''Olmasaydın olmazdık'' sözü HİÇKİMSE için söylenemez.

SorgulayanAdamMustafa

Katılımcı Üye
10 Şub 2015
625
0
Buna peygamber bile dahildir. Bir kesim bu sözü Atatürk için söylüyor ve bir başka kesim de buna cevaben bunu Fatih Sultan Mehmet veya Peygamberimiz için söylüyor. Bunların HEPSİ yanlıştır. Nedenine gelecek olursak.

''X kişi olmasaydı olmazdık'' demek aslında ''X kişinin yaşadığı zamanda o X kişi olmasaydı neler olacağını biliyorum'' demektir. Yani bu aslında geleceği bildiğini iddia etmekle aynıdır. Hiçkimse bir koşulun değişmesi sonucu neler olacağını tam olarak bilemez. Bu yüzden olmasaydın olmazdık sözü hiçkimse için söylenemez.

Bu arada peygamberimize isnad edilen ''Sen olmasaydın alemi yaratmazdım'' rivayeti UYDURMADIR. Asılsız olmasına rağmen hala bunu kabul etmek için binbir takla atanlara itibar etmeyin lütfen. ''Sözün kaynağı sağlam olmasa bile anlamı doğrudur'' diyenler var halbuki asıl sorun anlamındadır. Bu söz kaynağı sağlam olması durumunda bile askıya alınacak kadar sakattır. İslamiçi birçok çelişkiye yol açmaktadır. Mesela bakara 285. ayette ''Peygamberleri arasından hiçbirini ayırdetmeyiz'' der. Fakat rivayetteki zihniyete göre her şey peygamberimiz için yaratıldı. Yani kendisinden binlerce yıl önce yaratılmış ve kendisinden ayırt etmememiz söylenen hz. Adem bile bir BEŞER olan Hz. Muhammed için yaratılıyor. Bu mantıklı mı? Bunu geçtim, rivayeti kabul etmemiz durumunda insanları ve cinlerin hangi sebepten dolayı yaratıldığını söyleyen ayetleri de çöpe atmamız gerekiyor. Bu sözün oluşturduğu felsefi sorunları hiç saymıyorum bile.

Aslında ateistlere de belli noktada hak vermek lazım. Sen olmayan böyle saçma bir din üretirsen adam senin dinini neden kabul etsin? Neden kabul etmesini bekleyelim?

13795_920412544646967_4520836108080604424_n.png

Alıntıdır.

Bordo Hack

Katılımcı Üye
21 Mar 2015
877
0
Aslinda soyle bir seyde var x kisi olmasaydi olmazdik diyince haşa bizi x kisi yaratti gibi bir anlamda cikabilir bu da şirk koşmak oluyor

osmanlitorunu25

Kıdemli Üye
22 Tem 2012
3,211
2
28
Bursa
Atatürk, Fatih Sultan Mehmet hakkında dediklerine katılıyorum. Bu söz kesinlikle bizler gibi günahkar insanlar için söylenmez. Bu söze hep gıcık olmuşumdur. Nerede görsem "Olmasaydın olmazdık ne lan o kim ki" demişimdir.

Ancak söz konusu Peygamber efendimiz olunca 'Sen olmasaydın alemi yaratmazdım'' sözüne asılsız rivayet diyemezsiniz. Peygamberimizin üstünlüğünü anlayamayan veya ona düşman olan bazı inanç yoksunu insanlar hadis-i şeriflere ve islami kitapların birçoğunda geçen rivayetlere uydurma diyorlar, Resulullah'ın övülmesine tahammülleri olmuyor çünkü. Hemen hemen tüm rivayetlere uydurma diyorlar. Yanlış. Bu rivayeti gerçekten oturup bir araştırın öyle alıntı yapın paylaşın. Bir çok Ehl-i sünnet âliminin rivayetler ile ilgili asılsız konuşması olanaksız değil mi?

bayram6363

Yeni üye
24 Haz 2015
12
0
Şanlı Urfa
Bende Dediklerine Katılıyorum,

Ama Şöyle Bir Düşünce Oluştu Aklımda,
Sen Hiç Kimse İçin Söylenemez Dediğin İçin

Peki Ben Şimdi Yaratıcımız Olmasaydı Olmazdık Dersem ?
[ SADECE TEK BİR KİŞİ İÇİN SÖYLENEBİLİR ]

'Süvari

Kıdemli Üye
4 Haz 2015
2,180
0
-
Atatürk, Fatih Sultan Mehmet hakkında dediklerine katılıyorum. Bu söz kesinlikle bizler gibi günahkar insanlar için söylenmez. Bu söze hep gıcık olmuşumdur. Nerede görsem "Olmasaydın olmazdık ne lan o kim ki" demişimdir.

Ancak söz konusu Peygamber efendimiz olunca 'Sen olmasaydın alemi yaratmazdım'' sözüne asılsız rivayet diyemezsiniz. Peygamberimizin üstünlüğünü anlayamayan veya ona düşman olan bazı inanç yoksunu insanlar hadis-i şeriflere ve islami kitapların birçoğunda geçen rivayetlere uydurma diyorlar, Resulullah'ın övülmesine tahammülleri olmuyor çünkü. Hemen hemen tüm rivayetlere uydurma diyorlar. Yanlış. Bu rivayeti gerçekten oturup bir araştırın öyle alıntı yapın paylaşın. Bir çok Ehl-i sünnet âliminin rivayetler ile ilgili asılsız konuşması olanaksız değil mi?

Şimdi komutanım şöyle bir durum var dediğin hadis kudsi bir hadis ve bazı kişiler o hadisin aslına ilişkin İbn Ömer’den nakline göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur: “Bana Cibril geldi ve “Ya Muhammed! Sen olmasaydın cennet yaratılmazdı, sen olmasaydın cehennem yaratılmazdı.” dediğiymiş yani o da olabilir bu da ...Velhasıl 'olmasaydın olmazdık' sözüne 'peygamerimiz hariç' kimse için söylenirse doğru bulmam

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.