izleyerek hesabınızı silebilirsiniz.

1.ADIM: Ayarlar Bölümünden Hesap Kısmına Tıklayın.

2. ADIM: Buradan Hesabı Sil Seçeneğine Tıklayınız.

4.1) Bip Nedir?
Türkcell tarafından geliştirilmiş bir mesajlaşma yazılımıdır. Eskiden sadece Türkcell hattı olanlar kullanabiliyordu. WhatsApp güvenlik sözleşmesi haberini basına duyurduğu gün ve bunu duyan bir çok insan sözleşmeyi kabul etmemiştir. Ve bu uygulamaya yeni gelen güncelleme ile herkese açık bir uygulama olmuştur.

f4hp635.jpg

4.2) Bip Güvenilir mi?
Her uygulamada olduğu gibi bu uygulamada da uçtan uca şifreleme özelliği vardır.

Mesajlarınızı yedekleme özelliği açık ise mesajlarınız şifreli olarak güvenle saklanır.

4.3) Bip Nasıl Kullanılır?
Masaüstü, android ve ios işletim sistemlerinde kolaylıkla indirip arkadaşlarınızla rahatlıkla görüntülü, sesli olarak konuşma özelliğine sahip. Bipi Kurduktan sonra sizlerden telefon numarası isteyecektir. Doğrulama kodu geldikten sonra gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

4.4) Bip'in Özellikleri
1) Uçtan uca şifreli.
2) İçinde çeşitli oyunlar mevcut.
3) Mesajlarınız şifreli olarak korunmakta.
4) Görüntülü ve sesli olarak konuşma özelliği mevcut.
5) Ücretsiz bir yazılımdır.

5.1) Discord Nedir?
Uygulamamız, mesajlaşma uygulaması olmamaktan ziyade arkadaşlarınız ile oyunlar ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek sohbet edeceğiniz bir uygulamadır.

l9ockm2.jpg

5.2) Discord Nasıl Kullanılır?
Uygulamamız iki işletim sisteminde çalışmaktadır. Masaüstü, android gibi işletim sistemlerinde çalışır.

5.3) Discord İle Neler Yapılır?
Uygulama içerisinde oyunlar oynayıp, ekranınızı insanlar açıp, beraber müzik dinleyip yada sesli olarak konuşmalar yapabilirsiniz.

5.4) Discord Profil Resmi Ekleme Ve Kullanıcı Adı Değiştirme
Uygulamada herkese ait bir profil bulunmaktadır. Eğer kullanıcı adınızı veya profil resminizi değiştirdiğiniz zaman sağ altta bulunan dişli çarka basarak kullanıcı ayarlarını değiştirebilirsiniz. Kullanıcı profili butonuna basarak Adınızı değiştirebilirsiniz.

5.5) Discordu Diğer Platformlardan Ayıran Nedir?
Discord birçok özelliği kullanıcılarına sunmakta. Kolay ve anlaşılır bir arayüze sahip, gecikme donma vs aksilikler olmamakta ve son olarak nitro özelliği bulunmaktadır.
Belli bir ücret karşılığında çeşitli animasyonlar vs. birçok özellik açılacaktır.

Ve son olarak TÜRKHACKTEAM adına bir discord sunucusu bulunmaktadır. Sizde sunucumuza gelerek müzik dinleme, sohbet vs. gibi etkinlikler bulunmaktadır. Binden fazla üyemiz ile sıcak muhabbet ve eğlenceli ortamımıza senide bekliyoruz. Aşağıdaki linkten katılarak sende discord sunucumuza katılabilirsin.

Ve böylelikle konumuzun sonuna geldik. Makaleyi okuduğunuz için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Bir sonraki konuda görüşmek üzere kalın sağlıcakla.

Basın & Medya Sundu

2ghrfsm.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.