Neden "yaourt" kullanmamalıyız?

The Narkoz

Kıdemli Üye
19 Ağu 2017
2,783
1
Azerbaycan
Yaourt en çok kullanılan ve önerilen AUR helper'lardan biri ama bu konuda Yaourt'un neden kullanacağımız en sonuncu AUR helper olduğunu göstereceğim.
Çok uzatmadan konumuza geçelim.

f3B3dW.png

1- Yaourt pacman'in gereksinimi olan özellikleri barındırmıyor.
Yani kullanabileceğimiz en riskli helper.

2- Package builds dosyalarının içine script alınabiliyor, Yaourt siz o scripti görmeden bir defa çalıştırıyor ne olduğunu kontrol etmek için sonra size gösteriyor. İşte sorun da burada başlıyor.
Bu paketlerin içine çok rahatlıkla zararlı bir script sokabilirsiniz ve Yaourt bunu çalıştırdığında dosyalarınız silinebilir veya bozulabilir.

3- Bazı paketler 2 tane paket çıktısı veriyor ama bunların hepsi tek bir derlemede çıkartılıyor ve Yaourt bunları işleyemiyor.
4- Son güncellenme zamanına baktığımda karşıma 2017 çıktı, yani 3 yıldır güncellenmiyor.
LQ3OBc.png

Peki o zaman neden bu kadar fazla kullanan var?

Çünkü:
Yaourt; ilk AUR helper'lardan biriydi ve çok kullanıldı, hatta şuanda da bayağı çok kullanılıyor

Peki ne kullanalım derseniz, yukarıdaki Wiki'de gösterdiğim yardımcıları kullanabiliriz mesela
ben Yay kullanıyorum bayağı da memnunum.

Son düzenleme:

R4V3N

Adanmış Üye
3 Tem 2016
6,250
38
25
Kocaeli
Yoğurt sanıp girdim -_-

Türkçe'ne biraz daha özen gösterip düzgün yazsan çok daha güzel bir görünümü olurmuş :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.