Oyun Çeviri Ekibi

Akrep4136

Uzman üye
23 Haz 2013
1,129
0
TAOW
Neden Korsana Karşıyız?

Aslında bu soruya iki satırlık cevap yetmeli: Biz bir torrent / warez sitesi değiliz. İtfaiyeciye gidip suyun var ama bizim tarlayı sulamamışsın denmez.

Ama bu cevap elbette ki yetmeyecek.

Sizlerle oyun yerelleştirme sektörü hakkında bildiklerimden bir şeyler paylaşayım.

Dünyanın her hangi bir yerindeki herhangi bir oyun üreticisinin yapacağı ilk şey bir planlamadır:
a) Oyunun hazırlanması ne kadar sürer, bütçesi ne olur?
b) Oyunun tanıtımı ne kadar sürer, bütçesi ne olur?
c) Oyunun yerelleştirilmesi ne kadar sürer, bütçesi ne olur?

Hepsi planlanır, hesabı yapılır. Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca gibi her oyunda alışık olduğumuz dillerin yerelleştirme ofisleriyle görüşülür ve ortalama 1000 kelime için 200$ üzerinden bir anlaşma yapılır. Benzer oyunların o ülkede ne kadar sattığı araştırılır (Bizde olmasa da her ülke de bunun kaydı tutulur) ve bu yerelleştirmenin ne kadar getirisi olacağına dair bir karar verilir.

Bir oyun yapımcısından zarar edeceği ülkenin dilinde oyun yayınlaması beklenmez.

Şahsen birçok oyun yapımcısına mail attım. Geri dönüş aldıklarım oldu, almadıklarım çoğunlukta. Verilen cevaplarda anladığım kadarıyla çoğu yapımcı daha güzel ülkemizin nerede olduğunu bile bilmiyor. Bazıları oyuncu potansiyelimizi sordu, bazıları oyun satışlarını sordu. İstatistik sorularına net cevaplar veremedim, çünkü böyle bilgilere ülkemizde mevcut durumda ulaşmak zor.

Biz hala yabancılar Türkçeye düşman, onlar bizi sevmiyor, onlara neden para kazandıralım, onlar dünyayı sömürüyor ve biz de onları sömürmeliyiz, şu program Türkçe çıktı (100 satır) ama bu oyun Türkçe çıkmadı (100.000 satır), demek ki isteyince yapıyorlarmış gibi saçmalıklarla internet forumlarını dolduruyoruz. Elinde son model telefon, son model PC olan gençler nedense oyunlara para ödemeye gelince yabancılara para kazandırmış oluyorlar.

Bu kafayla gidersem 3000 kişiye bile ulaşmaz denen yamamız 5500 kişiye ulaştı. Steam'deki orijinal Türk oyuncularının potansiyeli yabancıları bile şaşırttı. Site amblemindeki Türk bayrağını Mısır bayrağı sanan yabancılarla dolu bir ortamda kim olduğumuzu insanlara öğrettik. Böyle şeylerin kıymeti şahsi menfaatlerden daha yüce değil midir? Ben bu kanıtı yurtdışı referanslarımda kullanacağım. Keşke 10.000-20.000 olsaydı ki elimde daha güçlü kanıtlar bulundurabilseydim. Bilindiği üzere korsandan bu süreçte büyük darbe aldım.

Neden korsana karşıyız? Çünkü bizim gerçekleşeceğine inandığımız bir amacımız var. Gün gelecek bütün oyunlar ilk elden Türkçe çıkacak! Şuan bu yazıyı okuyanların 9/10'u buna inanmıyor, farkındayım ama belirtmeliyim ki tam bir sene önce yine oyun severlerin 9/10'u Skyrim'in tamamlanıp %100 çeviriyle yayınlanacağına inanmıyordu.

Bu süreçte lütfen şahsi düşünceleri bir kenara bırakalım ve OyunÇeviri'ye kulak verelim.

Türkçe yamasını yayınladığımız oyunları satın alalım, Bethesda Türk Ekibi (Bethesda Türk |) gibi orijinal oyunların kullanımına destek verelim.

Bu desteği korsan yayın yapan sitelerden dahi bekliyorum. Türkçe yayınlanan oyunların satışları yapımcıyı tatmin edecek düzeye geldikten sonrasını OyunÇeviri halleder. PS4'te bir çok Türkçe oyunun çıkması bunun bir hayal olmadığının en büyük kanıtı değil mi?

Buna inanın ve gerisini bize bırakın.

Ha inanmıyorsanız da lütfen bize köstek olmayın. Korsan kullanıma dair her türlü bahane mesaj yada e-posta yoluyla bize ulaştı. Bahaneler kısır bir döngüye girdi. Artık böyle mesajları OyunÇeviri forumlarında paylaşmayalım.

Cem Filiz

ALINTIDIR...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.