Mustafa Kemal Atatürk'ün Sözleri (Part 5)//Atatürk ve Tarihi Gerçekler Kulübü

Ritimsiz

Üye
12 Tem 2017
67
0
jroeTL.png

DUJmep.gif

Benim Türk milletine,Türk cemiyetine,Türklüğün istikbaline ait ödevlerim bitmemiştir,siz onları tamamlayacaksınız.Siz de,sizden sonrakilere benim sözümü tekrar ediniz.
R24ZMf.jpg

g6ff7q.gif

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.Öğretmenden,eğiticiden mahrum bir millet,henüz bir millet adını alma yeteneği kazanmamıştır.
0vwpvZ.jpg

g6ff7q.gif

Hiçbir şeye ihtiyacımız yok,yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır;çalışkan olmak!
4fYBBP.jpg

g6ff7q.gif

Zafer,bir fikrin istihsaline hizmeti nispetinde kıymet ifade eder.Bir fikrin istihsaline dayanmayan bir zafer payidar olamaz.O,boş bir gayrettir.
SKHz7N.jpg

g6ff7q.gif

Ordularımızın kazandığı zafer,sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı.Gerçek zaferi siz kazanacak ve devam edeceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız.
xxEDL1.jpg

g6ff7q.gif

Sizler,yani yeni Türkiye'nin genç evlatları!Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz.Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler,asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye,bizim yüksek idealimize durmadan,yorulmadan yürüyecektir.
BpEnL0.jpg

g6ff7q.gif

Uluslar,egemenliklerini geçici bile olsa,bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir.Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir.Meclislerin öyle kararları olabilir ki,bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
3WRwBa.jpg

g6ff7q.gif

Türkiye Cumhuriyetinin,özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum:Batı senden,Türk'ten çok geriydi.Manada,fikirde,tarihte bu böyleydi.Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa,ey Türk Çocuğu,o kabahat da senin değil,senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur.Şunu da söyleyeyim ki,çok zekisin!Bu belli.Fakat zekanı unut!Daima çalışkan ol!
4xUOje.jpg

g6ff7q.gif

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım.Çocukluğumdan bugüne kadar ailevi,hususi ve resmi hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur.Bence bir millete şerefin,haysiyetin,namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir.Ben şahsen bu saydığım vasıflara,çok ehemmiyet veririm.Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim.Ben yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım.Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir.Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse,insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim.Ancak,benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin,bu arzusundan vazgeçinceye kadar,amansız düşmanıyım.
j8NhdO.jpg

g6ff7q.gif

Bizim milletimiz vatanı için,özgürlüğü ve egemenliği için özverili bir halktır;bunu kanıtladı.Milletimiz,yaptığı devrimlerin kıskanç savunucusudur da.Benliğinde bu erdemler yerleşmiş bir milleti,yürümekte olduğu doğru yoldan hiçbir kimse,hiçbir kuvvet alıkoyamaz.
37cQqD.jpg

g6ff7q.gif

Birçok güçlükler ve engeller karşısında bulunduğumuzu biliyoruz.Bunların hepsini inceleme ile,gayret ve iman ile ve millet aşkının sarsılmaz kuvvetiyle birer birer çözüp sonuçlandıracağız.O millet aşkı ki,her şeye rağmen içimizde sönmez bir kuvvet,dayanıklılık ve ateş kaynağıdır.
wLK5lf.jpg

g6ff7q.gif

Gerçi bize milliyetçi derler.Ama,biz öyle milliyetçileriz ki,işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz.Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız.Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir.
Neuwqd.jpg

g6ff7q.gif

Muallimler!Yeni nesli,Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğiticileri,sizler yetiştireceksiniz,yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.Eserin kıymeti,sizin maharetiniz ve fedakarlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır.
AouF7q.jpg

g6ff7q.gif

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir.Kabil midir ki,bu kütlenin bir parçasını ilerletelim,ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin.Mümkün müdür ki,bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin.
kuyQiZ.jpg

g6ff7q.gif

Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz.Fakat arkadaşlar,yorulmadan ne demek?Yorulmamak olur mu?Elbette yorulacaksınız.Benim sizden istediğim şey yorulmamak değil,yorulduğunuz zaman dahi durmadan yürümek,yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni takip etmektir.Yorgunluk her insan,her mahluk için tabi bir halettir,fakat insanda yorgunluğu yenebilecek manevi bir kuvvet vardır ki,işte bu kuvvet yorulanları dinlendirmeden yürütür.
M6pbAm.jpg

g6ff7q.gif

Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir.Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek,evlatlarını bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır.Onun için kadınlarımız, hatta erkeklerimizden çok aydın, daha çok feyizli,daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar;eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa.
EgS2OD.jpg

g6ff7q.gif

Devrim yasası,eldeki yasaların üstündedir.Bizi öldürmedikçe,bizim kafalarımızdaki akımı boğamadıkça,başladığımız devrim ve yenilik bir an bile durmayacaktır.Bizden sonraki dönemlerde de böyle olacaktır.
0QpJYg.jpg

g6ff7q.gif

Bir milletin başarısı,mutlaka bütün milli güçlerin bir istikamette oluşmasıyla mümkündür.Bu nedenle bilelim ki,elde ettiğimiz başarı,milletin güç birliği etmesinden,ortak hareket etmesinden ileri gelmiştir.Eğer aynı başarı ve zaferleri gelecekte de tekrarlamak istiyorsak,ayni esasa dayanalım ve aynı şekilde yürüyelim.
IvxBRY.jpg

g6ff7q.gif

Türkiye'nin asıl sahibi ve efendisi,gerçek üretici olan köylüdür.O halde,herkesten daha çok refah,saadet ve servete müstahak ve layık olan köylüdür.Onun için,Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin iktisadi siyaseti bu asli gayeye erişmek maksadını güder.
bLUpI6.jpg

g6ff7q.gif

Milletlerin tarihinde bazı dönemler vardır ki,belli amaçlara erişebilmek için maddi ve manevi ne kadar kuvvet varsa hepsini bir araya toplamak ve aynı doğrultuya yöneltmek gerekir.Yakın yıllarda milletimiz,böyle bir toplanma ve birleşme hareketinin önemli sonuçlarını kavramıştır.Memleketin ve devrimin,içeriden ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunması için,bütün milliyetçi ve cumhuriyetçi kuvvetlerin bir yerde toplanması gerekir.Aynı cinsten olan kuvvetler,ortak amaç yolunda birleşmelidir.
1b1wup.jpg

g6ff7q.gif

Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz.Siz,almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin,vatan sevgisinin,fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.Yükselen yeni nesil,istikbal sizsiniz.Cumhuriyeti biz kurduk,onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.
U0eJGU.jpg

g6ff7q.gif

Bugün hepimize düşen ortak görev;ulusal değerlere,bilince,Cumhuriyet'e sahip çıkmak,Çanakkale'yi,Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır.Türk Ulusu dili,kültürü,tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir.
yHWFmV.jpg

g6ff7q.gif

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir.Dilin milli ve zengin olması,milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir.Türk dili,dillerin en zenginlerindendir.Yeter ki,bu dil şuurla işlensin.Ülkesini,yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti,dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.
mQRlMw.jpg

g6ff7q.gif

Milletimiz her güçlük ve zorluk karşısında,durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir.Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını,her vasıtayla arttırmaya çalışmak,bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir.
NrW0bJ.jpg

ETbFYF.gif

© Copyright TurkHackTeam.Net

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.