Okul için Tavsiye verebilir misiniz ?

canuhelpme1827

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
706
0
Dominus
Öncelikle İyi Günler , Lise 3 öğrencisiyim , Yazılım konusunda kendimi baya geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum , Python , Php , Ruby , Perl dillerine hakimim - Ağ ve Yazılım güvenliği ilgi alanım , Linux da hazır yazılımların dışında kendi yazılımlarımı kullanıyorum ancak üniversite sınavı da yaklaşıyor , Ailem çok baskıcı , çok iyi bir üniversiteye gitmezsen sap gibi kalırsın ortada , senden hiçbirşey olmaz gibi tabirler kullanıyorlar , derslerim de çok kötü durumda değil , kafam şuan baya karışık , size danışmak istediğim şey , Üniversite ye mi ağırlık vermem yoksa Yazılıma mı ağırlık vermemdir ? , ve alanım Ağ ve Yazılım güvenliği olduğu için bu alanda iş imkanları nasıldır ? , özel şirketlerde çalışmak istiyorum , CV de dikkat ettikleri mezun olduğum üniversite mi olacaktır yoksa yaptığım projeler , veya kabiliyetlerim mi ön plana çıkacaktır ? , Üniversite Ağırlıklı mı yoksa Yazılım ağırlıklı mı odaklanıyım tavsiyeniz ne olur ? şimdiden çok teşekkürler :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

WolFox1905

Uzman üye
29 Ocak 2015
1,226
2
Çalışacağın şirket üniversiteye de bakar bildiğin yazılım dillerine de ve yaptığın projelere de bakar.

Öncelikli hedefin üniversite olsun ardından yazılım da kendini geliştirmeye devam et. 4 Sene üniversite hayatın boyunca ne öğrensen kardır.

Türkiye de iş imkanı yazılım için, özel sektörde var ayrıca devlette de çalışabilirsin.

Aksaz 5

Katılımcı Üye
19 Şub 2016
557
0
Cv düşünmek daha erken senin için. Eğer kendini bu alanda geliştirmek istiyorsan ve ileride güzel bir şirkette çalışmak istiyorsan önceliğin sınavın olmalı. Güzel bir üniversite her zaman kişiyi bir kaç adım öne atar. Güzel bir üniversiteye gidip okurken bir yandan yazılım üzerinde çalışmayada devam edebilirsin.

R4V3N

Adanmış Üye
3 Tem 2016
6,250
38
26
Kocaeli
CV'de diplomanın çok da önemi yoktur. Ha hiç yoktur demiyorum. Çok azdır. Artık piyasada her dilden anlayan elemanda çok aranmıyor. En az 1 dil bil, ama tam bil. Ayriyeten anadolu lisesine mi gidiyorsun meslek lisesine mi?

R4V3N

Adanmış Üye
3 Tem 2016
6,250
38
26
Kocaeli

Hay maşallah akıl edemedim onu :)

Baba oranı çok iyi tutturman lazım. Ne dersi ihmal edicen, ne üni sınavına çalışmayı ihmal edicen ne de yazılımı ihmal edicen..

Çünkü yazılım, bisiklete binmek gibi değildir. Bir kere öğrendin mi unutmazsın diye birşey yok maalesef. 2 gece de 1 kere falan yarım saat veya bir saat göz atarsın kodlara. -Yerinde olsam- Tabi daha lise 3'tesin. Ben bunu gelecek yıl için dedim. Sen sen ol şimdilik şu oranları tutturmaya çalış:

%30 üni - %35 okul - %35 yazılım

Ama gelecek yıl:

%65 üni - %25 okul - %10 yazılım

yapman lazım. -Bence-

canuhelpme1827

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
706
0
Dominus
Hay maşallah akıl edemedim onu :)

Baba oranı çok iyi tutturman lazım. Ne dersi ihmal edicen, ne üni sınavına çalışmayı ihmal edicen ne de yazılımı ihmal edicen..

Çünkü yazılım, bisiklete binmek gibi değildir. Bir kere öğrendin mi unutmazsın diye birşey yok maalesef. 2 gece de 1 kere falan yarım saat veya bir saat göz atarsın kodlara. -Yerinde olsam- Tabi daha lise 3'tesin. Ben bunu gelecek yıl için dedim. Sen sen ol şimdilik şu oranları tutturmaya çalış:

%30 üni - %35 okul - %35 yazılım

Ama gelecek yıl:

%65 üni - %25 okul - %10 yazılım

yapman lazım. -Bence-

Çok Teşekkürler Hocam tavsiyen için , içimi rahatlattınız :)

1071malazgirt

Uzman üye
26 Haz 2015
1,781
8
Trafo
Bence şimdilik üniversite sınavına önem vermelisin. Yazılım alanında kendini geliştirmek için önce ilgili bir bölüme git. Üniversitede zaten dilleri öğrenmek için vaktin olacaktır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.