Modem DDos Koruması İnterneti Yavaşlatır mı

kurononyanko

Katılımcı Üye
6 Şub 2022
534
397
nasıldı veya nedendi tam hatırlayamıyorum ancak turknetin verdiği Zyxel modemde güvenlik duvarını maksimum seviyeye getirince yanılmıyorsam pubg oyununda ve gezinmelerde sağlam gecikmeler oluşmuştu. Yada benzeri bir olay idi. Uzun lafın kısası mümkün. Filtreleme esnasında tepkime süresi yavaşlayabilir.

whisk

Yeni üye
28 Ağu 2022
16
3
Modemimde 3 tane DDos koruması vardı üçünüde açtım bağlantıyı ve interneti yavaşlatır mı ?
Merhabalar,
Aslında bunu şöyle düşünebilirsiniz; üç farklı sunucu var ve bunlara "A, B, C" diyelim. A sunucusu sizin internete erişiminizi sağlayan firma vs. olsun. B sunucusu evinizdeki modem olsun. C sunucusu ise oyunun kendi veritabanı, sunucusu vs. olsun.
Güvenliği arttırdığınız zaman A dan B sunucusuna yani evinize kadar gelirken bir sorun oluşmaz ama ondan sonrasına bakılınca bağlantı kurulan her farklı konum, IP adresleri, linkler, sunucular vb. ağ eylemleri size ulaşmadan önce bu duvarı geçmeye çalışıyor. Güvenlik ne kadar fazla olursa sistemin yapacağı tarama ve tarama türü yani bakacağı virüs çeşitleri gibi yada tehditler gibi etkenler için daha derine iniyor. En basit güvenlik derecesinde iki tane tehdit temel alınıyorsa en yüksekte yüz tane alınabilir. En yükseğe çekmek banka, şirket, ATM gibi önemli data içeren yapılar içindir. Çünkü bu tarz yerlerde önemli kişisel bilgiler bulunmaktadır ve siber saldırıların ihtimali daha fazladır. Normal bir network kullanıcısının modeminin saldırıya uğrama şansı düşüktür ve uğrasa bile basit temel tehditlerle karşı karşıya gelecektir. Bu yüzden güvenlik duvarınız en az da olsa bile o tehditi yok etmeye yeterli olacaktır. Zaten günümüz tarayıcıları ve Windows 10-11 gibi işletim sistemleri bu güvenlik duvarlarına sahip olduğundan gerektiğini düşünmüyorum.

Huddraw

Üye
26 Nis 2020
193
34
Merhabalar,
Aslında bunu şöyle düşünebilirsiniz; üç farklı sunucu var ve bunlara "A, B, C" diyelim. A sunucusu sizin internete erişiminizi sağlayan firma vs. olsun. B sunucusu evinizdeki modem olsun. C sunucusu ise oyunun kendi veritabanı, sunucusu vs. olsun.
Güvenliği arttırdığınız zaman A dan B sunucusuna yani evinize kadar gelirken bir sorun oluşmaz ama ondan sonrasına bakılınca bağlantı kurulan her farklı konum, IP adresleri, linkler, sunucular vb. ağ eylemleri size ulaşmadan önce bu duvarı geçmeye çalışıyor. Güvenlik ne kadar fazla olursa sistemin yapacağı tarama ve tarama türü yani bakacağı virüs çeşitleri gibi yada tehditler gibi etkenler için daha derine iniyor. En basit güvenlik derecesinde iki tane tehdit temel alınıyorsa en yüksekte yüz tane alınabilir. En yükseğe çekmek banka, şirket, ATM gibi önemli data içeren yapılar içindir. Çünkü bu tarz yerlerde önemli kişisel bilgiler bulunmaktadır ve siber saldırıların ihtimali daha fazladır. Normal bir network kullanıcısının modeminin saldırıya uğrama şansı düşüktür ve uğrasa bile basit temel tehditlerle karşı karşıya gelecektir. Bu yüzden güvenlik duvarınız en az da olsa bile o tehditi yok etmeye yeterli olacaktır. Zaten günümüz tarayıcıları ve Windows 10-11 gibi işletim sistemleri bu güvenlik duvarlarına sahip olduğundan gerektiğini düşünmüyorum.
Normal ev interneti , ddos korumasını fulledim ve güvenlik duvarlarıda açık modemin , bir yavaşlama gecikme bağlantı yavaşlaması vs. olur mu olmaz mı benim için güvenlik sorun değil ama modem yeni olduğu için açtım.

whisk

Yeni üye
28 Ağu 2022
16
3
Normal ev interneti , ddos korumasını fulledim ve güvenlik duvarlarıda açık modemin , bir yavaşlama gecikme bağlantı yavaşlaması vs. olur mu olmaz mı benim için güvenlik sorun değil ama modem yeni olduğu için açtım.
Ev interneti olduğu için diğerlerine oranla yavaşlama pek hissedilmeyebilir. Bu bazen erişim imkanı sunan marka ile alakalı da olabilir. Güvenliği ne kadar ciddiye aldıklarını bilemiyorum. Ama güvenliği son dereceye kadar açmaya gerek yok bazıları kapalı olabilir. Size tavsiyem açıkken hız testi yapın ve daha sonra ilk geldiğinde güvenlik nasılsa o haline getirin ve tekrar test yapın karşılaştırın. İnternet hız testi siteleri mevcuttur. Güvenliği arttırdığınız zaman sistemin karşı sistemde taramak isteyeceği virüs ve tehditlerin çeşitliliği artacak ve önceden sadece A, B virüslerine bakarken en yüksekte A, B, C, D diye çoğalacak yani daha fazla kontrol de bulunacağı için süre uzayacak ve gecikme olacaktır.

Son düzenleme:

Huddraw

Üye
26 Nis 2020
193
34
Ev interneti olduğu için diğerlerine oranla yavaşlama pek hissedilmeyebilir. Bu bazen erişim imkanı sunan marka ile alakalı da olabilir. Güvenliği ne kadar ciddiye aldıklarını bilemiyorum. Ama güvenliği son dereceye kadar açmaya gerek yok bazıları kapalı olabilir. Size tavsiyem açıkken hız testi yapın ve daha sonra ilk geldiğinde güvenlik nasılsa o haline getirin ve tekrar test yapın karşılaştırın. İnternet hız testi siteleri mevcuttur. Güvenliği arttırdığınız zaman sistemin karşı sistemde taramak isteyeceği virüs ve tehditlerin çeşitliliği artacak ve önceden sadece A, B virüslerine bakarken en yüksekte A, B, C, D diye çoğalacak yani daha fazla kontrol de bulunacağı için süre uzayacak ve gecikme olacaktır.
Bide bişey sorucam sanki telefonda daha hızlı bağlanıyor internete pc de biraz yavaş gibi ?

e2fhccp.PNG

Bunları kapatırsam bağlantı daha hızlı olur mu ?

2tetjy5.PNG

İnternetten maximum hız almak için bunları kapatmalımıyım ?

whisk

Yeni üye
28 Ağu 2022
16
3
Bide bişey sorucam sanki telefonda daha hızlı bağlanıyor internete pc de biraz yavaş gibi ?
Bilgisayar internete ethernet ile mi bağlı yoksa kendi alıcısı ile mi? Ve Laptop mu kullanıyorsun?

2tetjy5.PNG

İnternetten maximum hız almak için bunları kapatmalımıyım ?
Buna dair bir bilgim yok ama ddos açık kalırsa senin için daha iyi olur eğer hız da çok değişiklik olmuyorsa

Huddraw

Üye
26 Nis 2020
193
34

whisk

Yeni üye
28 Ağu 2022
16
3
Masaüstü , Ethernet.
Tekrar merhabalar,

Bilgisayarınızı ethernet kablosu ile ağa bağlıyor iseniz bir kaç çözümü var. Ethernet kablonuz bükülmüş, yıpranmış, zarar görmüş yada en basitinden eski çeşit bir kablo olduğu için olabilir. Diğer bir ihtimalle ise modem de portlar, yönlendirmeler olabilir. Bu yönlendirmeler sınırlandırılmış olabilir. Modem arayüzü bilgim olmadığı için detayını veremeyeceğim. Bu kadarla sınırlı değil tabi, farklı bir tarayıcı kullanın yada kullandığınız tarayıcı da ki gereksiz eklentileri hatta uzantıları kaldırın. Özellikle sistemle başlayan vpn uygulamaları yada web tarayıcısın da aktif unuttuğunuz vpn olabilir. Vpn eklentisi olabilir. Virüs taraması yapabilirsiniz, modemi yeniden başlatabilirsiniz. Muhtemelen bilgisayarın çıkabildiği max ağ bant hızından dolayı yada ethernet kablosu türünden kaynaklı olabilir. Telefon da ve bilgisyar için ayrı ayrı ikisin de olmak üzere hız testi yapın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.