Nereden başlayacağını hangi yöne gideceğini bilememek nasıl çözülür?

jokkan

Katılımcı Üye
17 Nis 2020
255
10
Arkadaşlar o kadar karamsar bir insanım ki. Şuan üniversite Bilişim Sistemleri okuyorum.
1- Oyun programlamaya bu sene ilgim arttı. Günlük 8 saatimi Unity3'de geçirdim 1 hafta. Sonra araya üniversite projeleri girdi erteledim. Yani oyun programlamaya ilgiliyim.

2- Siber güvenliğe de meraklıyım. Aktif olarak Trojanlarla uğraşıyorum. Sertifikalı Veri Tabanı Güvenliği kursuna katıldım. Şuan o kursa devam ediyorum.

3- Üniversitede şuan Java görüyoruz, projeler veriyor hoca uygulama yapıyoruz. Otomasyon programları, MySQL'e bağlıyoruz vs.

4- Otellerde bilgi işlemci olarak çalışmayı araştırıyorum. Tanıdıklar var bu sektörde.

Bunlar araştırdığım ve öğrenmek istediğim konular. Yani hedeflerim diyebiliriz. Ama bunlar derslerimle ve birbirleriyle yürümüyor. Birine zaman ayırırken diğerine vakit bulamıyorum. Üniversite derslerime çalışsam bunlara vakit ayıramıyorum. Ve mesela hedeflerim birbirleriyle farklı meslekler hangi alana yöneleceğimi de bilmiyorum. Bazen diyorum akıllandın sen neyin ne olduğunu gördün çalış dersine tekrar gir üniversite sınavına hukuk , tıp kazan bir yerleri. Kimi zaman diyorum. Askeriyeye gir ya da polis ol uğraşma bunlarla...
Yani anlayacağınız her şey birbirine girdi kendi yolumu çizemiyorum yardımcı olun.

THROOT

Kıdemli Üye
18 Mar 2018
2,478
34
NEREYE
Merhabalar hangi alana yatkın iseniz o alanda devam edin öncelik olarak reel hayatınıza öncelik veriniz.

osm4nl1evl4d1

Kıdemli Üye
15 Mar 2017
4,776
10
T Ü R K
üniversitede Java öğretiyorlar ne güzel :) Java ile oyun da geliştirebilirsiniz. Her şey sırayla. Javaya öncelik verin

BraveHero

Katılımcı Üye
12 Ağu 2018
656
13
Pide Center
Merhaba öncelikle sen ne yapmak istiyorsan , ilgin niye yönelik ise o işin peşinde ilerle eğer pişman olmak istemiyorsan çünkü sevdikten sonra her şeyin üstesinden gelebilirsin...

Ataerimz

Katılımcı Üye
15 Mar 2018
507
2
Guadalajara
Tavsiyem gönül vermediğin işi yapmaman yönünde olacak. Bir insan bir iş ile uğraşıyorsa o işin en iyisini yapmak için mücadele etmeli ki ülkeye bir faydası olsun. Asker, polis, doktor; bu işler gerçekten gönül verilmesi gerek işlerdir. Ben bir diş hekimi muayenehanesinde çalışmaktayım işi sevmediğimden ötürü ilgimde yok ama mecburiyetten yapıyoruz işte. İlgin neye yönelikse onunla odaklan sevdiğin işi yap. Para pula takılma fazla sen işini kovala rızkın seni bulacağı varsa bulur zaten.

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
Öncelikle içinde bulunduğun durum zor bir durum herkes hayatının bir döneminde yaşıyor böylesini. Önünde seçenekler var, hepsini yapmak istiyorsun, hepsi sana uyar gibi, her biri çok hoş duruyor ancak biliyorsun ki birisine karar vermen ve hayatın boyunca onu yapman gerekiyor. Hayır, hayır öyle bir şey yok, her birini de deneyebilirsin, hepsi de olabilirsin sıralı olmak zorunda da değil, o an neyi bitirmen gerekiyorsa bitir ve hevesin neye evriliyorsa onun üzerine devam et.
Oyun yapmak istiyorsan oyun yap, bloglara gir, game jamlere katıl, oyun tasarlamayı öğren, text based oyunlar yap, insanlarla konuş, geri dönüşler al.
Siber güvenlik alanına yoğunlaşmak istiyosan burda bir ton hocamız var ve bir çoğu gönüllü olarak bildiklerini bizimle paylaşıyorlar, düzgünce soru sorsan geri dönüşünü alırsın.
Üniversite konusundan kesinlikle ödün verme, derslerin neyse onu yap, verilen ödevleri yap, dersler de ne anlatılıyo onu en iyi şekilde yapılacak şekilde öğren.
Çalış tabiki, çalışmak kutsal bir şey, paranı kazan eğer ki hoşuna giderse devam et.
Bunların her biri çok önemli olgular, hepsini yap çünkü herbirinin ne hissettirdiğini senden başkasının sana aktarması mümkün değil. Ne varsa deneyimle ve kendine en uygun olanı öyle seç.

jokkan

Katılımcı Üye
17 Nis 2020
255
10
Öncelikle içinde bulunduğun durum zor bir durum herkes hayatının bir döneminde yaşıyor böylesini. Önünde seçenekler var, hepsini yapmak istiyorsun, hepsi sana uyar gibi, her biri çok hoş duruyor ancak biliyorsun ki birisine karar vermen ve hayatın boyunca onu yapman gerekiyor. Hayır, hayır öyle bir şey yok, her birini de deneyebilirsin, hepsi de olabilirsin sıralı olmak zorunda da değil, o an neyi bitirmen gerekiyorsa bitir ve hevesin neye evriliyorsa onun üzerine devam et.
Oyun yapmak istiyorsan oyun yap, bloglara gir, game jamlere katıl, oyun tasarlamayı öğren, text based oyunlar yap, insanlarla konuş, geri dönüşler al.
Siber güvenlik alanına yoğunlaşmak istiyosan burda bir ton hocamız var ve bir çoğu gönüllü olarak bildiklerini bizimle paylaşıyorlar, düzgünce soru sorsan geri dönüşünü alırsın.
Üniversite konusundan kesinlikle ödün verme, derslerin neyse onu yap, verilen ödevleri yap, dersler de ne anlatılıyo onu en iyi şekilde yapılacak şekilde öğren.
Çalış tabiki, çalışmak kutsal bir şey, paranı kazan eğer ki hoşuna giderse devam et.
Bunların her biri çok önemli olgular, hepsini yap çünkü herbirinin ne hissettirdiğini senden başkasının sana aktarması mümkün değil. Ne varsa deneyimle ve kendine en uygun olanı öyle seç.

Teşekkür ediyorum hocam. Ben galiba bu yukarıda belirttiğim işlerin hepsini aynı anda yapmaya kalktığım için sıkıntıya girdim. Sıra sıra plan yaparak çalışmanın önemini bir kez daha anladım. Ama tam bir hedef koyamıyorum yine de.

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
Teşekkür ediyorum hocam. Ben galiba bu yukarıda belirttiğim işlerin hepsini aynı anda yapmaya kalktığım için sıkıntıya girdim. Sıra sıra plan yaparak çalışmanın önemini bir kez daha anladım. Ama tam bir hedef koyamıyorum yine de.
Herhangi birinden başla sıkıldıkça bir diğerine geçersin. Ama bir yanlış anlaşılma olmasın; aktif olarak çalışıyorsan, derslerin veya ödevlerin varsa her daim onların sorumlulukların olduğunu bil ve bir an önce onları bitir, öncelik ver.

Bunların dışında her ne yapıyosan yap yaptığın şeye değer ver ve onu sakın kaybetme. Ufak bir program mı yaptın onu geçtim "Hello World" mü yazabiliyorsun, yazabildiğin için gurur duy ve yapabildiğin en iyi şey olarak github'unda sergile, sakın kötü bir anında siliyim deme (Başıma çok geldiği için söylüyorum .d)
Oyunlar konusunda biliyorum çok kaynak ve yönerge yok çünkü çok farklı bir alan gibi gelsede aslında bir hikaye ve o hikayeyi yaşatmakla alakalı çoğu zaman, multi-disipliner bir alan bunu bil, gerektiğinde hikayen için şiir yazıcak, afiş hazırlıcak, blender'da 3d ağaç yaparken bulucaksın kendini. Bunlar olur, sakın "Daldan dala atlıyorum, benim sonum nolucak?" diye düşünme herkes böyle başlar, herkes kendi işini kendisi yapar. Takımlar, ufak gruplar için söyledim bunu, her ne kadar yakın arkadaş da olsanız mükemmel şeyler de çıkarıyo olsanız, her zaman bir kafa iki kafadan üstündür.

Doctor Memotaz

Uzman üye
14 Mar 2017
1,335
32
setxkbmap tr
Yakın Bir Arkadaşım Üniversite'de Tarihten Kalma C, Olmazsa Olmaz Html + Css, Çömez C# Console, Ucundan Python, SQL Server 2008, Bi Tutam Java, Bi Tutam Algoritma Yada Sana Öğretilenler Gibi Ülkede ZERRE İşe Yaramıyacak Saçma Sapan Şeyler Öğretildi.

Okulun Adına Ve Eğitimlerine Kanıp Açıpta Harici Şeylerle Uğraşamadı Geçinme Çabaları, Okulun Yoğunluğu Vs.. Dolayı ; Üniversite Bitince 'de Elde Var Tam Anlamıyla SIFIR.

Üzerine Askere Gitti Oydu Buydu 1 Yıl Daha Yandı.

Birde Üzerine Bir Kaç Yıl İstediği Konuda Uzmanlaşmak İçin Kurslara Gitti Boşa Zaman Kaybı Yaşı Oldu 25 ; Hala Tecrübe Yok, Ancak Bilgi Var. Ama İşverenler Arıyor Tecrübe, Yoksa Stajer Olucaksın Bir Yıl İki Yıl Sonra Pozisyon Vericekler Oldu Sana Yaş 26 Hadi Bakayım.. Hayalleride Kaldı 18..

Öğretilirken'de Bir Güzel Manipüle Ediliyorsunuz Bunlar Kullanılıyor Bilmemne Diye;

Yemin Ederim Açıp Udemy 'den 3-5 Tane Kurs Alsa, Hepsini Hakkıyla Bitirse. Daha Bilgili Ve İş Bulabilecek Düzeye Gelir Bir İnsan.

O Yüzden Ne Bahçeşehirmiş Ne İtüymüş, Ne Dokuz Eylülmüş Hepsi Fasa Fiso Kendi Yolunu Kendin Çizmek Zorundasın,

Yıl Oldu 2020
Artık Yazılımcı'lar İşe Alınırken ; Üniversite Okudun'mu ? Diye Sorulmuyor. Hangi Dili Ne Kadar İyi Biliyorsun ? Diyorlar.

Bunuda Başvuruya Gittiğim Yüzlerce Firma Olsun, Şuan Çalıştığım Ofis Olsun Hepsinde Yaşadım.
Ben Şu Dili X Seviyede Şunları X Seviyede Biliyorum Dediğinde Sana Kimse Üniversite Okudunmu Diye Sormuyor.
" Şu Zihniyeti Bi Temizlememiz Lazım Heryere Dağıtıp "

Şuan Okuduğum Üniversiteyide Sırf Kamu Seçeneklerini Değerlendirebilmek İçin Okuyorum [ Oda 'Online' Kâle Almıyorum Pek Sınava Gir Çık Easy ] Başka Sebep Yok, İyikide Zamanımı Boşa Harcamamışım Ünv İçin 18 Yaşlarımda Açıpta Kendimi Geliştirmişim.

Sadece Sana Değil Tüm Genç Arkadaşlara Yazılımcı Olmak İsteyen Her İnsana Tavsiyem Benim Bu Yazdıklarımdır;

Normal Bir Düzende İlerleseydim Yukarıdaki Hayatını Sevmeyen Arkadaşım Gibi Olurdum\k* .

jokkan

Son düzenleme:

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
27
Selam, attığım linkleri okumanı tavisye ederim, tarihi biraz eski olsa da geçerliliğinin büyük bir bölümünü koruyor.

Ayrıca tavsiyem, hem oyun programlamaya ilgin varsa hemde java öğreniyorsan libgdx projesine bak. Java ile oyun programlama yapmanı sağlayan bir oyun motoru. Ayrı yerlere odaklanmaktansa odağını toplamanı ve daha ileri gitmeni sağlayacaktır.

Ayrıca üniversite okumadan yazılımcı olma fikrini kafanızdan çıkartın artık. Akademik bilgi olmadan ancak "kod yazan eleman" olarak kalırsınız. Mühendislik ayrı bir şeydir.

https://www.turkhackteam.org/genel-...baslangic-hangi-dil-kitap-onerisi-ihan3t.html

https://www.turkhackteam.org/web-pr...-nereden-baslamaliyim-rehber-niteliginde.html

https://www.turkhackteam.org/java/1760004-yazilimci-olmak-isteyenlere-sektorden-bilgiler-ihan3t.html

https://www.turkhackteam.org/c-j-vb...rogramlamaya-nereden-baslamaliyim-rehber.html

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.