Mybb den VBulletin e Geçi

'Black Warrior

Yaşayan Forum Efsanesi
8 Ocak 2013
12,132
5
E5

vBulletin’e Geçiş işlemi Nasıl oluyor?

vBulletin geliştiricilerinin üretmiş olduğu impex adlı yardımcı bir web yazılımı sayesinde eski veritabanındaki bilgiler yeni veritabanına taşınıyor.

Nerden indirebilirim?

members.vbulletin.com adresinden impex yazılımını indirebilirsiniz.
Tabii ki vbulletin lisans sahibi olmanız gerekiyor.

İndirdim ne yapmam gerekiyor?

Aynı adresten kurmak istediğiniz vbulletin versiyonunu seçip indiriyoruz. Ve kurulum işlemini yapıyoruz.
Bu işlem için ayrıntılı anlatım yapmayı gerek görmüyorum internette bir çok kaynak mevcut fakat kısaca anlatmak gerekirse.
FTP aracılığıyla tüm dosyaları yükleyin.
Ardından config.php.new dosyasını açıp mysql veritabanı bilgilerinizi doldurun.
adresiniz.com/install/install.php adresini çalıştırıp kurulumu başlatın.
Zaten ileri ileri diyerek kurulumu tamamlayalım.

Kurulum tamamlandıktan sonra vbulletin otomatik olarak sizden install klasörünü silmenizi isteyecek. Onuda bir güzel siliyoruz. Ardından impex ile olan yani asıl konuya gelelim.

impex nasıl kullanılır?

impex klasöründeki "ImpExConfig.php.new" dosyasını düzenliyoruz.
Bu dosyada yaptığımız işlem impex yazılımının doğru çalışıp eski veritabanındaki bilgileri alıp yenisine taşıma işlemini gerçekleşmesini sağlamak.

Config dosyasında aşağıdaki resimde bulunan yerleri düzenliyoruz kendi bilgilerimizle.

MyBB’den vBulletin’e Geçiş Nasıl Yapılır? "detaylı anlatım"
mybb yeni kurulumlar için utf-8 karakter setinin kullanılmasını tavsiye ettiği için yeni forum kuran ben ve benim gibi bir çok kişi bunu kullanmaya başladı. Sebebi ücretsiz olması olan mybb beni çok kısa sürede kendinden soğuttu. Utf-8 karakter setli mybb vbulletine geçtiğinde türkçe karakterleri bozdu. Bununda sebebi eski forumun utf-8 olmasından kaynaklanıyor.
Config dosyasında yeni veritabanınıda utf-8 olarak belirttin ve geçiş sorunsuz şekilde gerçekleşsin.
MyBB’den vBulletin’e Geçiş Nasıl Yapılır? "detaylı anlatım"
Türkçe karakterlerin UTF-8 karşılıklarını, Türkçe karakterlerin utf karşılıklarıyla değiştirin.
HTML-Kodu:
Ü <=> Ü
Ş <=> ş
Ğ <=> ğ
Ç <=> Ç
İ <=> Ä°
Ö <=> Ö
ü <=> ü
ş <=> ş
ğ <=> ğ
ç <=> ç
ı <=> ı
ö <=> Ã
Son olarak karakter setini UTF-8 olarak yaptıktan sonra yükleyin.
Karakter setini aşağıdaki gibi düzenleyin.
TR - UTF-8
İ - Ä°
ı - ı
Ö - Ö
ö - ö
Ü - Ü
ü - ü
Ç - Ç
ç - ç
Ğ - ğ
ğ - ğ
Ş - Å
ş - ş

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.