Çözüldü Overclock belli bir frekans sonrası pc açılmıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

\WoRTeX-CoSMoS/

Kıdemli Üye
27 Eki 2009
2,654
1
Öncelikle merhabalar,

Elimde eski bir kasa mevcut ve üzerinde Pentium Dual Core E5200 2.50 GHz işlemci var.
450 PSU
Gigabyte G31M ES2L anakart
Amd Radeon HD 6700
4 GB(ddr2 2gb x 2) 400mhz mevcut.

Overclock hakkında pek bir bilgim yok fakat şuan bilgisayarın varsayılan mhz si olan 200 x 12.5 yerine overclock yapıp 250 x 12.5 olarak 3.12 GHz olarak kullanıyorum.

Sorun şu ; Eğer 270 den yukarı yaparsam pc açılmıyor ve 3-4 kez restart atıyor ardından bios otomatik olarak sıfırlanıyor ve 200 varsayılan mhz ayarına dönüyor.
Bu olayın sebebi nedir?
Ne kadar MHz'ye eşdeğer olarak CPU voltajını arttırmalıyım bir tık?
Arttırılması gereken başka değerler var mıdır?

Dip not : Lütfen gereksiz post atmayın "Bence hiç o.c. yapma, zarar" vb. yorumlara gerek yok riskleri zaten biliyorum.

Dip not 2 : Farklı sitelerin linklerini vermeyin gerekli makalelerin çoğunu okudum, bilen kişi direkt buraya yorum olarak atarsa çok daha iyi olur.

\WoRTeX-CoSMoS/

Kıdemli Üye
27 Eki 2009
2,654
1
Sağlam bir power ile sorunun düzelecektir. Yeterince güç aktaramadığı için işlemci kendini kapatıyor.

İşlemci normal değeri 1.200 ben bunu 1.500'e de çektim CPU voltaj değerini.

Voltaj farklı şey mi?
O konularda pek bilgili değilim de.
Ama seçenekler doğrultusunda 5.000'a kadar çekebiliyorum CPU'u.

Liebe55

Uzman üye
24 May 2016
1,659
0
39
Unmöglichkei
İşlemci voltaj değeriyle , 270 'e çekmeye çalıştığın mhz birbiriyle dolaylıda olsa bağlantılıdır. Voltajı yükseltmen powerin verebileceği maksimum enerjiden fazlasına tekamül ettiği için bilgisayarın kapanıyor bios kendini sıfırlıyor. Güç kaynağı alıp tekrar deneyebilirsin veya bilgisayarının hızıyla oynamazsın :) Kolay gelsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.