MySQL ve datagridwiev ile ilgili problem yaşıyorum

P4R4G0N

Yeni üye
29 Nis 2020
16
1
Cümleten selamun aleyküm.mysql serverdan veri alıyorum datagridview'de göstermek amaçlı.isim,soyisim,meslek vb. sütunlar var fakat yazdığım kodda şu sorunlar karşılaşıyorum.Mesela kullanıcı sadece isme göre arama yapacak soyisim meslek gibi bilgileri girmeyecek. veya ikisini kullancak birisini kullanmıyacak.sadece isime göre veya sadece soyisime göre arama yapabiliyorum.fakat diğer değerleri kullanıcı girmediği zaman önüme sadece boş tablo geliyor.2 gündür bu soruna kafa yoruyorum.yardımcı olabilecek kardeşlerim varsa sevinirim.diğer textboxlar boş olduğu zaman sadece dolu olan textboxlara göre aramayı nasıl yapacağım?kanser etti beni 1 haftadır.şimdiden teşekkürler.forumda yeniyim kusurum varsa affola.

P4R4G0N

Yeni üye
29 Nis 2020
16
1
if-else-swcih-case nedir araştır yaparsın.
hepsini biliyorum hocam,gerekli tüm yapıları kullanabiliyorum fakat halen bir sonuca varamadım. kodun bir kısmını ekliyorum şimdi.

Cümleten selamun aleyküm.mysql serverdan veri alıyorum datagridview'de göstermek amaçlı.isim,soyisim,meslek vb. sütunlar var fakat yazdığım kodda şu sorunlar karşılaşıyorum.Mesela kullanıcı sadece isme göre arama yapacak soyisim meslek gibi bilgileri girmeyecek. veya ikisini kullancak birisini kullanmıyacak.sadece isime göre veya sadece soyisime göre arama yapabiliyorum.fakat diğer değerleri kullanıcı girmediği zaman önüme sadece boş tablo geliyor.2 gündür bu soruna kafa yoruyorum.yardımcı olabilecek kardeşlerim varsa sevinirim.diğer textboxlar boş olduğu zaman sadece dolu olan textboxlara göre aramayı nasıl yapacağım?kanser etti beni 1 haftadır.şimdiden teşekkürler.forumda yeniyim kusurum varsa affola.
public void WhereIsByName()
{
baglanti.Open();
DataTable dt = new DataTable();
dt.Clear();
if (tbxName.Text.Length > 0)
{
MySqlDataAdapter mySqlDataAdapter = new MySqlDataAdapter("SELECT * FROM kullanicilar WHERE ADI='%"+tbxName.Text+"%'",baglanti);
mySqlDataAdapter.Fill(dt);
}
bu şekilde tek bir sorguyu yapabiliyorum fakat 2 sorgu yapacağımda aynı şekilde kodumu yazıyorum ve sadece isme veya soyisme göre arama yapıyor.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,325
4,805
bu şekilde tek bir sorguyu yapabiliyorum fakat 2 sorgu yapacağımda aynı şekilde kodumu yazıyorum ve sadece isme veya soyisme göre arama yapıyor.
MySqlDataAdapter mySqlDataAdapter = new MySqlDataAdapter("SELECT * FROM kullanicilar WHERE ADI='%"+tbxName.Text+"%' AND SOYAD='%"+tbxSoyad.Text+"%'",baglanti);
İllegal bir şey olmadığını düşünerek yardım ediyorum :D bir şey çıkmasında altından 🤣

P4R4G0N

Yeni üye
29 Nis 2020
16
1
MySqlDataAdapter mySqlDataAdapter = new MySqlDataAdapter("SELECT * FROM kullanicilar WHERE ADI='%"+tbxName.Text+"%' AND SOYAD='%"+tbxSoyad.Text+"%'",baglanti);
İllegal bir şey olmadığını düşünerek yardım ediyorum :D bir şey çıkmasında altından 🤣
yok hocam illegal bir işle uğraşıyor olsaydım zaten forumda kimlik bilgilerim açık bir şekilde ortada,konuyu bu forumda açmazdım,şimdiden teşekkürler eyvAllah

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,325
4,805
hocam bir de textboxlara değer girilmediği zaman sadece misal sadece isme veya mesleğe göre arama yapacağımda farklı bir SQL sorgusu mu yapacağım?boş textboxların sorguya katılmaması için ne yapmam lazım yani :D?
Onun için farklı ifler ve farklı sorgular kullan en basitinden. Çok sorgu olduğunda karışır belki ama 3 maddelik bir sorguda iş yapar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.