MSÜ l Kara Harp Okulu

'Teorina

Kadim Üye
13 Tem 2015
5,086
88
22
Kara Harp Okulu

ZOX8z3.png

Biliyoruz ki çoğu gencin hayali kara harp okulundan mezun olmaktır. Bazı kişilere göre kolaydır, bazı kişilere göre zordur KHO.

1834’de ll. Mahmut’un emriyle kurulan KHO günümüze kadar devam etmektedir. Günümüzde KHO Milli Savunma Üniversitesi altında toplanmıştır.

Kara Harp Okulunun amacı Türkiye’nin subay ihtiyacını karşılamaktır. Eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre zarfında subaylar dereceli olarak yetiştirilirler. Kara harp okulunda disipline çok önem verilir. Kara harp okulunda toplam 7 dil eğitimi verilmektedir. Bunlar ; İngilizce, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, Rusça, Yunanca ’dır.

Kara harp okulunda çeşitli sınıflar vardır. Bunlar ; Piyade, Tank, Topçu, Hava Savunma, Kara Havacılık, İstihkâm, Muhabere, Ulaştırma, İkmal, Bakım, Personel, Maliye, Harita sınıflarıdır. Her sınıfın farklı görevi vardır.

Kara harp okulunda beden eğitimine fazlasınca önem verilir. Çeşitli ve birbirinden güzel spor türleri ile kho’ya insan bir kez daha bağlanır. Atıştan yüzmeye, yüzmeden okçuluğa kadar birçok spor dalı mevcuttur.

o6XbNX.jpg

Harbiyeliler’in bütün ihtiyaçları (yeme,barınma,harçlık,giyim,eğitim…) devlet tarafından karşılanmaktadır. Her yatakhanede 3 ile 8 kişilik yataklar mevcuttur.

lbqMNQ.jpg

Kho öğrencileri hafta sonu çarşı izinleri vardır. Ankara’da evi bulunan harp okulu öğrencileri evlerine yatılı olarak’da gidebilirler. Hafta içi böyle bir izin söz konusu olamaz.

Harp okulunda başarılı öğrencileri çeşitli ödüllerle ödüllendirirler. Bu KHO öğrencilerinin daha çok azmini artırır.

Mezun olan KHO öğrencileri Subay Diploması yanında Mühendislik (harita,bilgisayar,inşaat,sistem,makine…) diplomasıda verilmektedir

V39kzB.jpg

Mezun olan KHO öğrencileri Teğmen rütbesini almaya hak kazanır.

Günümüzde Genel Kurmay Başkanı, Jandarma Genel Komutanı, Kara Kuvvetleri Komutanı KHO mezunları arasından seçilmektedir.

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

Yazı bana aittir :) Fotograflar KHO resmi sitesinden alıntıdır.

Son düzenleme:

maximus1980

Katılımcı Üye
30 Eyl 2017
302
0
komutanım şuan maaşları çok arttı? sanırım oradaki maaş güncel değil? ortalama bir teğmen en az bulunduğu yere göre 3,600+ operasyon + arazi tazminatı+bir çok yan ödeme ile ortalama 5.200 alıyor?

maximus1980

Katılımcı Üye
30 Eyl 2017
302
0

'Teorina

Kadim Üye
13 Tem 2015
5,086
88
22
komutanım memur maaş katsayıları tavan ve taban her yıl yılın ilk ayı ve altıncı aydan sonra değişiyor? ona istinaden dedim.. mesela kontrolör bir meslektaşım var? tekniker kendisi ham maaşı 2.200 devlet memuru ama yan ödeme ve çeşitli ödemeler ile maaşı 3800 e denk geliyor?...
Maalesef bi fikrim yok. Google de araştırdığımda yeni mezun olan teğmen ler 2.800tl alıyor yazıyor. Bu bazı hallere göre değişiyor yazıyor. Olabilir, 3k da alabilir 4k da. Günümüzdeki uzmanlar 3k alıyor zaten. Teğmen ler neden almasın değilmi.

Fearlessleon

Adanmış Üye
11 Şub 2013
6,634
7
Hacking.py
Güzel konu eline sağlık :) artık jandarma subay burdan çıkmıyor. Beytepe de sahil güvenlik okulunun orada jandarma subaylık okulu açıldı.

Fearlessleon

Adanmış Üye
11 Şub 2013
6,634
7
Hacking.py
Bu arada teğmen maaşları yazdığınız rakamlardan biraz daha yüksek. Ama bunu düşünmeyin para için yapan birisi bu okulda birkaç ay bile kalamaz.

H4RK4L

Katılımcı Üye
7 Haz 2014
424
1
ANKAKUŞU
Allah nasip ederse seneye tekrar gireceğim ama Gilbert Sendromu var bende mælesef insana çok dokunduruyor çok sevdiğim şeyi elimden kayıp gitmesi kadar kötü bir şey yok arkadaşlar :(

megat

Kıdemli Üye
24 Şub 2016
3,324
34
-
Dil alanı üzerine okumasaydım matematikten başarılı olsaydım katılmayı canı gönülden isterim.
Üniversite okuyup teğmen olurum en kötü

'Teorina

Kadim Üye
13 Tem 2015
5,086
88
22
Kara harp okulu yada harp okulu okumak isteyen, konuyu görmeyen arkadaşlarımız için konuyu güncelliyorum.

'Teorina

Kadim Üye
13 Tem 2015
5,086
88
22

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.