Nexuiz

Shift-TR®

Özel Üye
27 May 2012
2,834
0
nreal Tournament'ı bilgisayarıma kurduğum ilk günü hatırlıyorum da. O zaman internet bağlantım babam kontrolünde girdiğim 56k modemle inatla 146 numarasını tuşladığımız çağ dışı bir bağlantıydı. E dolayısıyla çoğunlukla tek kişilik oynuyorduk ama ona rağmen turnuva yöntemine ve bu inanılmaz hızlı oynanışa bağlanmıştım. Sonradan çıkan Unreal Tournament oyunlarıyla internet üzerinden oynama işini de hallettikten sonra katlayıp bir kenara koydum bu türü. Şimdi Nexuiz'le eski defterler yeniden açılıyor. Bakalım eski sevgiliye ihanet edebilecek miyim yoksa bir tatlı seda almaya mı geldim ah kalamıştan.

Cry Engine 3 çok şeyler vaad ediyor ama bu oyunla değil.

Seni öyle bir kısıtlarım ki baban bile anlamaz

Nexuiz düşük fiyatıyla dikkatleri çekiyor, bu konuda bir sıkıntımız yok. Size sunduklarını şöyle bir okuyunca, bakın okuyunca diyorum, içi kıpır kıpır oluyor insanın. Ooo diyorsunuz Cry Engine 3 de kullanıyormuş, ne güzel. Oyuna giriyoruz ama bizi karşılayan şey çok da iç açıcı olmuyor. Çünkü sadece iki tane oyun türümüz var. Takım bazlı death match ve bayrağı ele geçir modu. Tamam en çok oynanan modlar bunlar ama sadece iki seçenekle bizi kısıtlamaya ne gerek var. Neyse oyuna giriyoruz bir şekilde ve Unreal Tournament'tan çok da farklı olmayan haritalarla karşılaşıyoruz. Haritalar Cry Engine 3'ün de yardımıyla cıvıl cıvıl. Yine sağda solda yerleri ve çıkış zamanları belli olan silahlar bulunuyor. Silahlar yine büyük oranda Unreal serisinden esinlenilmiş durumda. Özellikle Lightning gun direk araklanmış. Çok ayıp ama. Buraya kadar hiçbir şey yaratıcı ve özgün değil. Ta ki...

Hadi gençler oturmaya mı geldik. Kop,kop,kop,kop...

Senin baban aslında bir mutant evladım

Evet, ta ki oyundaki dynamic mutator denilen ve oyunu acayip eğlenceli hale getiren gen değiştiricileri keşfedene kadar (vay be, amma gizemli hale getirdim yalnız olayı). Bu değiştiriciler oyunun seyrini bir anda değiştirmeleriyle benim gönlümü kazandı. Kimi zaman haritalarda rastgele bulunan ya da sizin öldürme serinize bağlı olarak çıkıyorlar. Bazen inanılmaz güçlü olduklarından dengeler bir anda değişiyor yalnız çoğunlukla komik olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Elinizdeki silahın gücünü iki kat artıran değiştiricilerden tutun da takımınızı tamamen hızlandıran değiştiricilere kadar türlü türlü seçeneğiniz var. Tabii hepsi böyle ciddi değil. Mesela elinizde bir keskin nişancı tüfeği var Büyük Kafalar değiştiricisini aldınız, siz dahil herkesin kafası balon gibi şişiyor. Böylelikle çok rahat headshot alabiliyorsunuz. Hatta öyle bir değiştirici var ki oyundaki herkesin yürürken yellenme sesleri çıkarmasına sebep oluyor (Hayatı tuvalet tadında yaşamak isteyenlere sesleniyorum).

Bundan sonrası ise Nexuiz'e ne yazık ki çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim kısım oluyor. Nexuiz önceki kardeşlerinin yaptığını yapmaya çalışıyor ama size ne yazık ki daha fazlasını sunamıyor. Oyunun her yerinden Quake ve Unreal'a ait bir şeyler fışkırıyor ama oyunun sizi içine çekeceği hatta başında tutacağı pek bir şey yok. Tamam belki mutatorlar sayesinde işler biraz eğlenceli hale geliyor ama geriye kalan herşey Nexuiz'in aleyhine işliyor. Özellikle şu aralar oyunu oynayan birilerini bulmak denizde kış vakti karpuz kabuğu bulmak kadar zor. Eh çevrim içi özellikleriyle öne çıkmaya çalışan bir oyun için bu öldürücü bir darbe ne yazık ki.

Hemen sağımızda çok gizemli bir mağara var ama siz silahın tadını çıkarmaya bakın.

Nexuiz hakkında anlatılacak şeyler bu kadar sevgili okuyucum. Uzun yazılarıyla tanınan ben bile bu kadar kısa bir yazı yazabiliyorsam eğer, var sen düşün oyunun içeriğinin ne kadar kısıtlı olduğunu. Nexuiz iyi niyetlerle tasarlanmış fakat içerik bakımından eksik kalmış bir shooter. Her ne kadar Cry Engine 3 insanın aklını çelmeye çalışsa da dışsal güzelliği içsel boşluğunu doldurmaya yetmiyor. Ah Nexuiz, sen unutulacak kadınmışsın.

Akrep4136

Uzman üye
23 Haz 2013
1,129
0
TAOW
Minimum Sistem Gereksinimleri

*İşletim Sistemi:Windows XP Veya Windows 7
*İşlemci:İntel Çift Çekirdek 2.0 GHz Veya Amd Çİft Çekirdek 2.1 GHz
*Ekran kartı: 512 Mb GeForce 8800 GT Veya 256 Mb Ati HD 3850
*Ram: 2 GB
*Harddisk:3 GB
*Direct X: DirectX 9

Önerilen Sistem Gereksinimleri

*İşletim Sistemi:Windows XP, Vista Veya Windows 7
*İşlemci:İntel Çift Çekirdek 3.0 GHz Veya Amd Çİft Çekirdek 3.2 GHz
*Ekran kartı: 1 GB GeForce GT 545 DDR5 Veya 1 GB Ati Radeon HD 4850
*Ram:3 GB
*Harddisk:3 GB
*Direct X: DirectX 9

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.