Nasıl Verimli Olursunuz?

zyREN

Katılımcı Üye
12 Eyl 2021
773
550
Kayıp
pa30K8YJ_Nas%C4%B1l%20Verimli%20Olursunuz.png

Nasıl Verimli Olursunuz?

Örnek Olay
Bir gün bir baba oğlunun odasına gider. Kapıyı açtığında oğlu bir silah oyunu oynuyordur. Baba oğlunu rahatsız etmek istemez. Ve 3 saat sonra yine gider odaya. Oğlu hala aynı oyunu oynuyordur. Baba buna sinirlenerek prizden bilgisayara bağlı topraklı erkek fişi çeker. Çocuk neye uğradığını şaşırarak hemen kulaklığını çıkarır ve arkasına döner. Babasını görünce biraz tırsar ve susar.

Baba: "Oğlum bak anlıyorum gençsin bizde genç olduk. Senin yaşında kitap sürekli kitap okurdum. Ne buluyorsun bu bilgisayarda?"
Çocuk: "..."
Baba: "
Peki bundan sonra kitap okuyacaksın. Ben okuduğundan emin olduğumda bilgisayarla oynamana izin vereceğim." der.
Bu olaydan 1 hafta geçer. Çocuk bilgisayarla oynamıyordur. 2 gün sonra baba çocuğu kontrol etmek için odaya girer ve çocuk kitap okuyordur. Babanın gözünden gurur gözyaşları akar. Ve çocuğun okuduğu kitaba bakmak ister. Bir de bakar ki okuduğu kitap oynadığı oyunla alakalı boş bir kitapmış. Baba bir an düşünür: "Nerde hata yaptım ben?".

Problem
Roma İmparatorluğunda ilk kitap çıktığı zaman zamanın düşünürleri kitapların genç nesle tehdit niteliğinde olduğunu düşünüyorlardı. Bir yerden tanıdık geldi mi? Aynen öyle telefonlar ve tabletler. Burada problemin ürün değil kullanıcı olduğunu görürüz. Ortaya bir kalem koyarsam biri o kalemin ucunun sivri olduğunu söyler, diğeri o kalemin yeşil olduğunu söyler ve bir diğeri de o kalemin ağaçtan yapıldığını söyler. Bu arada kurşun kalemden bahsediyorum. Olayı izleyen bir başka üçlüye bu çıkarımları soruyorlar "Sizce bu nedir?" Duydukları için bunun kalem olduğunu söylerler. Ama hiç biri yeşil sivri bir bıçak olduğunu düşünmez. Çünkü insanlar bakar, bakar, ve daha çok bakar.
Sonuç
Belki bu konuyu okuyan ebeveynlersinizdir. Belki de ileride ebeveyn olacak kişilersinizdir. Burada çıkarmanız gerek sonuç şu ki. Nesil değişiyor. Roma İmparatorluğu döneminde gerçekten de kitap yararlıydı. Bilgiler kitaplardan edinilirdi. Ama şu an öyle değil kaçımız L1, L2, L3 kemiklerini Google yerine Anatomi ansiklopedilerinden ararız? Bunu yapan kişiler elbet vardır ama bu gerçek bilgi değil fantezidir. Burada sorun kitap veya internet değil. Ben interneti de savunmuyorum. Her kitap iyi değil, her internet araması iyi değil. Çünkü bunları yapan insanlardır. Ve bunu okuyan kişi okuyup ta "Eline sağlık" dediğin için teşekkür ederim. Doğru olan direkt kitap oku demek değil verimli olunmasını sağlamaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Hi-drA

Üye
7 Eki 2022
179
227
Çok iyi bir konuya değinmişsin, ellerine sağlık gerçekten okurken çok eğlendim, umarım böyle konuların devamı gelir.

siberkutuphane

Yeni üye
25 Eki 2022
27
10
root㉿kali
Tabi bazı boomerlar da entellik olsun diye yerine göre okuduğu kitapları kütüphane yöneticisi gibi bir bir sayıp karşısında ki kişiye "Ne!? Gerçekten kitap okumuyor musun? Kitap okumayan adam cahil adamdır git biraz kitap oku." gibi sözler söyler. Elinize sağlık hocam çok güzel konu.

zyREN

Katılımcı Üye
12 Eyl 2021
773
550
Kayıp
Çok iyi bir konuya değinmişsin, ellerine sağlık gerçekten okurken çok eğlendim, umarım böyle konuların devamı gelir.
Hoşunuza gittiğine sevindim çalışmaya başlayayım o zaman :D
Tabi bazı boomerlar da entellik olsun diye yerine göre okuduğu kitapları kütüphane yöneticisi gibi bir bir sayıp karşısında ki kişiye "Ne!? Gerçekten kitap okumuyor musun? Kitap okumayan adam cahil adamdır git biraz kitap oku." gibi sözler söyler. Elinize sağlık hocam çok güzel konu.
Biraz da onlara ithafen yaptım. Teşekkür ederim.
"Doğru olan direkt kitap oku demek değil verimli olunmasını sağlamaktır." Çok anlamlı.
Teşekkür ederim hocam.
Teşekkürler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.